Menopauza Zdrowie

Jak złagodzić uderzenia gorąca?

Uderzenia gorąca uprzykrzają życie kobietom w wieku okołomenopauzalnym. Pojawiają się znienacka i sprawiają, że twarz zalewa się rumieńcem. W jaki sposób można złagodzić uderzenia gorąca?

Uderzenia gorąca uprzykrzają życie kobietom w wieku okołomenopauzalnym. Pojawiają się znienacka i sprawiają, że twarz zalewa się rumieńcem. W jaki sposób można złagodzić uderzenia gorąca?

Szacuje się, że z uderzeniami gorąca zmaga się 80% kobiet w wieku menopauzalnym. U niektórych pań te dokuczliwe dolegliwości pojawiają się także w okresie poprzedzającym przekwitanie. Uderzeń gorąca nie należy lekceważyć. Zdarza się, iż towarzyszą nam przez 10 lat od wystąpienia ostatniej miesiączki. W związku z tym, iż uderzenia gorąca znacząco obniżają komfort życia, warto przyjrzeć się metodom, które łagodzą uciążliwe objawy menopauzy.

Indywidualny charakter uderzeń gorąca

Fale gorąca, które zalewają nasze ciało, różnią się intensywnością i częstością występowania. U niektórych pań pojawiają się dwa razy w ciągu dnia i trwają zaledwie kilkanaście sekund. Z kolei inne kobiety skarżą się na uderzenia gorąca, które ustępują po kwadransie.

Rumieńce wprawiające w zakłopotanie

Panie, które borykają się z uderzeniami gorąca, często odczuwają wstyd i zażenowanie. Na ich twarzy, szyi i dekolcie pojawiają się rumieńce, które przebijają spod makijażu. Zaczerwienienie ustępuje, gdy temperatura ciała ulega obniżeniu w wyniku wydzielania potu. Mokre plamy pod pachami wprawiają kobiety w zakłopotanie. Na szczęście można ich uniknąć, stosując sprawdzone antyperspiranty. W przypadku nasilonych problemów z potliwością warto przyjrzeć się blokerom.

Dolegliwości towarzyszące uderzeniom gorąca

Napady gorąca nierzadko dezorganizują życie. Tej uciążliwej przypadłości często towarzyszą dreszcze, kołatanie serca, rozkojarzenie, bezsenność i stany depresyjne. Fale gorąca często przyczyniają się do ogólnego rozdrażnienia, które odbija się niekorzystnie na relacjach z najbliższymi.

Wśród czynników, które wyzwalają uderzenia gorąca, wymienia się:
• ciepłe dania
• gorące potrawy
• alkohol
• palenie papierosów.

Niedobór estrogenów

U kobiet, które przechodzą menopauzę, obserwuje się spadek stężenia estrogenów. Te hormony płciowe wspomagają m.in. pracę naczyń krwionośnych. Uzupełniając niedobór estrogenów, łagodzimy dokuczliwe objawy przekwitania.

Łagodzenie objawów menopauzy

Dużą popularnością cieszą się suplementy diety na bazie fitoestrogenów. Te substancje, wytwarzane przez rośliny, pod względem budowy przypominają ludzkie estrogeny. Wprawdzie fitoestrogeny charakteryzują się mniejszą aktywnością niż żeńskie hormony płciowe, ale doskonale łagodzą uciążliwe objawy menopauzy.

Suplement diety Ligunin TermoStop został opracowany z myślą o paniach, które borykają się z uderzeniami gorąca. Preparat zawiera ekstrakt z szyszek chmielu standaryzowany na zawartość 8-prenylnarygeniny. Ten związek chemiczny charakteryzuje się najwyższą aktywnością estrogenną spośród dotychczas poznanych hormonów roślinnych. Działanie 8-prenylnarygeniny wspomagają lignany lniane, również zaliczane do fitoestrogenów. Suplement diety Ligunin TermoStop dostarcza składniki, które uzupełniają niedobór żeńskich hormonów płciowych i tym samym pomagają łagodzić uciążliwe objawy menopauzy, w tym uderzenia gorąca.

Komentarze (4)

Pacjentka onkologiczna

7 lat temu

Drogie panie.11 lat temu,gdy miałam bardzo dokuczliwe dolegliwości zwiazane z przyspieszoną menopauzą(miałam wtedy 45 lat) po stwierdzeniu,że żadne preparaty z soją nie zmniejszaja dolegliwości,lekarz ginekolog-endokrynolog zalecił mi HTZ.Było po prostu super:czułam się swietnie i tak też wyglądałam.Oczywiście obowiazkowo badałam piersi i robiłam cytologię(wszystko raz do roku).I nagle,dwa lata temu,wymacano u mnie guzka(mammografia go nie wykryła!!!).Po biopsji mammotomicznej był wynik:rak sitowaty inwazyjny,naciekowy,HORMONOZALEŻNY!!! Zabieg oszczęzający,radioterapia i brachyterapia.A teraz lek antyrakowy,zmniejszający ilość estrogenów.Dolegliwości menopauzalne mam ogromne.Nie mogę niczym ich zmniejszać.I tak już od 1,5 roku.Koszmarek.Gdybym wiedziała,co mnie spotka,nigdy nie stosowałaby HTZ.Ostrzegam przed dodatkowymi hormonami:to prowadzi do raka sutka.Radzcie sobie innymi sposobami

pati25

8 lat temu

Ja na te dokuczliwe uderzenia gorąca wybrałam hormony w plastrach.Terapia HTZ w plasterkach jest bardzo wygodna.Zmieniam plasterek co 4 dni.Nie obciążam wątroby i żołądka.A w przypadku tabletek-tak.Stosując HTZ nie mam żadnych objawów menopauzy

eve

8 lat temu

ja tez wybieram sie w tym celu do ginekologa,po co mam sie meczyc ,zrobie potrzebne badania i na pewno dostane dobre leki

jordani

8 lat temu

Miałam bardzo częste uderzenia gorąca, nie mogłam spać w nocy, do tego stany lękowe. Ginekolog przepisał mi tabletki hormonalne. Już po kilku tabletkach było dużo lepiej, po pierwszym opakowaniu wszystkie dolegliwości minęły. Osłonowo przy tabletkach zażywam harmonellę, kapsułki wspomagające pracę wątroby i wzmacniające układ krążenia. Odkąd je stosuje mam więcej energii i wszystko mi się chce 🙂

Zostaw komentarz