Fitness

Zorbing dla szukających wrażeń

Nudzą Cię tradycyjne formy rekreacji? Chcesz połączyć ruch z zabawą? Jeśli szukasz wrażeń i szaleństwa, wybierz zorbing!

Nudzą Cię tradycyjne formy rekreacji? Chcesz połączyć ruch z zabawą? Jeśli szukasz wrażeń i szaleństwa, wybierz zorbing!

By go uprawiać wystarczy wejść do plastikowej, napompowanej kuli i… toczyć się gdzie tylko masz ochotę. Nie bez powodu zabawa ta doczekała się popularności na całym świecie. Sprawdź, czy zorbing to propozycja dla Ciebie.

Zorbing. O co chodzi?

Moda na zorbing w Polsce jeszcze nie jest zbyt wielka. Powoli jednak pojawia się coraz więcej miejsc, gdzie z powodzeniem można poszaleć w nadmuchanej plastikowej kuli, którą można toczyć po zboczach, wybojach, kamieniach czy spływać w niej rzeką.

Oczywiście kula jest wyposażona w pasy bezpieczeństwa przewidziane dla osoby, która do niej wchodzi. Nie ma się też co martwić potencjalnymi uszkodzeniami – kula, tzw. zorba wykonana jest ze specjalnych, odpornych na uszkodzenia materiałów.

Zabawa na zorbing przyszła z Nowej Zelandii. Jej nazwa wywodzi się od imienia Zorbsa Dwane’a, który wspólnie z kolegą, Andrew Akersem, wymyślił przejażdżki dmuchaną kulą.

Masz słaby błędnik?

Zorbing nie jest dla Ciebie
Nie trudno sobie wyobrazić, że turlanie się w pędzącej z czasem dość znaczną prędkością kuli, nie jest sportem spokojnym i przewidywalnym. Jeśli ktoś nie lubi szybkich zmian położenia, to z zorbingu lepiej zrezygnować. Tym bardziej warto sobie odpuścić takie szaleństwo, jeśli ktoś ma kłopoty z błędnikiem i utrzymaniem równowagi.

Sport szalony i bezpieczny

Wyobraźnia może nam intuicyjnie podpowiadać, że zorbing to rekreacja niosąca kłopoty i spore ryzyko dla uczestnika. Na szczęście w rzeczywistości zabawa w zorbing jest naprawdę bezpieczna i w co być może trudno uwierzyć – dość komfortowa.

Kula składa się z dwóch sfer. W wewnętrznej przebywa człowiek, który jest przypięty pasami bezpieczeństwa. Zewnętrzna sfera toczy się po podłożu. Sfery te są ze sobą połączone specjalnym systemem, a przestrzeń między nimi jest wypełniona powietrzem, więc dlatego całość przebiega bezpiecznie.

Kiedy bawić się w zorbing?

Trzeba pamiętać, aby wrażenia były satysfakcjonujące, warto wybrać odpowiednią porę roku i pogodę. Stąd zorbing uprawia się najczęściej w trakcie ciepłych pór roku. W zorbingu udział mogą brać dwie osoby.

Do wyboru jest też wersja wodna, czyli tzw. hydro-zorb i polega ona na spacerowaniu po wodzie. Sport da się też uprawiać w zimie, ale to już propozycja dla bardziej wytrwałych i lubiących ekstremalne wyczyny uczestników. W takim przypadku powierzchnie zorby wykonane są z tworzywa odpornego na niskie temperatury.

Komentarze

ewalub

7 lat temu

Ja nie próbowałam, ale moja córka tak i bardzo jej się podobało 🙂 Czasem trochę żałuję w czasach mojego dzieciństwa nie było takich fajnych rozrywek, chociaż z drugiej strony wydaje mi się, że i tak dzieciństwo kiedyś było ciekawsze, bardziej aktywne.

Zostaw komentarz