Osteoporoza Zdrowie

Objawy osteoporozy

Lekarze biją na alarm. Coraz więcej ludzi zmaga się z osteoporozą. Ta choroba wiąże się z postępującym ubytkiem masy kostnej. W jaki sposób objawia się osteoporoza?

Lekarze biją na alarm. Coraz więcej ludzi zmaga się z osteoporozą. Ta choroba wiąże się z postępującym ubytkiem masy kostnej. W jaki sposób objawia się osteoporoza?

Zrzeszotnienie kości najczęściej atakuje osoby w podeszłym wieku, ale nie jest to regułą. Choroba atakuje znienacka. Początkowo nie daje objawów. Chory zazwyczaj dowiaduje się osteoporozie wówczas, gdy dojdzie do bolesnego złamania.

Osteoporoza – grupy ryzyka

Szacuje się, iż z zrzeszotnieniem kości boryka się co trzecia kobieta w okresie menopauzy. U pań po 50. roku życia ryzyko złamania jest niezwykle wysokie, wynosi 40%, podczas gdy u mężczyzn 13-22%.

Skutki zrzeszotnienia kości

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że osteoporoza i towarzyszące jej powikłania są wymieniane jako jedna z najczęstszych przyczyn zgonów w krajach rozwiniętych. Złamaniom kości często towarzyszą takie dolegliwości jak przewlekły ból, zanik mięśni, unieruchomienie, odleżyny, zatorowość płucna czy zwiększona zapadalność na zakażenia.

Długa rehabilitacja

Powikłania, które towarzyszą złamaniom, wymagają hospitalizacji i długiej rehabilitacji. Krewni chorego często nie radzą sobie z opieką, toteż muszą zatrudnić wykwalifikowaną pielęgniarkę. Osteoporoza stanowi poważne obciążenie dla służby zdrowia. Rehabilitacja po ciężkich złamaniach jest niezwykle kosztowna.

Objawy osteoporozy

Początkowo osteoporoza rozwija się bezobjawowo. Zrzeszotnienie kości podejrzewa się dopiero wtedy, gdy dojdzie do poważnych złamań. Niestety, nie zawsze skłaniają one do refleksji. Niektórzy odpowiedzialnością za złamanie obarczają uraz. Warto pamiętać, iż mocne kości charakteryzują się wysoką wytrzymałością mechaniczną.

Złamania kręgów

Na ogół dochodzi do złamań kręgów, które przebiegają bezobjawowo. Urazy prowadzą do obniżenia wzrostu i wdowiego garbu. Nierzadko towarzyszą im trudności z poruszaniem. Złamania kręgów prowadzą do kalectwa.

Przewlekły zespół bólowy kręgosłupa

Osoby, u których doszło do złamania trzonów kręgów, często skarżą się na przewlekły zespół bólowy kręgosłupa. Wiele osób uważa, iż uciążliwe dolegliwości mają związek z procesami starzenia.

W związku z tym, iż osteoporoza może zakończyć się tragicznie, warto dołożyć wszelkich starań, aby nie dopuścić do jej rozwoju. Odpowiednia dieta i aktywność fizyczną mogą uchronić nas przed tą groźną chorobą.

Komentarze

filodendron 2

9 lat temu

Moja biedna mama ma właśnie ten problem,kości są już tak słabe ,że aż się jej endoproteza przemieściła, a z powodu wieku nie może miećc operacji. Lsie kobitki póki czas i ja też muszę się sobą zająć.

Zostaw komentarz