Kobiece dolegliwości Zdrowie

Nadżerka szyjki macicy

Nadżerka szyjki macicy jest ubytkiem naskórka lub błony śluzowej występującym w drogach rodnych kobiety. Szacuje się, że nadżerkę w drogach rodnych posiada co czwarta kobieta w Polsce.

Nadżerka szyjki macicy jest ubytkiem naskórka lub błony śluzowej występującym w drogach rodnych kobiety. Szacuje się, że nadżerkę w drogach rodnych posiada co czwarta kobieta w Polsce.

Wśród nich często znajdują się także panie w okresie menopauzy. Dzieje się tak ze względu na to, że jedną z głównych przyczyn tworzenia się nadżerki są zmiany hormonalne. Dokładnie dotyczy to nadmiaru estrogenów przy jednoczesnym niedoborze progesteronu.

Czynniki ryzyka

Do nadżerki szyjki macicy albo też do jej stanu zapalnego (zmiany te występują często wspólnie, dlatego nawet stosuje się ich nazwy zamiennie) dochodzi zwykle po okresie przed menopauzą z powodu niedostatecznej ilości produkowania progesteronu. Bardzo często zaburzenia gospodarki hormonalnej spowodowane sa przyjmowaniem doustnej antykoncepcji.

Niedobór progesteronu w organizmie powoduje z kolei mniejszą odporność pochwy na zakażenia drobnoustrojami (drożdżaki, rzęsistek, dwoinki rzeżączki) a także uszkodzenia mechaniczne pochwy (uszkodzenie ciałem obcym: tamponem, wkładką wewnątrzmaciczną, członkiem).

Badania

Dzięki badaniu ginekologicznemu lekarz może ustalić obecność nadżerki przy zapaleniu szyjki macicy. Wówczas jest w stanie zauważyć jaskrawoczerwony obszar tkanki, znacznie różniący się od otoczenia i mogący krwawić przy dotknięciu. Innym badaniem, które czasami się wykonuje w przypadku nadżerki szyjki macicy jest cytologia.

Objawy

Bardzo często nadżerki szyjki macicy nie dają żadnych objawów. Dopiero po dłuższym czasie obecności mogą pojawić się coraz obfitsze, czasami cuchnące upławy o mniej lub bardziej gęstej konsystencji i od szarobiałego do żółtego, czasem podbarwionego krwią koloru.

Może pojawić się także ból podbrzusza. Długo gojąca się nadżerka w niektórych przypadkach prowadzi do powstania komórek nowotworowych.

Leczenie

W przypadku, kiedy przyczyną nadżerki są bakterie występujące w pochwie, można rozpocząć terapię od kremu lub czopków z sulfonamidami.

Kiedy doszło do zakażenia innymi drobnoustrojami jak rzęsistek czy dwoinki rzeżączki należałoby również leczyć partnera. Podczas gdy zakażenie nie przechodzi proponuje się leczenie antybiotykami lub operacyjne usunięcie nadżerek.

W operacyjnych zabiegach na nadżerkach wyróżnia się kauteryzację i kriochirurgię, które niszczą zmienioną chorobowo tkankę na powierzchni i sprzyjają gojeniu się i wzrostowi nowych komórek.

Profilaktyka

Do zachowawczych metod, które uniemożliwiając powstawanie nadżerek należą między innymi kremy i galaretki plemnikobójcze, kapsułki z witaminą E wkładane na noc jako czopek dopochwowy, irygacje pochwy wodnymi roztworami o odczynie kwaśnym (np. roztwór witaminy C, octu lub soku z cytryny), zioła (rozmaryn, żankiel zwyczajny, żywokost, głowienka pospolita, gorzknik kanadyjski) stosowane jako irygacje albo do nasączania tamponu wkładanego następnie do pochwy.

Komentarze

pati25

7 lat temu

Miałam nadżerkę.Jedynym objawem było to,że dostałam niespodziewanie krwotoku.
Przestraszyłam się.Na drugi dzień znowu krwotok.Poszłam do ginekologa i stwierdził nadżerkę.Umówiiłam się z nim na wypalenie nadżerki.Od tamtego czasu jest wszystko dobrze 🙂

Zostaw komentarz