wargi sromowe

Wargi sromowe to parzyste skórne fałdy, które otaczają szparę sromową i przedsionek pochwy. Ich funkcją jest ochrona układu rozrodczego przed wnikaniem patogenów i szkodliwym działaniem czynników mechanicznych. Bardziej zewnętrznie położone są wargi sromowe większe, które są pokryte owłosioną skórą. Pod nimi zlokalizowane są cieńsze wargi sromowe mniejsze. Kształt waginy jest uwarunkowany genetycznie. U niektórych pań jest on jednak źródłem kompleksów. Część z nich twierdzi, że ich wargi sromowe są za duże, za małe lub zbyt wystające. Czy na niezadowalający wygląd okolic intymnych możemy coś poradzić?

Nazewnictwo kobiecych okolic intymnych może być mylące. U wielu kobiet wargi sromowe mniejsze są większe od zewnętrznych i wystają poza nie. Są to tak zwane „motylki”, które często stają się przyczyną niskiej samooceny i lęku przed odrzuceniem przez partnera. Niekiedy taka budowa sromu wynika z przebytej w dzieciństwie terapii hormonalnej lub przewlekłego stanu zapalnego. Najczęściej jednak powiększone wargi sromowe mniejsze są uwarunkowane anatomicznie i nie stanowią źródła problemów zdrowotnych. Czy warto decydować się na ich plastykę?

Wargi sromowe – co warto o nich wiedzieć?

Nasza pochwa otoczona jest przez dwa rodzaje warg sromowych. Bardziej zewnętrznie położone są wargi sromowe większe. Zawierają dużo tkanki tłuszczowej, a ich skóra jest owłosiona. Pod nimi znajdują się wargi sromowe mniejsze, bezpośrednio okalające wejście do pochwy. Ich skóra jest o wiele cieńsza, bardziej ukrwiona i wrażliwsza na dotyk. Duża ilość melaniny sprawia, że są ciemniejsze. Pozbawione są za to gruczołów potowych. Rozwojowo wargi sromowe większe odpowiadają mosznie u mężczyzn, a mniejsze – skórze prącia. Nierzadko zdarza się, że fałdy zwyczajowo nazywane mniejszymi wystają poza zewnętrzne. Panie określają ten typ budowy sromu jako „motylki”, w przeciwieństwie do „bułeczek” ze schowanymi wargami sromowymi mniejszymi. Choć najczęściej taka anatomia jest całkowicie normalna, wiele kobiet ma kompleksy z powodu „motylków” i decyduje się na labioplastykę.

Zbyt duże i wystające wargi sromowe

Wystające wargi sromowe mniejsze najczęściej są po prostu cechą osobniczą i nie stanowią źródła problemów klinicznych. Pod wargami zewnętrznymi widoczne są wtedy fałdki zaróżowionej skóry. Budowa kobiecych okolic intymnych różni się u pań tak samo, jak kształt ich uszu czy nosa. Niestety, niekiedy „motylki” stają się źródłem kompleksów i dyskomfortu. Mogą odznaczać się pod bielizną lub kostiumem kąpielowym, a nawet utrudniać jazdę na rowerze. Wówczas zaleca się paniom labioplastykę, czyli operacyjne zmniejszenie wewnętrznych warg sromowych. Koszt takiego zabiegu wynosi od 1500 do 5000 złotych. Trwa on około 2 godziny. Pacjentka powinna być krótko po menstruacji. Po operacji należy unikać długotrwałego siedzenia i wzmożonego wysiłku, a także zrezygnować z życia seksualnego na około 6 tygodni. Zmniejszyć można również zewnętrzne wargi sromowe, gdy są zdeformowane po porodzie lub gwałtownej utracie masy ciała.

Przyczyny przerostu warg sromowych

labioplastyka

Najczęściej „motylki” są naturalną cechą kobiety, wynikającą z jej uwarunkowanej genetycznie budowy anatomicznej. Niekiedy jednak mniejsze wargi sromowe ulegają przerostowi w wyniku stanów zapalnych i mechanicznych podrażnień okolic intymnych. Niekiedy wada ta jest skutkiem powikłań po porodzie, nietrzymania moczu lub zastoju chłonki. Wpłynąć na nią może noszenie intymnej biżuterii lub przebyta w dzieciństwie terapia hormonalna z użyciem estrogenów. Powiększenie warg sromowych ma miejsce także w przebiegu infekcji grzybiczych. Są one wtedy opuchnięte, a okolice intymne mogą swędzieć i piec. Nieleczone zakażenia bakteryjne prowadzą za to do zapalenia gruczołów Bartholina. Narządy te są odpowiedzialne za produkcję nawilżającej wejście do pochwy wydzieliny. Powiększone, bolesne i zaczerwienione wargi sromowe są typowym objawem tej choroby. Wszelkie niepokojące dolegliwości powinny skłonić nas do wizyty u ginekologa, który zapisze nam odpowiednią terapię.

Za małe wargi sromowe

Zewnętrzne wargi sromowe mogą być zbyt małe i płaskie. Najczęściej jest to normalna budowa sromu, jednak może być przyczyną dyskomfortu. Na problemy narażone są szczególnie bardzo szczupłe panie. Ubogie w tkankę tłuszczową większe wargi sromowe mogą być przyczyną dolegliwości w czasie uprawiania seksu, szczególnie w pozycji na jeźdźca. Fałdy mogą też być asymetryczne lub zdeformowane, co ujmuje ich wyglądowi i funkcjonalności. Co więcej, wargi sromowe po porodzie często są nieumiejętnie zszywane, co także okazuje się źródłem nieprzyjemnych doznań. W takich sytuacjach także wykonywana jest labioplastyka. Przy zbyt małych lub asymetrycznych fałdach stosuje się wstrzykiwanie tkanki tłuszczowej pobranej z innej okolicy ciała pacjentki. Rzadziej wykorzystywane są wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego. Przed zabiegiem lekarze konsultują z pacjentką planowane efekty oraz zlecają przeprowadzenie morfologii krwi, badania poziomu cukru i określenie grupy krwi.

Karolina Solga