Witaminy są absolutnie niezbędnym składnikiem, który umożliwia prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Niestety w naszym kraju bardzo powszechne są jej niedobory. Czy da się temu zaradzić?

Witamina D ma ogromny wpływ na cały układ kostny człowieka. Jej braki przyczyniają się do krzywicy, osteoporozy oraz znacznego pogorszenia samopoczucia. Dlatego bardzo istotna jest właściwa suplementacja.

Polacy narażeni na niedobory witaminy D

Organizm człowieka głównie uzyskuje witaminę D z pożywienia, które przyjmuje. Najwięcej dostarczają jej ryby, masło, wątróbka, mleko i jaja. Jednak mamy również możliwość wytwarzania jej samemu, w wyniku ekspozycji skóry na promienie słoneczne. Niestety na terytorium naszego kraju optymalnej syntezie witaminy D sprzyjają tylko miesiące od maja do września. Przez resztę roku kąt padania promieni słonecznych sprawia, że wyprodukowanie tej witaminy w skali odpowiadającej zapotrzebowaniu naszego organizmu jest niemożliwe. Stąd niedobory tego cennego składnika dotyczą prawie 80% naszych rodaków.

Filtry UV są korzystne?

O tym, że stosowanie kremów z wysokim filtrem UV chroni nie tylko przed ryzykiem rozwoju czerniaka oraz zapobiega procesom starzenia się skóry wiedzą praktycznie wszystkie panie i większość panów. Z drugiej jednak stronu produkt chroniący nas przed promieniowaniem ultrafioletowym jednocześnie utrudnia wytwarzanie witaminy D w organizmie.

Niezbędna suplementacja

Specjaliści zachęcają nas do korzystania z suplementów zawierających witaminę D w swoim składzie. W szczególności w okresie od października do kwietnia. Zachowanie właściwie zbilansowanej diety opartej na produktach dodatkowo wzbogaconych o tę witaminę, na przykład mleka, płatków śniadaniowych czy soku pomarańczowego, również przyczyni się do poprawy naszego zdrowia oraz samopoczucia w tym niekorzystnym dla nas okresie jesienno-zimowym.

Zachowaj umiar i rozsądek

Aby utrzymać porządne przez nasz organizm stężenie witaminy D należy działać wielotorowo. Po pierwsze – spożywać produkty zawierające tę witaminę, po drugie – tak często jak to możliwe, spędzać czas na świeżym powietrzu i po trzecie – stosować odpowiednią suplementację.
Pamiętajmy, że w jej doborze powinien pomóc nam lekarz lub doświadczony farmaceuta. Nigdy nie stosujmy tego rodzaju specyfików „na oślep”.