Grafika: freepik.com, dostarczona przez partnera

Noradrenalina to obok adrenaliny i kortyzolu jeden z tzw. hormonów stresu. Organizm człowieka wytwarza je w sytuacjach stresogennych w celu zapewnienia stanu gotowości do walki lub ucieczki.  Noradrenalina jest także neuroprzekaźnikiem. Co to oznacza? W jaki sposób noradrenalina wpływa na inne narządy? Czym hormon ten różni się od adrenaliny i jak działa podczas sytuacji stresowych?

Adrenalina a noradrenalina – różnice

Adrenalina i noradrenalina są wytwarzane przez korę nadnerczy i działają obwodowo. Jednakże noradrenalinę wydzielają także niektóre komórki mózgowe.  Jej bezpośrednim prekursorem jest dopamina, a w przypadku adrenaliny jest to… noradrenalina. Różnicę pomiędzy tymi substancjami możemy dostrzec również w sposobie uwalniania ich do organizmu. Adrenalina wydzielana jest w dużych ilościach i krótkich odstępach czasu, natomiast noradrenalina – stopniowo. Pomimo tego, że oba hormony są pozytywną i krótkotrwałą reakcją na stres, pełnią różne role w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia. Adrenalina mobilizuje całe ciało, a noradrenalina skupia się na aktywacji funkcji mózgowych.

Tak jak w przypadku adrenaliny, nadmiar noradrenaliny może negatywnie wpływać na zdrowie i przyczyniać się do rozwoju chorób. Niektóre nowotwory objawiają się zwiększonym poziomem tej substancji w organizmie.

Działanie noradrenaliny w sytuacjach stresowych

Kiedy jesteśmy bohaterami jakiegoś niecodziennego, ekstremalnego wydarzenia, zauważamy, że nasze ciało zaczyna inaczej się zachowywać. Przestajemy odczuwać ból, szybciej podejmujemy decyzje, jesteśmy w stanie stawić czoła fizycznym wyzwaniom. W ten sposób organizm reaguje na sytuację stresową np. wypadek samochodowy czy atak zwierzęcia. Jest to możliwe dzięki substancjom wydzielanym przez nadnercza – noradrenalinę i adrenalinę. Zaczynają one oddziaływać na człowieka podczas krótkotrwałego stresu. Przy czym należy zaznaczyć, że dotyczy to zarówno obciążenia fizycznego jak i psychicznego. W ten sposób hormony te aktywują układ współczulny i mobilizują ciało do działania. Jeśli sytuacja stresogenna trwa dłużej, organizm zaczyna wytwarzać kortyzol – tzw. hormon stresu przewlekłego.

W jaki sposób noradrenalina działa na układ nerwowy? Przede wszystkim poprawia koncentrację oraz zwiększa stopień uwagi i czujności. Pozwala to szybciej reagować na pojawiające się niebezpieczeństwa. Wspomaga ona również proces przyswajania nowych informacji i przypominania sobie tego, co już zapamiętaliśmy w przeszłości. Można więc zauważyć, że działanie tej substancji w sytuacji stresowej koncentruje się głównie na mózgu człowieka. Jeśli potrzebujesz więcej informacji o działaniu noradrenaliny w organizmie człowieka, znajdziesz je pod adresem: https://mito-med.pl/artykul/noradrenalina-funkcje-w-organizmie-czlowieka.

Noradrenalina – zastosowanie w medycynie

Ze względu na oddziaływanie noradrenaliny na inne narządy człowieka, znajduje ona szerokie zastosowanie w medycynie. Wpływa ona m.in. na ciśnienie tętnicze krwi, poziom glukozy we krwi oraz rozkład tkanki tłuszczowej. Zmniejsza również perystaltykę w przewodzie pokarmowym poprzez zmniejszenie dopływu krwi do struktur zaangażowanych w procesy trawienne. W zamian za to krew jest dystrybuowana do mięśni, serca i mózgu – organów najistotniejszych podczas sytuacji stresowych.

Noradrenalina jako lek jest wykorzystywana głównie w stanach zagrożenia życia np. wstrząsach septycznych. Lidokaina z noradrenaliną używana jest do znieczulania miejscowego w chirurgii i stomatologii. W medycynie można spotkać preparaty wpływające na receptory noradrenergiczne stosowane do leczenia astmy, nadciśnienia tętniczego bądź przerostu gruczołu krokowego, a w psychiatrii depresji i ADHD.

Nawet jeśli to adrenalina ma większy wpływ na fizyczną odpowiedź organizmu na stres, reakcja organizmu „walcz albo uciekaj” nie byłaby możliwa bez noradrenaliny. Jej działanie koncentruje się na przede wszystkim na mózgu. Dzięki temu człowiek jest w stanie zachowywać się racjonalniej w sytuacji zagrożenia. Jak widać, natura dobrze przygotowała ludzi na stawianie czoła nagłym wyzwaniom.