Uroda Zadbaj o ciało
Jak korzystać z sauny?
Jeśli w Twoim mieście znajduje się sauna, koniecznie musisz ją odwiedzić. Warto się jednak przedtem zapoznać z prostymi zasadami korzystania z sauny.
Jeśli w Twoim mieście znajduje się sauna, koniecznie musisz ją odwiedzić. Warto się jednak przedtem zapoznać z prostymi zasadami korzystania z sauny.
Zdrowie przede wszystkim
Jakiekolwiek schorzenia skórne objawiające się ropniami czy owrzodzeniami, gorączka czy zaawansowane problemy z krążeniem automatycznie wykluczają możliwość korzystania z sauny. Jeśli mamy skłonność do krwawień czy jesteśmy w ciąży – należy najpierw zapytać lekarza, czy w naszym stanie jest to dozwolone – być może pozwoli nam na krótkie wejście do określonego typu sauny.
Pamiętaj – choroby zakaźne lubią wilgoć i ciepło, dla nich sauna to prawdziwy raj, dlatego lepiej nie iść do sauny po świeżo przebytej chorobie, a już na pewno nie w trakcie jej trwania.
Jesli cierpisz na jaskrę, lub masz do niej skłonności – sauna nie jest dla Ciebie.
Jak korzystać z sauny?
Kiedy już zdecydujemy się na skorzystanie z sauny, warto zainteresować się i poczytać jak bezpiecznie korzystać z tej formy rekreacji bądź kuracji w zależności od tego, co chcemy osiągnąć.
Do sauny powinno się wybierać z dwoma ręcznikami. Pierwszy – którym okrywamy swoje ciało – oraz drugi – który podkładamy pod nogi. W saunie powinno przebywać się bez bielizny. Nie zawsze jednak przestrzega się tej zasady. Najczęściej jest to uzależnione od miejsca, w którym mieści się sauna.
Po zakończonym pobycie w gorącym pomieszczeniu przychodzi czas ostudzić „gorące głowy” – należy wziąć zimny prysznic lub wejść do specjalnego basenu. Osobom, korzystającym z sauny po raz pierwszy, zanurzenie się w lodowatej wodzie wydawać się może przerażające, jednak z czasem można zacząć czerpać z tego obrządku wiele przyjemności.
Należy jedynie wspomnieć, iż tak naprawdę jest to nieodłączny element, bez którego wizyta w saunie jest niekompletna i nie osiąga się zakładanego efektu terapeutycznego. Można wręcz powiedzieć, że czasami szkodzi – w przypadku łaźni typu fińskiego wychłodzenie jest konieczne, gdyż podnosi ona temperaturę ciała zbyt wysoko, żeby organizm sam sobie mógł z tym szybko poradzić.
Sucha czy parowa?
Powody wyboru rodzaju sauny są bardzo indywidualne, gdyż nie każdemu mogą podobać się sauny suche, natomiast korzystając z saun parowych, nie będą odczuwać żadnych dolegliwości. Różnią się one procentem wilgotności powietrza – jeśli masz kłopoty z oddychaniem, lepiej unikać sauny „mokrej”.
Coraz popularniejsze są również sauny wykorzystujące podczerwień, która penetruje tkanki głębiej położone. Będzie ona doskonała na zmęczone stawy i mięśnie.
Intrygujące są również sauny solankowe oraz te, w których wykorzystuje się olejki eteryczne wymieszane z wodą do polewania rozpalonych kamieni. Warto zapoznać się z każdym rodzajem sauny – większe łaźnie zazwyczaj oferują kilka pomieszczeń do wyboru. Podstawową zasadą jest to, że nie przebywamy w żadnym pomieszczeniu zbyt długo, ot, parę minut, do pojawienia się pierwszej wilgoci na skórze.
Wybór jest trudny i tak naprawdę dopiero wizyta w poszczególnych rodzajach saun pozwoli zweryfikować każdą według upodobań i wybrać tą, w której czujemy się najlepiej i która najlepiej nam służy.
Po wizycie w saunie należy się umyć, dobrze osuszyć i wmasować w ciało kremy zatrzymujące wilgoć – rozgrzana skóra dobrze wchłonie wszelkie substancje odżywcze. Dodatkowo zimą należy pamiętać, żeby dobrze ochłodzić się po seansie – w ten sposób nasze ciało bedzie przygotowane na zimno panujące na zewnątrz.
Nie pozostaje nam nic innego jak wyruszyć w najbliższym wolnym terminie do sauny, aby rozpalić wewnętrzny ogień i czerpać siłę na resztę tygodnia!
« Taniec na rurze
eve
7 lat temu
bardzo lubie saune, wspanialy detoks i relaks oraz to ze mozna szybciej schudnac