Otyłość to ogromny problem naszych czasów. Co zrobić, kiedy żadne diety już nie pomagają, a kilogramów przybywa? Ratunkiem może być operacyjne zmniejszenie żołądka.

Na czym polega operacyjne zmniejszenie żołądka?

Otyłość to bardzo poważna choroba cywilizacyjna. Powoduje nie tylko nieestetyczny wygląd czy problem z zaakceptowaniem siebie, ale przede wszystkim prowadzi do poważnych kłopotów zdrowotnych i przyczynia się do przedwczesnych zgonów młodych osób.

Operacja bariatryczna, czyli chirurgiczne leczenie otyłości, to zabieg który ma na celu zmniejszenie pojemności żołądka. Dzięki temu otyła osoba przyjmuje mniej pokarmu i zaczyna chudnąć – nawet o 50-70 kilogramów! Ten sposób nie jest wolny od powikłań czy niebezpieczeństw, ale stanowi niekiedy jedyną deskę ratunku dla ludzi, którzy borykają się z tzw. otyłością olbrzymią.

Dla kogo operacja zmniejszenia żołądka?

Chirurgiczne leczenie otyłości jest kierowane do osób w wieku 18-65 lat, których BMI przekracza 40 kg/m2. Operacja jest także możliwa do przeprowadzenia u osób z BMI powyżej 35 kg/m2 przy dodatkowych wskazaniach – współistnieniu cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, zespołu bezdechu nocnego, zmian zwyrodnieniowych stawów, depresji itp.

Zanim pacjent zostanie dopuszczony do zabiegu zmniejszenia żołądka musi przejść kwalifikacje lekarskie – u internisty, dietetyka, psychologa, chirurga i anestezjologa. U osób starszych o operacji decyduje głównie stan zdrowia.