Zbigniew Religa był legendą jeszcze przed śmiercią, wybitnym lekarzem, pierwszym chirurgiem, który dokonał przeszczepu serca w Polsce. Kilka tygodni temu na ekrany kin wszedł film pt „Bogowie”, który stanowi biografię jego życia.

Film opowiada o trzech latach życia (1983-1986) światowej sławy chirurga Zbigniewa Religi (w głównej roli Tomasz Kot). W ekranizacji przedstawiony został ciężki okres w historii Polski, w którym trudno było dokonać zmian w kraju przechodzącym przemianę gspodarczą. Film przedstawia historię młodego docenta, który po odbytym stażu medycznym w USA postanawia stworzyć w Zabrzu ośrodek kardiochirurgiczny podobny do tych , które istniały już na zachodzie.

Reżyser filmu (Łukasz Palkowski) nie chciał przedstawić Religii jako idealnego człowieka bez wad. Kardiochirurg był mężczyzną, który nie stronił od papierosów, alkoholu, przekleństw, szybkiej jazdy samochodem, zdarzało mu się również obrażać i źle traktować swoich pracowników. Był to jednak lekarz z powołania, który w każdym pacjencie widział człowieka, a nie kolejny przypadek medyczny.

Warto zaznaczyć, że to właśnie dzisiaj, czyli 5 listopada mija 29 rocznica pierwszego udanego przeszczepu serca w Polsce, którego dokonał Zbigniew Religa w Wojewódzkim ośrodku kardiologii w Zabrzu. Mimo tego, że sam przeszczep był udany, to 62-letni wówczas pacjent zmarł dwa miesiące później na sepsę.

Naszym zdaniem śmiało można napisać że „Bogowie” to jeden z najlepszych polskich filmów. Uważamy, że naprawdę warto wybrać się na jego ekranizację do kina. Może któraś z Was obejrzała już ten film i chcę podzielić się z nami swoja opinią na jego temat.

E.K.

Źródła zdjęć:

  • Kadr z filmu „Bogowie”/ Materiały prasowe