Z procesem przekwitania borykają się nie tylko kobiety lecz także i mężczyźni. Jest to zupełnie naturalny etap naszego życia, jednak przysporzyć on może wiele kłopotów.

Będzie miało to miejsce w szczególności wtedy kiedy bagatelizować będziemy pewne nasilające się objawy. Należą do nich między innymi problemy z oddawaniem moczu.

Przyczyny

Panowie po przekroczeniu 40. roku życia narażeni są problemy związane z przerostem prostaty, czyli gruczołu krokowego otaczającego cewkę moczową. Jego powiększenie powoduje nacisk na cewkę, co skutkować może utrudnieniami w oddawaniu moczu. Nie tylko niekorzystnie wpływają one na funkcjonowanie organizmu, ale również na psychikę. Prawdą jest, że panowie pomimo doświadczania dyskomfortu psychicznego związanego z występującymi problemami, niechętnie kierują się w stronę gabinetów lekarskich.

Typowe zaburzenia

W okresie andropauzy, czyli męskiego przekwitania dochodzi do wielu zakłóceń na tle prawidłowego oddawani moczu. Należą do nich:

– Bezmocz. Jest stanem, w którym ilość oddawanego moczu wynosi mniej niż 100 ml na dobę. Stanowi więc bezpośrednie zagrożenie życia i wymaga pilnej wizyty na szpitalnej izbie przyjęć oraz interwencji specjalisty.

– Utrudnienie oddawania moczu. Odczuwanie dyskomfortu fizycznego związanego z oddawaniem moczu.

– Zwężenie strumienia oddawanego moczu.

– Niecałkowite opróżnianie pęcherza. To wrażenie ciągle pełnego pęcherza nawet po wizycie w toalecie.

– Bolesne parcie na mocz. Wynika najczęściej ze stanu zapalnego cewki moczowej.

– Wielomocz. Sytuacja w której odczuwamy nasilającą się potrzebę coraz częstszego oddawania moczu.

– Nietrzymanie moczu. Jest związany z niedowładem zwieracza cewki moczowej.

– Wielokrotne oddawanie moczu w nocy. Występuje nie tylko przy przeroście prostaty, ale również w schorzeniach nerek, niewydolności krążenia oraz cukrzycy.

Leczenie

Przy wystąpieniu jakichkolwiek niepokojących objawów pojawiających się podczas korzystania z toalety należy udać się po poradę do specjalisty urologa, który dokona oceny naszego stanu zdrowia oraz zaleci dalsze postępowanie. Problemów takich nie należy bagatelizować, ponieważ zagrażać one mogą naszemu zdrowiu.

Natalia Herzog