wargi sromowe

Wargi sromowe to parzyste skórne fałdy, które otaczają szparę sromową i przedsionek pochwy. Ich funkcją jest ochrona układu rozrodczego przed wnikaniem patogenów i szkodliwym działaniem czynników mechanicznych. Bardziej zewnętrznie położone są wargi sromowe większe, które są pokryte owłosioną skórą. Pod nimi zlokalizowane są cieńsze wargi sromowe mniejsze. Kształt waginy jest uwarunkowany genetycznie. U niektórych pań jest on jednak źródłem kompleksów. Część z nich twierdzi, że ich wargi sromowe są za duże, za małe lub zbyt wystające. Czy na niezadowalający wygląd okolic intymnych możemy coś poradzić?

Nazewnictwo kobiecych okolic intymnych może być mylące. U wielu kobiet wargi sromowe mniejsze są większe od zewnętrznych i wystają poza nie. Są to tak zwane “motylki”, które często stają się przyczyną niskiej samooceny i lęku przed odrzuceniem przez partnera. Niekiedy taka budowa sromu wynika z przebytej w dzieciństwie terapii hormonalnej lub przewlekłego stanu zapalnego. Najczęściej jednak powiększone wargi sromowe mniejsze są uwarunkowane anatomicznie i nie stanowią źródła problemów zdrowotnych. Czy warto decydować się na ich plastykę?

Wargi sromowe – co warto o nich wiedzieć?

Nasza pochwa otoczona jest przez dwa rodzaje warg sromowych. Bardziej zewnętrznie położone są wargi sromowe większe. Zawierają dużo tkanki tłuszczowej, a ich skóra jest owłosiona. Pod nimi znajdują się wargi sromowe mniejsze, bezpośrednio okalające wejście do pochwy. Ich skóra jest o wiele cieńsza, bardziej ukrwiona i wrażliwsza na dotyk. Duża ilość melaniny sprawia, że są ciemniejsze. Pozbawione są za to gruczołów potowych. Rozwojowo wargi sromowe większe odpowiadają mosznie u mężczyzn, a mniejsze – skórze prącia. Nierzadko zdarza się, że fałdy zwyczajowo nazywane mniejszymi wystają poza zewnętrzne. Panie określają ten typ budowy sromu jako “motylki”, w przeciwieństwie do “bułeczek” ze schowanymi wargami sromowymi mniejszymi. Choć najczęściej taka anatomia jest całkowicie normalna, wiele kobiet ma kompleksy z powodu “motylków” i decyduje się na labioplastykę.

Zbyt duże i wystające wargi sromowe

Wystające wargi sromowe mniejsze najczęściej są po prostu cechą osobniczą i nie stanowią źródła problemów klinicznych. Pod wargami zewnętrznymi widoczne są wtedy fałdki zaróżowionej skóry. Budowa kobiecych okolic intymnych różni się u pań tak samo, jak kształt ich uszu czy nosa. Niestety, niekiedy “motylki” stają się źródłem kompleksów i dyskomfortu. Mogą odznaczać się pod bielizną lub kostiumem kąpielowym, a nawet utrudniać jazdę na rowerze. Wówczas zaleca się paniom labioplastykę, czyli operacyjne zmniejszenie wewnętrznych warg sromowych. Koszt takiego zabiegu wynosi od 1500 do 5000 złotych. Trwa on około 2 godziny. Pacjentka powinna być krótko po menstruacji. Po operacji należy unikać długotrwałego siedzenia i wzmożonego wysiłku, a także zrezygnować z życia seksualnego na około 6 tygodni. Zmniejszyć można również zewnętrzne wargi sromowe, gdy są zdeformowane po porodzie lub gwałtownej utracie masy ciała.

Przyczyny przerostu warg sromowych

labioplastyka

Najczęściej “motylki” są naturalną cechą kobiety, wynikającą z jej uwarunkowanej genetycznie budowy anatomicznej. Niekiedy jednak mniejsze wargi sromowe ulegają przerostowi w wyniku stanów zapalnych i mechanicznych podrażnień okolic intymnych. Niekiedy wada ta jest skutkiem powikłań po porodzie, nietrzymania moczu lub zastoju chłonki. Wpłynąć na nią może noszenie intymnej biżuterii lub przebyta w dzieciństwie terapia hormonalna z użyciem estrogenów. Powiększenie warg sromowych ma miejsce także w przebiegu infekcji grzybiczych. Są one wtedy opuchnięte, a okolice intymne mogą swędzieć i piec. Nieleczone zakażenia bakteryjne prowadzą za to do zapalenia gruczołów Bartholina. Narządy te są odpowiedzialne za produkcję nawilżającej wejście do pochwy wydzieliny. Powiększone, bolesne i zaczerwienione wargi sromowe są typowym objawem tej choroby. Wszelkie niepokojące dolegliwości powinny skłonić nas do wizyty u ginekologa, który zapisze nam odpowiednią terapię.

