Ach, te dzieciaki! Rodzina

Współczesne ojcostwo

Bycie ojcem to dziś powód do dumy. Przez ostatnie lata wiele się zmieniło w sposobie podejścia do ojcostwa. Czas najwyższy, aby mężczyźni poznali przyjemność przebywania ze swoim dzieckiem i przestali to traktować jako obowiązek.

Bycie ojcem to dziś powód do dumy. Przez ostatnie lata wiele się zmieniło w sposobie podejścia do ojcostwa. Czas najwyższy, aby mężczyźni poznali przyjemność przebywania ze swoim dzieckiem i przestali to traktować jako obowiązek.

Ojcostwo dawniej

Standardowy ojciec kilka lat temu poświęcał swojemu dziecku tylko 10 minut tygodniowo. Nic więc dziwnego, że nie nawiązywał z nim prawdziwej więzi ani nie był dla niego żadnym autorytetem (oczywiście były wyjątki, ale nieliczne). Mężczyzna zarabiał na dom, przynosił pieniądze i na tym jego rola się kończyła. Z dzieckiem pokazywał się jedynie w weekendy czy święta. I nikt temu się nie dziwił, zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn taki podział był oczywisty.

Ojcostwo dziś

Czasy się zmieniły i zmieniło się także podejście mężczyzn do ojcostwa. Obecnie to partnerski model małżeństwa cieszy się największym powodzeniem. Kobiety i mężczyźni deklarują, że najbardziej odpowiedni model to taki, kiedy oboje małżonkowie pracują, zajmują się domem i wspólnie wychowują dzieci.

Współczesny ojciec

Dzisiejsi ojcowie są aktywni i zaangażowani. Zajmują się wychowywaniem swoich potomków tak samo, jak kobiety. Biorą udział w zajęciach szkoły rodzenia, często uczestniczą w porodzie rodzinnym, a potem bez obaw pielęgnują dziecko. Tatusiowie świetnie sobie radzą z pociechami i – co najważniejsze – doceniają ten czas spędzony razem. Nie traktują tego jako obowiązek, ale raczej jako przyjemność.

Zalety uczestnictwa ojca w wychowaniu

Aktywne uczestnictwo ojca w wychowaniu przynosi pozytywne efekty nie tylko im samym, ale także (lub przede wszystkim) ich dzieciom. Takie dzieci są bardziej samodzielne i niezależne, bowiem ojcowie pozwalają im bardziej się wykazywać i nie obawiają się tego, że dziecko się przewróci i porani kolana.

Dzieci te są bardziej twórcze i w przyszłości często wybierają takie zawody, w których muszą się wykazać i jednocześnie mogą się rozwijać. Nie boją się także podejmować nowych zadań.

Męski wzorzec

Aby dzieci mogły się prawidłowo rozwijać, muszą mieć dobry wzorzec i mężczyzny, i kobiety. dzięki temu uczą się o podstawowych cechach ludzkich. Nie ma to nic wspólnego ze stereotypowym spojrzeniem na role (tzn. kobieta w domu, mężczyzna do pracy) – raczej chodzi o to, by rozumiały, że różnimy się od siebie i każdy inaczej reaguje na świat.

Dzieci są bardzo spostrzegawcze i widzą, że mama z tatą tworzą zespół i mogą na sobie polegać. Mężczyzna powinien dawać przykład swoim dzieciom – powinien przekazać im, co to znaczy być odpowiedzialnym, jak szanować kobietę, jak pokonywać trudności.

Superata = supermąż

A jakie zalety z aktywnego ojcostwa widzą mężczyźni? Okazuje się, że panowie, którzy biorą aktywny udział w wychowywaniu dzieci, stali się dla nich autorytetami, a oni sami stali się pogodniejsi, bardziej wyrozumiali i cierpliwi w życiu codziennym. Ich żony zauważyły, że są po prostu… lepszymi mężami.

Kobiety patrzą na takich mężczyzn z czułością i bardzo doceniają ich zaangażowanie.

Dzięki temu, że mężczyzna zajmuje się dzieckiem, kobieta ma czas dla siebie – nie tylko na podstawową pielęgnację, ale również zabiegi kosmetyczne, które pozwolą się jej czuć kobieco, może wypocząć czy rozwijać swoje pasje. A wypoczęta i zadowolona mama to także zadowolone dziecko oraz zadowolony tata i mąż.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *