Sekrety kosmetyków Uroda

Hydrolaty w służbie urody

Ostatnio obserwuje się wzrost zainteresowania hydrolatami. Wody kwiatowe nawilżają skórę i łagodzą podrażnienia. W jaki sposób pozyskuje się hydrolaty?

Ostatnio obserwuje się wzrost zainteresowania hydrolatami. Wody kwiatowe nawilżają skórę i łagodzą podrażnienia. W jaki sposób pozyskuje się hydrolaty?

Mianem hydrolatów określamy wody roślinne. Przedrostek „hydro” oznacza wodę, podczas gdy „lat” został zaczerpnięty z języka francuskiego i oznacza substancję o właściwościach odżywczych. Termin woda kwiatowa wprowadza wiele osób w błąd. Niektórzy ludzie utożsamiają go z perfumami i mgiełkami do ciała, które powstają w wyniku połączenia wody z olejkami eterycznymi lub ich syntetycznymi odpowiednikami.

Uzyskiwanie hydrolatów

Hydrolaty uzyskuje się z roślin podczas destylacji z parą wodną. Głównym produktem opisanego procesu są olejki eteryczne, dodawane do perfum i kosmetyków. Wody kwiatowe, które stanowią produkt uboczny, dostarczają cennych składników odżywczych.

Olejki eteryczne nie rozpuszczają się w wodzie. Podczas destylacji z parą wodną hydrofobowe cząsteczki przechodzą w stan lotny, po czym ulegają ochłodzeniu. Następnie olejki eteryczne oddziela się od wody. Produkt uboczny, czyli hydrolat, zawiera substancje rozpuszczalne w wodzie oraz niewielką ilość olejku eterycznego.

Dobroczynne działanie hydrolatów

Do niedawna hydrolaty traktowano jako odpady. Gdy odkryto ich dobroczynne właściwości, znalazły zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Poszczególne wody kwiatowe różnią się działaniem.

Hydrolat lawendowy

Hydrolat lawendowy uchodzi za uniwersalną wodę kwiatową. Przynosi świetne rezultaty w pielęgnacji cery tłustej, trądzikowej, mieszanej i suchej. Łagodzi podrażnienia, które powstały w wyniku działania niekorzystnych czynników zewnętrznych. Osoby, które zmagają się z wypryskami, z pewnością docenią jego działanie przeciwbakteryjne. Substancje, obecne w hydrolacie lawendowym, przyspieszają procesy gojenia.

W związku z tym, iż hydrolat lawendowy posiada właściwości oksydacyjne, korzystając z jego dobrodziejstw, spowalniamy procesy starzenia. Przeciwutleniacze neutralizują działanie wolnych rodników, które uszkadzają DNA i białka.

Osoby, które skarżą się na trudności z zasypianiem, powinny zaopatrzyć się w hydrolat lawendowy. Jego zapach przynosi ukojenie zszarganym nerwom. Korzystając z dobrodziejstw hydrolatu lawendowego, możemy oderwać się od problemów.

Hydrolat truskawkowy

Dużą popularnością wśród osób, które sięgają po naturalne kosmetyki, cieszy się hydrolat truskawkowy. W związku z tym, iż te sezonowe owoce stanowią bogate źródło witaminy C, możemy liczyć na rozjaśnienie przebarwień. Hydrolat truskawkowy wykazuje aktywność antyoksydacyjną. Oznacza to, iż zwalcza wolne rodniki, które sprzyjają powstawaniu zmarszczek.

Hydrolat truskawkowy nawilża skórę. Jednocześnie posiada właściwości przeciwbakteryjne. Jego działanie docenią osoby, które walczą z trądzikiem. Hydrolat, stosowany regularnie, redukuje ilość wyprysków.

Hydrolat z kwiatu pomarańczy

Hydrolat z kwiatu pomarańczy poleca się osobom, których skóra produkuje nadmierną ilość łoju. Ta wyjątkowa woda kwiatowa ściąga pory i tym samym zmniejsza ich widoczność. Hydrolat z kwiatu pomarańczy zawiera substancje, które hamują działanie metaloproteinaz, czyli enzymów, które przyczyniają się do rozkładu kolagenu i elastyny. Wspomniane białka odpowiadają za elastyczność skóry.

W związku z tym, iż hydrolaty wpływają korzystnie na kondycję skóry, warto korzystać z ich dobrodziejstw. Odpowiednio dobrane mogą zredukować trądzik i złagodzić podrażnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *