Choć problemy natury psychicznej nie są tak rzadkie, jak wydaje się wielu Polaków, niechętnie korzystamy z pomocy specjalistów. Uważamy, że o pewnych sprawach nie należy rozmawiać z obcymi ludźmi.

Wprawdzie w badaniu poświęconym najbardziej wstydliwym chorobom, nie pojawia się zmianka o zaburzeniach psychicznych, nie oznacza to, iż otwarcie rozmawiamy o swoich problemach. Wielokrotnie przekonaliśmy się, że w walce ze stereotypami istotną rolę odgrywają artyści, sportowcy i celebryci. Gdy w mediach pojawia się informacja, że znana aktorka przyznała się do depresji, pojawia się medialna burza. Wystarczy przytoczyć historię Justyny Kowalczyk, naszej mistrzyni olimpijskiej, która po trudnej walce z demonami przeszłości, postanowiła o nich opowiedzieć w wywiadzie. Do stanów depresyjnych przyznała się również popularna polska piosenkarka, Kasia Kowalska.

Władimir Kliczko korzysta z pomocy coacha

Z kolei Władimir Kliczko, ukraiński bokser wagi ciężkiej, przyznał się, iż korzysta z pomocy psychologa. Sportowiec uznał, że potrzebuje pomocy coacha. Korzystanie z usług trenerów personalnych cieszy się dużą popularnością wśród gwiazd, które z pomocą profesjonalisty pragną osiągnąć jeszcze więcej, niż dokonały do tej pory. To dobre rozwiązania, zwłaszcza dla osób, które poszukują swojej ścieżki w życiu.

Stosunek do pomocy psychologicznej

Niewątpliwie zmienia się stosunek społeczeństwa do poradni psychologicznych. Na początku lat 90. pokutowało przekonanie, iż tylko osoby „nienormalne” korzystają z pomocy specjalisty. Ludzie zakładali, iż problem ich nie dotyczy, ponieważ nie doświadczają rzeczy paranormalnych i nie mają zaburzeń świadomości. W rezultacie wiele osób zmagało się z depresją, nie mogąc liczyć na wsparcie profesjonalisty. Tymczasem to poważna choroba, na szczęście można z niej wyjść, przyjmując odpowiednio dobrane leki i korzystając z pomocy psychoterapeuty.

Pozostaje mieć nadzieję, że wyznania gwiazd kina, estrady i ringu zmienią naszą mentalność i sprawią, że w sytuacji kryzysowej, poszukamy pomocy u specjalisty.