Niedawno przeprowadzone w Polsce badania wykazały, że otyłość wśród uczniów do 15 roku życia występuje u 4% dzieci, natomiast nadwaga u 6% z nich.

Dzieci, które mają problemy z nadwagą często mają problemy z samoakceptacją i poczuciem własnej wartości. Niestety maluchy często zamiast spędzać czas na zabawach na dworze całymi dniami przesiadują w domu przed telewizorem lub komputerem. Rodzice często nie rozumieją, że powinni zapewnić dzieciom odpowiednią porcję aktywności fizycznej w ciągu tygodnia. Na szczęście zła sytuacja zaczyna się zmieniać, w Polsce obok szkółek piłkarskich, kółek pływackich, sekcji karate zaczynają powstawać Cluby Fitness dla najmłodszych.

Zajęcia fitness dla dzieci to specjalnie przygotowane ogólnorozwojowe programy treningowe dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Rodziców, którzy zastanawiają się nad wysłaniem na takie zajęcia dzieci może skłonić fakt, że często mogą w nich brać udział razem ze swoimi pociechami. Ćwiczenia w mini klubie fitness uczą maluchów świadomego treningu własnego umysłu i ciała od najmłodszych lat. Młodzi uczestnicy zajęć podczas lekcji rozwijają swoją wrażliwość, umiejętność wyrażenia siebie przez ruch, nabywają zdolności pozytywnego podejścia do życia i innych ludzi.

Zajęcia dla dzieci w Fitness Clubach najczęściej trwają około godziny, z pozoru bardzo przypominają typową lekcję fitness, jednakże klasyczne ćwiczenia przeplatają się z elementami relaksu, stretchingu, i różnorodnymi zabawami. W niektórych Clubach dla dzieci Panie prowadzące zajęcia przewidują również czas na czytanie bajek, zabawy plastyczne i manualne.

Przykładowe rodzaje zajęć to np.:
Mama fit – dla matek z dziećmi w wieku niemowlęcym, polecane od 6 tygodnia po porodzie.
Masaż dla niemowląt – polecany od 4 tygodnia po porodzie.
ForMini Fitness – stopniowo stymulują rozwój bobasów, polecane mamom z dzieckiem od 3 miesiąca do 2 roku życia.
Kids Fitness – ogólnorozwojowe programy treningowe skierowane dla dzieci w wieku od 2 do 7 lat. Podczas zajęć dzieci biorą udział w wielu zabawach ruchowych, grach sportowych, ćwiczeniach rozciągających i wzmacniających.
Taniec kreatywny – rozwija kreatywność i zwiększa zdolność ekspresji.
Balet – przeznaczony dla dzieci w wieku od 4 do 7 lat, uczy podstaw klasycznego baletu, pozytywnie wpływa na estetykę i płynność ruchów u dziecka, jego gibkość i zwinność, wspomaga także zdolność utrzymania prawidłowej postawy u dziecka. Zarówno osoby prowadzące zajęcia, jak i rodzice mają nadzieję że nowa forma zajęć sportowych dla dzieci zaszczepi maluchom zamiłowanie do muzyki, sportu i zdrowego trybu życia. Podczas zajęć dzieci mogą rozwinąć swój naturalny potencjał ruchu oraz formować swoje pasje i zainteresowania. Nasza redakcja ma nadzieje że w Polsce będą powstawać nowe Cluby Fitness dla dzieci, dzięki czemu odsetek uczniów z problemami zacznie się zmniejszać.