Historia tuszu do rzęs sięga zamierzchłej przeszłości. Ten rewelacyjny kosmetyk znany był już w starożytnym Egipcie. XIX wiek to renesans dla makijażu oczu. Pogłębione, zalotne spojrzenie nadal podbija świat.

Okruchy historii

Mieszkanki Egiptu malowały rzęsy, mieszając białka jaj z sadzą i oliwą. Podkreślone oczy stały się tam tak modne, że malowali je również mężczyźni. Używali do tego odchodów krokodyla zmieszanych z miodem.

Rzymianie przejęli modę od Egipcjan i również zaczęli malować oczy. Mężczyzna, który miał gęste i grube rzęsy był godny zaufania i potrafił dochować wierności. W Rzymie komponowano kosmetyk z popiołu płatków różanych i sadzy.

W późniejszych czasach ten pierwszy kosmetyk do oczu był używany również w starożytnej Grecji. Po upadku cesarstwa rzymskiego zapomniano o makijażu oka. Nastały czasy, w których skromność w wyglądzie była najważniejsza.

Zwyczaj podkreślania oczu przetrwał od starożytności po współczesność w świecie arabskim. W Europie maskarę odkryto ponownie pod koniec XIX lub na początku XX wieku.

Początkowo używano specjalnej szczoteczki do nakładania tuszu, która była dołączana do pudełeczka z kosmetykiem. Nakładanie tuszu na rzęsy wymagało niemałej wprawy i zręczności.

Aktualne trendy

Obecnie bardzo modne są mocno podkreślone oczy. Do łask wróciły nawet sztuczne rzęsy. Dzięki temu możemy odmłodzić swoje spojrzenie bez obawy o przesadzony makijaż. Z pomocą przyjdzie nam np. tusz do rzęs wydłużający Maybelline. Takie tusze można nakładać nawet trzykrotnie, dzięki czemu rzęsy są nie tylko dłuższe, ale również zyskują objętość. Jeśli w trakcie nakładania zakręcimy nieco szczoteczką rzęsy zostaną pięknie podkręcone. Pamiętajmy, żeby używać kolorów naturalnych, pasujących do całego makijażu. Pozwoli to uzyskać efekt odmłodzenia bez rzucającego się w oczy „pomalowania”.

Rodzaje wydłużających tuszów

Wydłużające maskary są dostępne w wersji wodoodpornej i warto z tego skorzystać. Tusz taki zawiera silikony lub woski, które utrwalają kosmetyk, powodując ściślejsze przywieranie do rzęs. Poza tym, nawet jeśli spocimy się lub zmokniemy, makijaż zostanie nienaruszony.

Interesujące są maskary, które zarazem wydłużają i dodają objętości. Jeśli dysponujemy mocno przerzedzonymi rzęsami, warto wybrać tusz, który je zagęści i pięknie wydłuży.

Dla pań, które mają kłopoty z alergią, istnieją wersje hipoalergiczne wydłużających maskar. Często są one także wodoodporne. Nie trzeba ryzykować uczuleniem, wystarczy wybrać odpowiedni kosmetyk.

Pięknie podkreślone oczy są trendy w każdym wieku, a interesujące spojrzenie dzięki wydłużonym rzęsom zaakcentuje osobowość i sprawi, że odmłodniejemy.