Dzieje się Najnowsze Wydarzenia

WOŚP – pomaganie z sercem

WOŚP

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to największa orkiestra na świecie, która gra już od 25 lat. Przed nami kolejny finał WOŚP, która propaguje pomaganie z sercem. Orkiestra bywa krytykowana, ale zdecydowana większość gra razem z nią. Każdego roku jej celem jest pomoc, która w przypadku milionów, może dać niesamowite efekty.

WOŚP – jak to się zaczęło?

Nieodłącznym punktem karnawału stała się Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, której pierwszy finał odbył się 3 stycznia 1993 roku. Dlaczego padło na zimę? Latem byłoby zbyt prosto. Zima była więc wyzwaniem. Niskie temperatury, śnieg i gorące serca, które roztopią nawet największy mróz. Jurek Owsiak – pomysłodawca akcji i założyciel Fundacji, postanowił zorganizować największą zbiórkę pieniędzy w naszym kraju. I tak po raz pierwszy zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Dziś to największa akcja charytatywna w Europie. Orkiestra odniosła wielki sukces i gra już ponad dwie dekady. To niesamowite, jak wspaniale angażuje Polaków. Ideą WOŚP jest pomoc medyczna. Zebrane pieniądze są przeznaczone na zakup specjalistycznego sprzętu medycznego. Każdego roku zbiórka jest skierowana dla danej grupy, jak niemowlęta czy seniorzy, co jest uwarunkowane ich potrzebami.

Serce na całym świecie

Orkiestra angażuje w działanie osoby na całym świecie. Nie tylko w Polsce odbywają się zbiórki i liczne aukcje. Do wspólnego grania przyłączają się mieszkańcy dalekich zakątków, jak np. Australia. Sztaby WOŚP są widoczne na mapie świata, co pokazuje, że w szczytnym celu, potrafimy się jednoczyć, bez względu na lokalizację i kulturę. Wolontariusze od wielu miesięcy pracują, by finały w poszczególnych miejscach mogły odbyć się zgodnie z planem. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to ogrom pracy, serca i bezinteresownej pomocy, a wszystko dla lepszej opieki medycznej, która jak wiemy, w naszym kraju pozostawia wiele do życzenia. Dzięki Jurkowi Owsiakowi sytuacja w szpitalach ulega poprawie. Specjalistyczny sprzęt medyczny pozwala na diagnostykę i skuteczne leczenie. Wystarczy udać się do szpitali, by zobaczyć, jak wiele serduszek jest tam widocznych. Miliony wydane są na sprzęt, który ratuje ludzkie życie. Chyba nie ma nic cenniejszego niż życie, więc nic dziwnego, że tyle osób wspiera WOŚP.

Pomoc na różne sposoby

Oprócz tradycyjnych zbiórek do puszek, co odbywa się podczas Finału, pomóc można także nieco inaczej. Co roku, do pomocy Orkiestrze angażują się znane osoby z życia publicznego, które swoją osobą lub różnymi przedmiotami wspierają WOŚP. Dużym zainteresowaniem cieszą się aukcje internetowe. Na jednym ze znanych portali aukcyjnych można licytować nie tylko gadżety. Wśród aukcji 2017 roku są tak wyjątkowe jak quad Rafała Sonika z tegorocznego Rajdu Dakar, kombinezon od Piotra Żyły czy złoty medal Mistrzów Europy w Siatkówce Mężczyzn. Wśród aukcji znajdziemy także kolacje ze znanymi osobistościami, jak Magda Gessler czy Robert Lewandowski, a nawet dzień w Brukseli z Donaldem Tuskiem. Oprócz tego, znajdziemy także aukcje mniej materialne. Dzień niespodzianek z Magdaleną Różdżka czy dzień w Radiu Zet to tylko niektóre z ciekawych propozycji. Blogerzy także chętnie angażują się w akcje. Sieć komórkowa, która od lat wspiera WOŚP, wypuściła teledysk, który zrealizowali youtuberzy. Już samo jego obejrzenie to wsparcie finansowe, przekazane przez sieć. Inną formą pomocy jest kalendarz WOŚP 2017, w którym pojawili się blogerzy, aktorzy czy wokaliści. Nawet para prezydencka zaangażowała się w działalność na rzecz WOŚP.

WOŚPW ciągu jednego dnia, wspólnie jesteśmy w stanie zebrać miliony. Z roku na rok, kwota zebrana przez WOŚP pobija swój rekord. Jesteśmy pewni, że nadchodzący 25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, po raz kolejny sprawi, że otworzymy swoje serca. Orkiestra ponownie zagra, a miliony ludzi na świecie razem z nią, już 15 stycznia 2017 roku!

Katarzyna Antos

Komentarze (6)

Emilly27k

7 lat temu

Zawsze to jest miło jak się pomoże. Pomogłam i tym razem. Serduszko mam. Miło jest pomagać.

Mindi

7 lat temu

Wzięłam udział dzisiaj w tej wspaniałej akcji, jak co roku od samego początku istnienia WOŚP 🙂

Danusiate

7 lat temu

Ja również co roku włączam się w tę piękną akcję. Cieszę się, że od tylu lat Polacy udowadniają, że leży nam na sercu dobro innych 🙂

Emilly27k

7 lat temu

Akcja piękna i pomocna tak wielu osobom. Wspieram od 24 lat ją. Miałam zaledwie 10 lat jak pojawiła się po raz pierwszy ta akcja WOŚP. 🙂 Pomaganie jest miłe wiedząc ,że skorzysta na tym tak wiele chorych serduszek. Wielki szacunek mam dla Pana Owsiaka Sie ma. Artystom dziękuję za to,ze swoimi troferami dzielą się z innymi, wspierając ich.

Vivre

7 lat temu

WOŚP to wspomnienie mojego dzieciństwa. Nie rozumiem krytyki nad tą akcją. Jurek Owsiak robi coś niesamowitego, pomaga wielu ludziom, a jak nieraz słyszę opinię o nim jak i o samej akcji, to aż się przykro robi. Osobiście go podziwiam i całym serduchem wspieram tę akcję 🙂

Aneczka2015

7 lat temu

Wspaniała akcja, wspieram ją co roku bo trzeba pomagać 🙂

Zostaw komentarz