Trwa projekt „Dotknij Marsa”. W ramach akcji internauci mogą pomóc w spełnieniu marzenia niewidomej Julki. Wystarczy przed 3 września wejść na stronę dotknijmarsa.pl i lajkiem zasilić łazika marsjańskiego. Hyperion2 wyruszył na misję, by dostarczyć dziewczynce zaproszenie na Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich.

Bohaterką akcji jest dwunastoletnia Julia Pluwak z Gdańska. Tak jak inne osoby niedowidzące i niewidome zmaga się z wieloma stereotypami i uprzedzeniami. Wielu rzeczy nie może zobaczyć – jej percepcja jest bardziej złożona – próbuje zrozumieć świat poprzez dotyk. Mimo wszystko jest ciekawa świata i jak sama mówi „lubi wiedzieć więcej niż inni”. Fascynują ją tajemnice niezbadanego kosmosu, który zna tylko ze specjalnych makiet. Najbardziej chciałaby zobaczyć, jak wyglądają planety, dotknąć powierzchni Marsa oraz poznać bliżej technologie umożliwiające budowę łazików. Dzięki akcji „Dotknij Marsa” jej marzenie się spełni.

W ramach projektu do Julki został wysłany łazik marsjański Hyperion2, który wręczy dziewczynce napisane alfabetem Braille’a zaproszenie na Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich. W pomoc Julce włączyli się internauci, którzy musieli zmierzyć się z internetowym symulatorem jazdy. Ich zadaniem było było odnalezienie kopert zawierających współrzędne wskazujące miejsce lądowania łazika na Ziemi. Następnie Hyperion2 wraz z kurierami wyruszył w podróż po Polsce, by dotrzeć do Gdańska i tam spotkać się z Julią. Jego „paliwem” są kolejne udostępnienia i lajki internautów. Podróż można śledzić na stronie oraz portalach społecznościowych projektu.

Dla dziewczynki spotkanie z łazikiem to tylko jedna z atrakcji. Julia będzie uczestniczyła w zawodach European Rover Challenge, które odbędą się w Podzamczu k. Chęcin w dniach od 5 do 7 września. Tam będzie mogła na własne dłonie poczuć chociaż cząstkę Marsa, a także poznać znanych badaczy kosmosu.

Julka cechuje się wszelaką ciekawością poznawania świata. Całą sobą chłonie wiedzę i czerpie energię ze swoich zainteresowań. Wszystko co nowe, to kolejne, niezwykle interesujące wyzwanie. Spotkanie z łazikiem marsjańskim to spełnienie marzeń, które pozwoli jej poznać go na wyciągnięcie ręki, bez wyobrażania go sobie oczami innych. Udział w akcji to jedyna i niepowtarzalna możliwość, by mogła dotknąć cząstkę Marsa. Julia nie może się już doczekać wrześniowego spotkania oko w oko z łazikami, jest bardzo mile zaskoczona przyjazną atmosferą wokół tego wydarzenia. Dzięki tej akcji zostały złamane kolejne bariery – komentuje Marta Pluwak, mama młodej bohaterki projektu.

Akcja pro publico bono ma na celu zwrócenie uwagi na osoby niepełnosprawne i na pozór wykluczone. Ma pokazać, iż one też mają swoje pasje, chcą poznawać świat, żyć normalnie, a współczesny rozwój technologii ułatwia im codzienne funkcjonowanie i odkrywanie otaczającej rzeczywistości.