Ulubioną zabawą dzieciństwa dla wielu z nas jest zabawa w dom – dziecko odgrywa mamę lub tatę misia czy lalki. Ono uczy się, jak wygląda rodzina, obserwując swoich rodziców i od nich dowiaduje się, jak wygląda małżeństwo i rodzicielstwo. Jakie znaczenie mają zdrowe relacje rodzinne dla rozwoju dziecka?

Mama to nie tata

Rodzice są pierwszymi wzorami do naśladowania. Mogą być czasem niesprawiedliwi, wybuchać złością i się kłócić – jeśli jednak łączy ich miłość i bliskość, śmieją się razem i okazują sobie na co dzień przywiązanie, to ich dzieci będą wiedziały, że prawdziwy związek to nie tylko trzymanie się za ręce, ale nieustanna praca nad uczuciem.

Na początku* bardzo wyraźnie uczymy dzieci jakie są zadania kobiety, a jakie mężczyzny. Jest to bardzo prosty podział – w książeczkach dla dzieci kobiety gotują, zajmują się kwiatami, są pielęgniarkami, z kolei mężczyźni – strażakami, policjantami, budowniczymi. Uczymy dzieci ról związanych z płcią – dziewczynkom mówi się, że są takie, jak mama, chłopcom, że mają być jak tatuś.

Co jednak, jeśli obraz w bajkach nie pokrywa się z tym, co dziecko widzi na co dzień? Jeśli jego mama jest silna, niezależna i „niekobieca”, a ojciec – słaby, nieudolny i „niemęski”? Wszystko zależy od rodziców, jak ten dziecięcy konflikt rozwiążą. Jeśli wytłumaczą, że płeć jest tylko jednym z aspektów tożsamości człowieka, że mężczyzna może czasem płakać, a kobieta – złościć się, to dziecko będzie miało zdrowe podejście do swojej płci i płci przeciwnej.