W zależności od stopnia zaawansowania choroby żylakowej spotykamy się z różnymi powikłaniami. Do najczęstszych należy obrzęk kończyn dolnych, który ustępuje zazwyczaj po przespanej nocy.

Żylaki mogą powodować wszelkiego rodzaju zmiany skórne: przebarwienia, odbarwienia. Sygnalizuje to niedotlenienie fragmentu skóry i tkanki, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia owrzodzeń skórnych. Pojawiają się zaczerwienienia, zgrubienia skóry, miejsca zmienione są bolesne i nieprzyjemne.

Nieleczone żylaki mogą spowodować pojawienie się egzemy żylnej*, zwanej również wypryskiem żylnym. Powstaje ona nad kostką, po wewnętrznej stronie nogi. Zalegająca krew miesza się z innymi płynami i przenika do skóry, która brązowieje, pęka, jest podatna na owrzodzenia i siniaki.

Leczenie polega na aplikowaniu środków silnie zmiękczających skórę i nakładaniu opaski uciskowej, jednak najważniejsze jest usunięcie przyczyny egzemy – czyli żylaków.

Grube, węzłowate żylaki mogą pękać i krwawić – samoistnie lub w skutek uszkodzenia mechanicznego. Krwawienie nie jest obfite, wystarczy je zatamować i unieść nogi ku górze, najlepiej w pozycji leżącej. Nie należy mocno uciskać rany, bo to pogarsza sprawę. W miarę możliwości jak najszybciej udać się do lekarza, gdyż istnieje ryzyko zakażenia.