Fitness

Taniec na rurze

Kiedy Jolanta Kwaśniewska zdradziła, że jej córka ćwiczy na rurze, w sieci zawrzało. Opinie, że to zbyt odważne, wręcz wulgarne, przeplatały się z pochwałami. Prawda oczywiście leży gdzieś pośrodku.

Kiedy Jolanta Kwaśniewska zdradziła, że jej córka ćwiczy na rurze, w sieci zawrzało. Opinie, że to zbyt odważne, wręcz wulgarne, przeplatały się z pochwałami. Prawda oczywiście leży gdzieś pośrodku.

Internauci docenili Aleksandrę za podjęcie decyzji o takich ćwiczeniach, a jej mamę za szczere, śmiałe mówienie o tym bez żadnego wstydu. Czemu ten temat budzi tyle kontrowersji?

Taniec na rurze

Taniec na rurze, czyli pole dancing, kojarzy się z lokalami dla dorosłych. Półnagie panie wykonują erotyczny taniec przy drążku, a panowie siedzący na widowni podziwiają je oraz wsuwają im banknoty za stringi. Nic bardziej mylnego! Tradycje akrobacji na słupie mają już ponad 2000 lat. Chińscy i indyjscy akrobaci popisywali się sprawnością na drążkach dużo wcześniej, zanim taniec nabrał cech erotycznych.

W dzisiejszych czasach pole dancing jest czymś więcej niż sposobem na zarobek w podejrzanym lokalu. Kobiety – nie tylko te młode, ale i te całkiem dojrzałe – traktują go jako formę ćwiczeń, która pozwala rzeźbić sylwetkę, jako naukę zmysłowości poprzez nabieranie gibkości i po prostu świetny sposób na spędzenie wolnego czasu.

Jak ćwiczyć?

Taniec na rurze zawiera w sobie bardzo wiele elementów pochodzących z akrobatyki, gimnastyki, dojrzalakobieta.pl i baletu. Wymaga więc elastyczności i siły fizycznej, jednak pod czujnym okiem trenera może zacząć ćwiczyć osoba w każdym wieku i o różnym stopniu sprawności. Ryzyko kontuzji jest bardzo duże, dlatego niezwykle ważna jest odpowiednia rozgrzewka.

Mięśnie muszą być nie tylko rozgrzane, ale również rozciągnięte. Stosuje się dwa rodzaje strechingu:

  • dynamiczny: szybkie naciąganie mięśnia i jego powrót do naturalnej pozycji
  • statyczny: utrzymanie pozycji z rozciągniętymi mięśniami przez jak najdłuższy czas – powrót do pozycji wyjściowej dopiero po odczuciu dyskomfortu

Dlaczego to takie ważne? Otóż taniec na rurze to nie tylko machanie pupą i przytulanie się do słupka, to cały zestaw ćwiczeń obejmujących podciąganie, zawisanie na rękach czy nogach. Podczas ćwiczeń nauczymy się balansować ciałem tak, by utrzymać cały jego ciężar na jednaj nodze. Opanujemy przechyły w tył i szpagat, a przede wszystkim – poznamy możliwości swojego ciała, nauczymy się poruszać z gracją i wdziękiem.

Pole dancing to przede wszystkim odkrywanie swojej kobiecości, czerpanie radości z możliwości, jakie oferuje nam nasz organizm. Pracujemy talią, biodrami, ramionami, używamy łydek, szyi, stóp, powoli ucząc się własnej, niepowtarzalnej anatomii kobiecości.

Wystarczy kilka – kilkanaście minut dziennie takiego tańca, by błyskawicznie zobaczyć pozytywne efekty. Dobrze jest ćwiczyć z profesjonalnym instruktorem, który pokaże nam, jak chwytać drążek by najmniej obciążyć mięśnie i stawy, nauczy prawidłowo się rozciągać i oceni, czy jesteśmy gotowi na ćwiczenie kolejnych figur.

Zawody Pole Dance

Na świecie od kilku lat organizowane są mistrzostwa tańca na rurze nie tylko na poziomie krajowym, ale i międzynarodowym. Pierwsze oficjalne Mistrzostwa Polski odbyły się w czerwcu 2012 roku.

Wzięły w nich udział 23 zawodniczki, które miały za zadanie przedstawić 2 prezentacje: obowiązkową i dowolną. Zawody przyciągnęły wielu widzów, z których część na pewno zmieni zdanie o tańcu na rurze. Kto wie, może zachęciły panie z widowni, by spróbowały same tej dyscypliny?

Dla mnie osobiście taniec na rurze przede wszystkim jest świetnym sposobem na wyrzeźbienie ciała. Nie ma dla mnie w tym nic nieprzyzwoitego. Jeśli jednak dla którejś z pań jest to zbyt śmiały sposób na zdobycie ładnej sylwetki, może po prostu wybrać inny rodzaj ćwiczeń modelujących sylwetkę: zapisać się na tradycyjny aerobic bądź basen.

Zanim jednak całkowicie przekreślisz taniec na rurze, może warto spróbować? Kto wie, może zakochasz się w tym ciekawym sporcie?

Komentarze

eve

8 lat temu

rzeczywiscie ,taniec pry rurze budzi jednoznaczne skojarzenia ,ze tego co widac nie zawsze sluszne

Zostaw komentarz