Za małe wargi sromowe

Zewnętrzne wargi sromowe mogą być zbyt małe i płaskie. Najczęściej jest to normalna budowa sromu, jednak może być przyczyną dyskomfortu. Na problemy narażone są szczególnie bardzo szczupłe panie. Ubogie w tkankę tłuszczową większe wargi sromowe mogą być przyczyną dolegliwości w czasie uprawiania seksu, szczególnie w pozycji na jeźdźca. Fałdy mogą też być asymetryczne lub zdeformowane, co ujmuje ich wyglądowi i funkcjonalności. Co więcej, wargi sromowe po porodzie często są nieumiejętnie zszywane, co także okazuje się źródłem nieprzyjemnych doznań. W takich sytuacjach także wykonywana jest labioplastyka. Przy zbyt małych lub asymetrycznych fałdach stosuje się wstrzykiwanie tkanki tłuszczowej pobranej z innej okolicy ciała pacjentki. Rzadziej wykorzystywane są wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego. Przed zabiegiem lekarze konsultują z pacjentką planowane efekty oraz zlecają przeprowadzenie morfologii krwi, badania poziomu cukru i określenie grupy krwi.

Karolina Solga

10 KOMENTARZE

 1. Dużo ciekawych informacji.Oglądam “Sekrety lekarzy” i tam kobiety zgłaszają się z tym problemem

  • Również ogladam ten program. Bardzo dobrze, że można zobaczyć z jakimi problemami borykają sie inni. Może to pomóc wielu osobom, które wstydzą sie swojego problemu i myślą że są w tym odosobnieni. Taki program może również zmotywować do odwiedzenia kliniki i zadbania o swój komfort psychiczny. Bo takie problemy sprawiają że kobiety często zamykają się w sobie.

  • Chyba jednak już coraz częściej ten temat jest poruszany. Może jeszcze nie w bezpośrednich rozmowach z koleżankami, ale w internecie, bardziej anonimowo kobiety pytają i szukają pomocy.

   • Myślę, że z czasem przestanie to być temat tabu i zabiegi upiększajace miejsc intymnych będą czymś normalnym. Przecież to jest tylko poprawianie urody, nie ma w tym nic złego. A jeśli ma to polepszyć nam samopoczucie i podnieść pewnośc siebie, to tym bardziej powinnysmy sie takim zabiegom oddawać.

 2. Powinno rozmawiać się na tego rodzaju tematy, gdyż mało się rozmawia ze względu na wstydliwy temat.
  Moim zdaniem powinno być tak,że wystarczy akceptacja własnego kobiecego wyglądu.

 3. Nie spotkałam się z takim problemem u nikogo albo nikt o tym nie mówi. Za dużo kobiety wymagają od siebie, każda chciałaby być idealna. Przecież jak mężczyzna kocha to takie coś mu nie będzie przeszkadzało.

 4. Tess nie dziwię, się że nie spotkałaś się z takim problemem u nikogo, bo to nie jest temat o którym chce się otwarcie mówić. Uwierzcie mi, że taki problem jest istnym koszmarem i znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie, u mnie dochodziło czasem aż do ran! W końcu się zdecydowałam na rozmowę z lekarzem i całe szczęście trafiłam na mądrą Panią doktor w Klinice Efecta w Częstochowie, która na spokojnie mi wytłumaczyła na czym polega zabieg i jak długo będę dochodzić do siebie. Żałuję tylko, że tak późno się na to zdecydowałam, bo teraz już się nie wstydzę przed swoim partnerem.

 5. Moja najlepsza przyjaciolka poddala sie plastyce pochwy. Jest bardzo zadowolona z efektu, gojenie przyspieszyl mucovagin w formie emulsji. Jesli po porodzie moje miejsca intymne sie zmienia, tez poddam sie takiemu zabiegowi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