Fitness

Technika Nordic Walking

Nordic Walking jest coraz bardziej popularny w Polsce. W parkach i za miastem można zobaczyć wiele osób spacerujących z kijkami. Co zrobić, aby do nich dołączyć? Jak nauczyć się poprawnie maszerować z kijami?

Nordic Walking jest coraz bardziej popularny w Polsce. W parkach i za miastem można zobaczyć wiele osób spacerujących z kijkami. Co zrobić, aby do nich dołączyć? Jak nauczyć się poprawnie maszerować z kijami?

Po pierwsze: wiedza

Marsz nordycki jest łatwy do opanowania, a mimo to większość osób chodzących z kijkami popełnia podstawowe błędy. Niewłaściwe maszerowanie nie przyniesie żadnej szkody na zdrowiu, ale jednocześnie nie daje też efektów. Dlatego ważne jest, aby najpierw dowiedzieć się jak najwięcej o możliwościach tego sportu – przeczytać podstawowe instrukcje lub najlepiej skonsultować się z instruktorem.

Po drugie: postawa

Postawa jest najważniejsza w Nordic Walkingu: wyprostowane plecy, wciągnięty brzuch, proste (ale nie sztywne) łokcie. Bardzo istotna jest rotacja ramion i bioder podczas chodzenia. Krok powinien być sprężysty, rytmiczny. Taka postawa nie tylko zapewnia udział wszystkich mięśni w ćwiczeniu, ale także chroni przed kontuzjami.

Po trzecie: marsz

To, co sprawia najwięcej trudności, to zsynchronizowanie pracy rąk i nóg – jeśli stawiamy do przodu lewą nogę, jednocześnie unosimy prawą rękę. Jest to tak zwana metoda wahadła. Kroki zawsze stawiamy zaczynając od pięty, a wybijamy się z palców.

Po czwarte: praca rąk

Podczas stawiania kijka pięść powinna być zaciśnięta na rączce. Równocześnie, gdy odrywamy drugi kijek od pod podłoża, otwieramy dłoń i puszczamy rączkę (kijek nie wypadnie – trzyma go rękawiczka). Dzięki temu przyspieszamy przepływ krwi i usprawniamy krążenie.

Po piąte: ćwiczenie techniki

Zacznij maszerować bez kijów. Naucz się trzymać wyprostowaną sylwetkę, chodzić z wciągniętym brzuchem, prawidłowo stawiać stopy oraz synchronizować pracę rąk i nóg (naprzemiennie). Następnie weź kije i maszeruj z nimi, luźno zwisającymi po bokach. Kiedy poczujesz, że masz odpowiedni rytm i jesteś gotowa je włączyć, zacznij naprzemiennie, delikatnie odpychać się od podłoża. Myśl o rotacji ramion, pamiętaj o wyprostowanych łokciach. Kij powinien wbijać się w podłoże pod kątem ok. 60 stopni. Jeśli opanujesz te czynności, włóż więcej siły w odpychanie się, przyspiesz kroku i wprowadź pracę rąk (zaciskanie i puszczanie kijka).

Po dokładnym przećwiczeniu tej techniki możesz uznać, że podstawy Nordic Walking są już za Tobą. Teraz wystarczy po prostu maszerować, wcielając ćwiczenia w życie.

M. Witczak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *