Psychologia

Dlaczego kobiety wiążą się ze starszymi mężczyznami?

Choć w dzisiejszych czasach związek kobiety ze starszym mężczyzną nie budzi takich kontrowersji jak dawniej, tego typu relacje wciąż są szeroko komentowane. Dlaczego na swojego partnera wybieramy człowieka, który mógłby być naszym ojcem?

Choć w dzisiejszych czasach związek kobiety ze starszym mężczyzną nie budzi takich kontrowersji jak dawniej, tego typu relacje wciąż są szeroko komentowane. Dlaczego na swojego partnera wybieramy człowieka, który mógłby być naszym ojcem?

Nasze babki często wychodziły za mąż za starszych mężczyzn, wierzyły, że dojrzały partner zapewni byt ich rodzinie. Choć od tamtych czasów minęło sporo lat, pewne rzeczy nie uległy zmianie. Kobiety wciąż poszukują bezpieczeństwa, a to jest w stanie zapewnić dojrzały partner. Panie czują się zawiedzione postawą swoich rówieśników, którzy wybierają dobrą zabawę, zakładając, że na stabilizację przyjdzie jeszcze czas. Sytuację komplikuje rynek pracy, na którym dwudziestokilkulatkom ciężko znaleźć dobrą posadę. Jak założyć rodzinę z mężczyzną, który jest zatrudniony na okres próbny i zarabia najniższą krajową? Niektóre panie rozwiązują problem, wchodząc w bliskie relacje ze starszymi partnerami. Związek z dojrzałym mężczyzną ma wiele zalet, niestety, nie jest pozbawiony wad.

Zalety związku z dojrzałym mężczyzną

Wstępując w związek małżeński ze starszym mężczyzną, nie musimy odkładać planów macierzyńskich na bliżej nieokreśloną przyszłość. Dojrzali panowie nie walczą już o utrzymanie na rynku pracy, ich pozycja jest ustabilizowana. W związku z tym mogą sobie pozwolić na zakup wygodnego mieszkania, samochodu i wyprawki dla malucha. Wychowanie dziecka stanowi poważną inwestycję. Jeśli chcemy zapewnić latorośli odpowiedni start, musimy zapisać ją na dodatkowe zajęcia, kupić pomoce naukowe i zapewnić odpowiednią rozrywkę, nie wspominając o ubraniach czy wyżywieniu. Rówieśnicy często nie są w stanie sprostać wyzwaniu, jakie stanowi wychowywanie dziecka. Ba, wielu z nich nie myśli nawet o założeniu rodziny.

Wychodząc za mąż za dojrzałego mężczyznę, możemy zapomnieć o wielu problemach. Kobiety, które związały się z rówieśnikami, żyją w ciągłym strachu. W ich przypadku utrata pracy mogłaby poważnie zachwiać domowym budżetem. Lęk przed bezrobociem sprawia, że panie biorą na swoje barki więcej, niż są w stanie unieść. Gdy obawiamy się zwolnienia, zostajemy w firmie po godzinach, zabieramy pracę do domu i żyjemy w nieustannym stresie. Niepewność sprawia, że odkładamy decyzję o powiększeniu rodziny na bliżej nieokreśloną przyszłość. Jak pójść na macierzyński, gdy na nasze stanowisko jest wielu chętnych?

Inne oczekiwania i potrzeby

Związek ze starszym mężczyzną nie zawsze jest usłany różami. Gdy spotykają się osoby, które różnią się wiekiem, zaczynają ścierać się światopoglądy. Młodsza partnerka wciąż pragnie się bawić w gronie znajomych, jej ukochany po powrocie do domu nierzadko marzy o ciszy i spokoju. Sprzeczne oczekiwania nie muszą oznaczać końca związku pod warunkiem, że sztuka kompromisu nie jest nam obca. Jak wypracować porozumienie, gdy wolny czas lubimy spędzać w inny sposób? Pozwolić każdej ze stron żyć tak, jak chce. Partner nie musi towarzyszyć nam za każdym razem, gdy wybieramy się na piwo w gronie znajomych. W gronie kolegów ze studiów raczej nie grozi nam nuda. Nie lubisz golfa? Nie musisz uczestniczyć we wszystkich zawodach. Jednocześnie nie należy zamykać się na pasje drugiej strony. Kto wie, może przypadnie nam do gustu nocne wędkowanie?

Relacje z ojcem a wybór partnera

Relacja z dojrzałym partnerem może być niezwykle udana pod warunkiem, że nie traktujemy jej jako rekompensaty za brak ojca. Z przeprowadzonych badań wynika, iż kobiety, które wychowywały się bez taty, częściej wiążą się ze starszym mężczyzną. Podświadomie poszukujemy w nim cech ojca i poczucia bezpieczeństwa. Jeśli w związku przyjmujemy postawę dziecka, które wymaga nieustannej opieki, nie stworzymy satysfakcjonującej relacji damsko-męskiej. Jak długo partner może wychowywać dorosłą kobietę?

Nie tylko córki, wychowywane przez samotne matki, interesują się starszymi mężczyznami. Jeśli ojciec zapisał się w naszej pamięci jako ideał, który utrzymuje rodzinę, naprawia usterki, a każdą wolną chwilę poświęca na zabawy ze swoimi latoroślami, możemy mieć problem ze znalezieniem partnera. Nikt nie jest w stanie dorównać tacie, który staje się niedoścignionym wzorcem. Mężczyźni w wieku ojca mają największe szanse spełnić oczekiwania córeczki tatusia, która przyzwyczaiła się do bycia rozpieszczaną.

Kobiety, które wychowały się w domu dziecka, wykazują zainteresowanie dojrzałymi mężczyznami, ponieważ poszukują w nich ciepła i bezpieczeństwa, którego nie zaznały w dzieciństwie. 50-letni partner , który teoretycznie mógłby być ich ojcem, ma wynagrodzić złe chwile. Niestety, taka postawa wcześniej czy później doprowadzi do katastrofy, ponieważ związek stanowi relacje dwóch równorzędnych osób. Gdy jedna z nich stawia się w pozycji dziecka, pojawia się problem. Początkowo dojrzały mężczyzna może realizować się w roli opiekuna, ale w pewnym momencie zatęskni za partnerką, której będzie mógł powierzyć swoje troski. Każdy, nawet prezes dobrze prosperującej firmy, czasem potrzebuje wsparcia.

W świadomości społecznej wciąż pokutuje pogląd, iż kobiety wiążą się ze starszymi partnerami z wyrachowania. Relacja z dojrzałym partnerem ma im zapewnić wygodne życie i nieograniczone środki finansowe. To niezwykle krzywdząca opinia, ponieważ nie mamy wpływu na uczucia, które pojawiają się niespodziewanie. Wszak prawdziwa miłość nie patrzy na metrykę…

Komentarze

eve

9 lat temu

nie zawsze tak jest,czesto starsze kobiety wrecz uganiaja sie za mlodymi chlopakami ,chca chba sobie udowdnic ze sa mlode i atrakcyjne w ich oczach

Zostaw komentarz