Nordic Walking jest coraz bardziej popularny w Polsce. W parkach i za miastem można zobaczyć wiele osób spacerujących z kijkami. Co zrobić, aby do nich dołączyć? Jak nauczyć się poprawnie maszerować z kijami?

Po pierwsze: wiedza

Marsz nordycki jest łatwy do opanowania, a mimo to większość osób chodzących z kijkami popełnia podstawowe błędy. Niewłaściwe maszerowanie nie przyniesie żadnej szkody na zdrowiu, ale jednocześnie nie daje też efektów. Dlatego ważne jest, aby najpierw dowiedzieć się jak najwięcej o możliwościach tego sportu – przeczytać podstawowe instrukcje lub najlepiej skonsultować się z instruktorem.

Po drugie: postawa

Postawa jest najważniejsza w Nordic Walkingu: wyprostowane plecy, wciągnięty brzuch, proste (ale nie sztywne) łokcie. Bardzo istotna jest rotacja ramion i bioder podczas chodzenia. Krok powinien być sprężysty, rytmiczny. Taka postawa nie tylko zapewnia udział wszystkich mięśni w ćwiczeniu, ale także chroni przed kontuzjami.

Po trzecie: marsz

To, co sprawia najwięcej trudności, to zsynchronizowanie pracy rąk i nóg – jeśli stawiamy do przodu lewą nogę, jednocześnie unosimy prawą rękę. Jest to tak zwana metoda wahadła. Kroki zawsze stawiamy zaczynając od pięty, a wybijamy się z palców.