Na naszej skórze często pojawiają się różne przebarwienia czy zmiany. Zazwyczaj udajemy się po poradę do kosmetyczki lub szukamy informacji w Internecie. Na wszelkie zmiany należy jednak uważać, bacznie je obserwować i najlepiej udać się wprost do dermatologa.

Działania na własną rękę mogą przynieść więcej szkody niż pożytku!

Dermatologia a kosmetologia

W dzisiejszych czasach obie dziedziny przenikają się. Z pewnymi problemami udajemy się do dermatologa, jednak leczenie (np. farmakologiczne) jest wspomagane poprzez różnego rodzaju zabiegi przeprowadzane w salonie kosmetycznym. Dobra kosmetyczka, jeśli zauważy na naszej skórze jakieś zmiany, odstąpi od zabiegu i poleci wpierw udać się do dermatologa. A z kolei u dermatologa musimy zapytać się, czy i jakie zabiegi kosmetyczne mogą być wykonywane na naszej skórze.

Trądzik różowaty

Ta przypadłość dotyka często kobiety pomiędzy 30-tym a 50-tym rokiem życia. Należy udać się do dermatologa, który zaleci leczenie farmakologiczne (dobierze odpowiednie leki, dostosuje dawki itp.). Oczywiście, można także udać się do gabinetu kosmetycznego.

Jeśli trądzik nie jest duży, to można przeprowadzać zabiegi uszczelniające wzmacniające naczynia krwionośne (nawet są zalecane po pierwszej fazie leczenia, jednak wszystko musi być konsultowane z lekarzem dermatologiem).

Jeśli jednak trądzik jest w poważnym stanie, to żadnych zabiegów nie wolno wykonywać. Co ważne, należy zapytać dermatologa, czy w ogóle można korzystać z zabiegów w gabinetach kosmetycznych (jeśli sam nie podpowie, z jakich warto skorzystać).