Seks

Wargi sromowe – za duże, za małe, zbyt wystające

wargi sromowe

Wargi sromowe to parzyste skórne fałdy, które otaczają szparę sromową i przedsionek pochwy. Ich funkcją jest ochrona układu rozrodczego przed wnikaniem patogenów i szkodliwym działaniem czynników mechanicznych. Bardziej zewnętrznie położone są wargi sromowe większe, które są pokryte owłosioną skórą. Pod nimi zlokalizowane są cieńsze wargi sromowe mniejsze. Kształt waginy jest uwarunkowany genetycznie. U niektórych pań jest on jednak źródłem kompleksów. Część z nich twierdzi, że ich wargi sromowe są za duże, za małe lub zbyt wystające. Czy na niezadowalający wygląd okolic intymnych możemy coś poradzić?

Nazewnictwo kobiecych okolic intymnych może być mylące. U wielu kobiet wargi sromowe mniejsze są większe od zewnętrznych i wystają poza nie. Są to tak zwane „motylki”, które często stają się przyczyną niskiej samooceny i lęku przed odrzuceniem przez partnera. Niekiedy taka budowa sromu wynika z przebytej w dzieciństwie terapii hormonalnej lub przewlekłego stanu zapalnego. Najczęściej jednak powiększone wargi sromowe mniejsze są uwarunkowane anatomicznie i nie stanowią źródła problemów zdrowotnych. Czy warto decydować się na ich plastykę?

Wargi sromowe – co warto o nich wiedzieć?

Nasza pochwa otoczona jest przez dwa rodzaje warg sromowych. Bardziej zewnętrznie położone są wargi sromowe większe. Zawierają dużo tkanki tłuszczowej, a ich skóra jest owłosiona. Pod nimi znajdują się wargi sromowe mniejsze, bezpośrednio okalające wejście do pochwy. Ich skóra jest o wiele cieńsza, bardziej ukrwiona i wrażliwsza na dotyk. Duża ilość melaniny sprawia, że są ciemniejsze. Pozbawione są za to gruczołów potowych. Rozwojowo wargi sromowe większe odpowiadają mosznie u mężczyzn, a mniejsze – skórze prącia. Nierzadko zdarza się, że fałdy zwyczajowo nazywane mniejszymi wystają poza zewnętrzne. Panie określają ten typ budowy sromu jako „motylki”, w przeciwieństwie do „bułeczek” ze schowanymi wargami sromowymi mniejszymi. Choć najczęściej taka anatomia jest całkowicie normalna, wiele kobiet ma kompleksy z powodu „motylków” i decyduje się na labioplastykę.

Zbyt duże i wystające wargi sromowe

Wystające wargi sromowe mniejsze najczęściej są po prostu cechą osobniczą i nie stanowią źródła problemów klinicznych. Pod wargami zewnętrznymi widoczne są wtedy fałdki zaróżowionej skóry. Budowa kobiecych okolic intymnych różni się u pań tak samo, jak kształt ich uszu czy nosa. Niestety, niekiedy „motylki” stają się źródłem kompleksów i dyskomfortu. Mogą odznaczać się pod bielizną lub kostiumem kąpielowym, a nawet utrudniać jazdę na rowerze. Wówczas zaleca się paniom labioplastykę, czyli operacyjne zmniejszenie wewnętrznych warg sromowych. Koszt takiego zabiegu wynosi od 1500 do 5000 złotych. Trwa on około 2 godziny. Pacjentka powinna być krótko po menstruacji. Po operacji należy unikać długotrwałego siedzenia i wzmożonego wysiłku, a także zrezygnować z życia seksualnego na około 6 tygodni. Zmniejszyć można również zewnętrzne wargi sromowe, gdy są zdeformowane po porodzie lub gwałtownej utracie masy ciała.

Przyczyny przerostu warg sromowych

labioplastyka

Najczęściej „motylki” są naturalną cechą kobiety, wynikającą z jej uwarunkowanej genetycznie budowy anatomicznej. Niekiedy jednak mniejsze wargi sromowe ulegają przerostowi w wyniku stanów zapalnych i mechanicznych podrażnień okolic intymnych. Niekiedy wada ta jest skutkiem powikłań po porodzie, nietrzymania moczu lub zastoju chłonki. Wpłynąć na nią może noszenie intymnej biżuterii lub przebyta w dzieciństwie terapia hormonalna z użyciem estrogenów. Powiększenie warg sromowych ma miejsce także w przebiegu infekcji grzybiczych. Są one wtedy opuchnięte, a okolice intymne mogą swędzieć i piec. Nieleczone zakażenia bakteryjne prowadzą za to do zapalenia gruczołów Bartholina. Narządy te są odpowiedzialne za produkcję nawilżającej wejście do pochwy wydzieliny. Powiększone, bolesne i zaczerwienione wargi sromowe są typowym objawem tej choroby. Wszelkie niepokojące dolegliwości powinny skłonić nas do wizyty u ginekologa, który zapisze nam odpowiednią terapię.

