Kiedy jedynym sensem życia staje się posiadanie kolejnej rzeczy, a rozrastająca się kolekcja jest ważniejsza, niż rodzina, a nawet podstawowe potrzeby życiowe – mamy do czynienia z chorobliwym zbieractwem. Jaka jest przyczyna tego zaburzenia psychicznego i jak je leczyć?

Kolekcjonowanie śmieci

Syllogomania to choroba psychiczna, objawiająca się obsesyjnym gromadzeniem różnego rodzaju przedmiotów. Nie można mylić jej z hobbystycznym kolekcjonerstwem, które – choć czasem bywa wyczerpujące dla portfela – z reguły nie jest groźne.

Patologiczne zbieractwo charakteryzuje się tym, że chory poświęca się gromadzeniu rzeczy o bardzo małej wartości, zaniedbując przy tym inne sfery życia, a w końcu przestaje zwracać uwagę na własne potrzeby.

Bardzo często przedmioty-śmieci wypełniają całą przestrzeń życiową zbieracza, tak, że nie ma on miejsca do spania, przygotowywania posiłków, a nawet do jakiejkolwiek aktywności.

Patologiczne zbieractwo

Zbieractwo dotyka przeważnie ludzi starszych, często samotnych i schorowanych. Choroba zaczyna się w momencie, kiedy osoba nie potrafi wyrzucić zużytego przedmiotu i zaczyna magazynować w domu rzeczy pozornie niepotrzebne (stare gazety, pudełka, reklamówki).

Następnie chorzy przynoszą do swoich domów sterty śmieci. Myślą, że każda napotkana rzecz może im się do czegoś przydać i zabierają z ulicy, a nawet ze śmietników, dosłownie wszystko.