Profilaktyka osteoporozy
Bulwa selera stanowi bogate źródło wapnia, czyli podstawowego składnika budulcowego kości. Jego niedobór przyczynia się do osłabienia wytrzymałości mechanicznej szkieletu. Panie w okresie menopauzy powinny dołożyć wszelkich starań, aby w ich diecie nie zabrakło wapnia. W związku z tym, iż nie każda kobieta może spożywać produkty mleczne, warto przyjrzeć się warzywom, które zawierają ten minerał.
Zapobieganie anemii
Wegetarianie powinni uwzględnić seler w swojej diecie. To wyjątkowe warzywo dostarcza organizmowi żelaza, czyli składnika mineralnego, który wchodzi w skład hemoglobiny. Jego niedobór przyczynia się do anemii. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż witamina C, która znajduje się w selerze, zwiększa przyswajanie żelaza.
Oczyszczanie organizmu
Osoby, które regularnie spożywają seler, przyczyniają się do odtrucia organizmu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że toksyny wnikają do naszego organizmu wraz z powietrzem, pożywieniem i wodą. Detoksykacji potrzebują wszyscy, nawet ci, którzy nie palą papierosów i nie nadużywają alkoholu.
Artretyzm – profilaktyka
Dobroczynne składniki, obecne w selerze, przyczyniają się do usunięcia kwasu moczowego, czyli jednego z produktów przemiany materii. Nadmiar tego składnika prowadzi do artretyzmu.
W związku z tym, iż seler wpływa korzystnie na funkcjonowanie organizmu, nie może zabraknąć go w naszej diecie. Warto jednak pamiętać, iż to warzywo u niektórych osób może wykazywać działanie alergizujące.