Tych, którzy kochają rysunek i malarstwo, ale z różnych przyczyn nie sięgają po ołówek i pędzel, Splot Artystyczny zaprasza na warsztaty prowadzone przez Justynę Wencel.

W ciągu pięciu spotkań uczestnik kursu zapozna się z martwą naturą, pejzażem, portretem, kontrastem, perspektywą, chłodną i ciepłą gamą barw. Będzie można wypróbować takie techniki i narzędzia jak akryl, tusz, ołówek i węgiel. Prawdziwie artystyczną przygodą może okazać się zaplanowany w ramach zajęć plener malarski w letniej zieleni pobliskiego parku!

Bo malarstwo to przygoda – mówi prowadząca. Zawsze było i nadal jest dla mnie aktem tworzenia indywidualnego języka ekspresji. Twórczość jest nade wszystko przestrzenią poznawania samego siebie. Nawet krótki kurs malarstwa jest okazją, aby dotknąć tej przestrzeni w sobie i, być może, odkryć coś wyjątkowego – zachęca.

Justyna Wencel jest artystką wizualną, instruktorką warsztatów artystycznych i kreatywnych dla dzieci oraz dorosłych, tłumaczką, autorką projektów artystycznych, społecznych. Zajmuje się instalacją, filmem wideo, obiektami oraz sztuką w przestrzeni publicznej. Prowadzi również bloga poświęconego rozwijaniu kreatywności dzikajablon.wordpress.com.  Założyła Pracownię Kreatywnego Wyrażania Dzika Jabłoń, która realizuje inicjatywy z dziedziny edukacji artystycznej, popularyzującej wspieranie kreatywności i wyrażanie siebie przez sztukę.

Zajęcia z rysunku i malarstwa organizowane są w „Splocie Artystycznym” w ramach akcji „LATO w Splocie”.

Program warsztatów

Martwa natura z owocami
Spotkanie wokół jednego z najstarszych i najbardziej popularnych tematów w sztuce. Martwa natura z owocami będzie zaproszeniem do ćwiczenia z obserwacji, pracy z proporcjami, walorem, kontrastem i światłocieniem. Przygoda z kreską. Rysunek ołówkiem.

PEJZAŻ W PLENERZE
Zanurzeni w letnim pejzażu, poczujemy się jak artyści pejzażyści i podejmiemy wyzwanie zieleni. Mieszanie kolorów, poszukiwanie formy, zabawa ze światłem, perspektywa powietrzna. Technika akrylowa.

PIÓRKIEM RYSOWANE
Zapraszamy do gry wyobraźni – tym razem stworzymy pejzaż wyobrażony za pomocą tuszu, wody, piórka i patyka. Poznamy nieskończony potencjał kreski i linii, pobawimy się gęstością elementów i kleksami, eksplorując rolę przypadku w sztuce. Na przykładzie rysunku w czerni i bieli.

PORTRET W KOLAŻU
Dwa ujęcia portretu, dwie inspiracje, dwie techniki. Od kontrastu czerni i bieli w stylistyce osiemnastowiecznego portretu sylwetowego przejdziemy do koloru, dowolności i potencjału techniki kolażu znanej w nurcie pop-art. Autoportret spontaniczny.

Z MIEJSKIEJ PERSPEKTYWY
Spotkanie poświęcone zagadnieniu perspektywy zbieżnej. Będziemy poruszać się w strefie widoków z życia miasta, badać punkty zbiegu i wykreślać. Poznamy zasady kompozycji statycznej i dynamicznej. Zainspirowani manifestem futurystycznym „3xM – Miasto, masa, maszyna” sprzed stu lat, spróbujemy namalować osobistą wizję miasta.

LIPIEC: 14 – 18 lipca (kurs w opcji przedpołudniowej i popołudniowej)
Więcej o „Lato w Splocie”: www.splotartystyczny.pl/portfolios/kursy-okazjonalne/
Zapisy: www.splotartystyczny.pl
SPLEĆ się z nami: www.youtube.com/watch?v=-CVPoq_9m98

Źródło zdjęć:
Anna Jakubczyk – zdjęcia z warsztatów
Justyna Wencel – zdjęcia prac

Aleksandra Biernacka – Splot Artystyczny