Za małe wargi sromowe

Zewnętrzne wargi sromowe mogą być zbyt małe i płaskie. Najczęściej jest to normalna budowa sromu, jednak może być przyczyną dyskomfortu. Na problemy narażone są szczególnie bardzo szczupłe panie. Ubogie w tkankę tłuszczową większe wargi sromowe mogą być przyczyną dolegliwości w czasie uprawiania seksu, szczególnie w pozycji na jeźdźca. Fałdy mogą też być asymetryczne lub zdeformowane, co ujmuje ich wyglądowi i funkcjonalności. Co więcej, wargi sromowe po porodzie często są nieumiejętnie zszywane, co także okazuje się źródłem nieprzyjemnych doznań. W takich sytuacjach także wykonywana jest labioplastyka. Przy zbyt małych lub asymetrycznych fałdach stosuje się wstrzykiwanie tkanki tłuszczowej pobranej z innej okolicy ciała pacjentki. Rzadziej wykorzystywane są wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego. Przed zabiegiem lekarze konsultują z pacjentką planowane efekty oraz zlecają przeprowadzenie morfologii krwi, badania poziomu cukru i określenie grupy krwi.

Karolina Solga

Komentarze (10)

Dorota

5 lat temu

Moja najlepsza przyjaciolka poddala sie plastyce pochwy. Jest bardzo zadowolona z efektu, gojenie przyspieszyl mucovagin w formie emulsji. Jesli po porodzie moje miejsca intymne sie zmienia, tez poddam sie takiemu zabiegowi.

Maria

5 lat temu

Tess nie dziwię, się że nie spotkałaś się z takim problemem u nikogo, bo to nie jest temat o którym chce się otwarcie mówić. Uwierzcie mi, że taki problem jest istnym koszmarem i znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie, u mnie dochodziło czasem aż do ran! W końcu się zdecydowałam na rozmowę z lekarzem i całe szczęście trafiłam na mądrą Panią doktor w Klinice Efecta w Częstochowie, która na spokojnie mi wytłumaczyła na czym polega zabieg i jak długo będę dochodzić do siebie. Żałuję tylko, że tak późno się na to zdecydowałam, bo teraz już się nie wstydzę przed swoim partnerem.

Tess

5 lat temu

Nie spotkałam się z takim problemem u nikogo albo nikt o tym nie mówi. Za dużo kobiety wymagają od siebie, każda chciałaby być idealna. Przecież jak mężczyzna kocha to takie coś mu nie będzie przeszkadzało.

Emilly27k

5 lat temu

Powinno rozmawiać się na tego rodzaju tematy, gdyż mało się rozmawia ze względu na wstydliwy temat.
Moim zdaniem powinno być tak,że wystarczy akceptacja własnego kobiecego wyglądu.

mysiowa

5 lat temu

Kompleksy bardzo utrudniają życie; a jeszcze takie intymne!

Aneczka2015

5 lat temu

To na pewno poważny problem ale tak mało się o nim mówi, prawie wcale.

  ewalub

  5 lat temu

  Chyba jednak już coraz częściej ten temat jest poruszany. Może jeszcze nie w bezpośrednich rozmowach z koleżankami, ale w internecie, bardziej anonimowo kobiety pytają i szukają pomocy.

   linea

   5 lat temu

   Myślę, że z czasem przestanie to być temat tabu i zabiegi upiększajace miejsc intymnych będą czymś normalnym. Przecież to jest tylko poprawianie urody, nie ma w tym nic złego. A jeśli ma to polepszyć nam samopoczucie i podnieść pewnośc siebie, to tym bardziej powinnysmy sie takim zabiegom oddawać.

pati25

5 lat temu

Dużo ciekawych informacji.Oglądam „Sekrety lekarzy” i tam kobiety zgłaszają się z tym problemem

  linea

  5 lat temu

  Również ogladam ten program. Bardzo dobrze, że można zobaczyć z jakimi problemami borykają sie inni. Może to pomóc wielu osobom, które wstydzą sie swojego problemu i myślą że są w tym odosobnieni. Taki program może również zmotywować do odwiedzenia kliniki i zadbania o swój komfort psychiczny. Bo takie problemy sprawiają że kobiety często zamykają się w sobie.

Zostaw komentarz