Fitness

Taniec nowoczesny

Taniec nowoczesny powstał na początku XX wieku. Jest bardzo wyrazisty i wymaga od tancerza sporej kondycji i skoordynowania wszystkich ruchów. To obecnie najbardziej popularna sztuka tańca.

Taniec nowoczesny powstał na początku XX wieku. Jest bardzo wyrazisty i wymaga od tancerza sporej kondycji i skoordynowania wszystkich ruchów. To obecnie najbardziej popularna sztuka tańca.

Krótka historia tańca nowoczesnego

Taniec nowoczesny wywodzi się z klasycznego baletu, jednak nie ma w nim miejsca na sztywne reguły i ramy tańca klasycznego. Powstawał na przełomie XIX i XX wieku w Europie, a od 1930 roku opanował także Amerykę.

Taniec nowoczesny był wyrazem buntu tancerzy przeciwko klasycznemu stylowi tańca. Jest bardzo często mylony z tańcem współczesnym.

Styl tańca nowoczesnego

Choć taniec nowoczesny buntuje się przeciwko sztywności tańca klasycznego, wywodzi się z niego i swój styl czerpie bezpośrednio z klasyki. Nie sposób nauczyć się tańczyć w styl nowoczesnym bez znajomości techniki tańca klasycznego.

Podstawowe kroki baletu łączą się tu z elementami akrobatyki. Tancerze muszą odznaczać się nie tylko precyzją ruchów, ale przede wszystkim wysoką kondycją i sprawnością fizyczną. Taniec nowoczesny jest bardzo dynamiczny i nie ma określonych konkretnych reguł.

Główny nacisk kładzie się tu na wyrażanie emocji przy pomocy warsztatu tanecznego. Tancerze najczęściej wymyślają własne układy taneczne, które mają być odzwierciedleniem ich uczuć i emocji.

Rodzaje tańca nowoczesnego

W tańcu nowoczesnym wyróżniamy wiele różnych stylów tańca, m.in.:

  • Street jazz – łączy elementy R&B, funky oraz klasycznego jazzu. Jest wymagający i trudny w nauce, ale pełny radości i pozytywnej energii.
  • Modern jazz – układy taneczne bazują na kontrastach i przeciwieństwach – wznoszeniach i opadaniach, przyspieszeniach i zwolnieniach. Tancerze wykorzystują ruchy konkretnych części ciała, a nie ciała jako całości.
  • New style – taniec, który kształtował się wraz z rozwojem hip-hopu. Ruchy tancerzy są żywe, zwinne i radosne.
  • Hip-hop – uliczny styl tańca obejmujący bardzo szeroki zakres ruchów zaczerpniętych z różnych stylów, pozwalający na dużą ekspresję.
  • Breakdance – polega na wykonywaniu akrobacji połączonych z rytmicznym tańcem.
  • Dancehall – taniec nawiązuje do reggae oraz tańca jamajskiego. Współcześnie zaliczany do hip-hopu. Taniec o ogromnej dynamice i charakterystycznymi ruchami bioder.
  • Electric boogie – styl tańca, który jest nazywany „tańcem robotów”.
  • Disco dance – opiera się na szybkich wymachach nóg i rąk oraz figurach akrobatycznych.

Nauka tańca nowoczesnego wymaga długich i żmudnych treningów oraz opanowania do perfekcji podstaw tego gatunku. To prawdziwe wyzwanie dla umysłu i ciała.

M. Witczak

Komentarze

eve

9 lat temu

zawsze mialam wyczucie i rytmu i dobrze tanczylam nie uczac sie tego wcale w zadnych szkolkach

Zostaw komentarz