Fitness

Tango – namiętność na parkiecie

„Smutna myśl, którą się tańczy”. Tak na temat tanga mówił jeden z najwybitniejszych twórców tego tańca – Santos Discépolo. I miał sporo racji, gdyż tango jest połączeniem tańca, muzyki, słów oraz obrazem duszy. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych tańców towarzyskich.

„Smutna myśl, którą się tańczy”. Tak na temat tanga mówił jeden z najwybitniejszych twórców tego tańca – Santos Discépolo. I miał sporo racji, gdyż tango jest połączeniem tańca, muzyki, słów oraz obrazem duszy. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych tańców towarzyskich.

Historia tanga

Tango to taniec kształtowany od wieków, choć różne źródła podają inne daty. W XVI wieku niewolnicy afrykańscy przywozili swoje pieśni i tańce do Ameryki Południowej i niektórzy właśnie XVI wiek traktują jako początek tanga. Pierwotna, dość prymitywna forma tanga pojawiła się pod koniec XVIII wieku. Tango początkowo tańczono tylko i wyłącznie w domach publicznych i lokalach o wątpliwej reputacji. Dziś jest to bardzo popularny taniec, kojarzony raczej z namiętnością i pożądaniem.

Wariacje tanga

Wariacje tanga

Istnieje wiele odmian tanga, wśród których najbardziej znane jest tango argentyńskie, tango amerykańskie, tango fińskie oraz tango międzynarodowe. Te trzy ostatnie są wtórnymi odmianami tanga argentyńskiego.
Warto tu przybliżyć odmiany najbardziej znanego tanga – czyli tanga argentyńskiego.

  • Tango vals – jest tańczone do muzyki, która zawiera warstwę melodyczną w rytmie walca.
  • Tango nuevo – jest nowoczesnym stylem argentyńskiego tanga, w którym wykorzystywane są figury, gdzie jest duża dynamika ruchu, a kobieta w tańcu jest bardzo niezależna.
  • Milonga – wyróżnia się szybkim rytmem i wesołym nastrojem. Występują tu częste przyspieszenia, a górne ciała partnerów są w stałym kontakcie (tzw. bliskim objęciu).

Tango – muzyka

Istnieje wiele znanych muzycznych utworów. Najbardziej znane na świecie tanga to „La Cumparsita”, „El Choclo”, „A Media Luz” czy znane jako „Oh, Donna Clara” ”Tango Milonga” Jerzego Petersburskiego. Z kolei najbardziej znane polskie tanga to wspomniane już „Tango milonga” Petersburskiego czy „To ostatnia niedziela” także jego autorstwa, a także „Jesienne róże” Artura Golda czy „Nieustanne tango” Grzegorza Ciechowskiego.

Podziwiamy i tańczymy tango

Jeśli tylko chcemy podziwiać wykonanie tanga, to warto wybrać się na występ zespołu Al. Tango. Jest to muzyczny zespół wykonujący tango argentyńskie taneczne i koncertowe, tango piosenkę, a także pieśń i tango milonga. Zespół ma na swoim koncie wiele występów na różnych imprezach. Z kolei na milongach – czyli tangowych wieczorach tanecznych – potrafią porwać wszystkich do bardzo ekspresyjnego tanga.

Jeśli jednak chcemy poznać ten niesamowity taniec, możemy zapisać się na kurs tanga. Szkoły tańca mają zazwyczaj w swojej ofercie lekcje tanga. Moim zdaniem przyniesie to wiele dobrego, bowiem często zdarza się, że panie na nowo odkrywają swoją kobiecość. W tym roku wielbiciele tanga mogą także uczestniczyć w najdłuższym Sylwestrze tangowym w Polsce. Z kolei w ciągu całego roku organizowane są wieczorki taneczne – milongi, na których można świetnie się bawić tańcząc w większej grupie.

Choć złoty okres tanga przypadł na lata 1920 – 1950, to jednak teraz tango nadal ma wielu wielbicieli. Polecam ten taniec szczególnie parom – jest to świetny sposób na spędzanie czasu i odkrywanie siebie na nowo. Tańcząc nie można się nudzić. A jeśli mąż nie chce się zapisać na kurs, to wybierzmy się z przyjaciółką zapewne jakiś partner do tańca i tak się znajdzie.

Sabina Sosnowska

Komentarze

ewalub

7 lat temu

Kilka razy byłam na pokazie tańca i nie mogłam się napatrzeć na tancerzy. Piękne stroje, ruchy, figury i do tego jeszcze piękna mimika. Ci najlepsi naprawdę potrafili cudownie pokazać nam towarzyszące podczas tańca im emocje

Zostaw komentarz