Porady Zdrowie

Szkodliwość siedzącego trybu życia

Siedzący tryb życia nie wpływa dobrze ani na nasze dojrzalakobieta.pl, ani na wygląd, Dlaczego miliony Polaków spędzają czas przed telewizorem?

Siedzący tryb życia nie wpływa dobrze ani na nasze zdrowie, ani na wygląd, Dlaczego miliony Polaków spędzają czas przed telewizorem?

Upodobanie do siedzącego trybu życia może być podyktowane zmęczeniem i lenistwem. Nie bez znaczenia pozostają wzorce, z którymi zetknęliśmy się w dzieciństwie. Warto zmienić pewne nawyki, ponieważ znikoma aktywność fizyczna wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie.

Siedzący tryb życia a organizm ludzki

Organizm człowieka nie został stworzony do siedzącego trybu życia źle reaguje na wielogodzinne siedzenie. A jakie są tego konsekwencje?

Konsekwencje siedzącego trybu życia

Niestety, konsekwencje takiego trybu życia są wyłącznie negatywne. Pojawiają się problemy z kręgosłupem, ponieważ nie jest on zbudowany tak, aby wytrzymać wiele godzin w pozycji siedzącej. Kolejny problem to nadwaga, bowiem organizm nie zdąży spożytkować wszystkich dostarczanych mu kalorii i zamienia je w tkankę tłuszczową. Otyłość z kolei jest przyczyną chorób układu krążenia i nowotworów. Nadprogramowe kilogramy obciążają stawy i więzadła.

Spowolnienie metabolizmu

Brak lub zbyt mała ilość ruchu i siedzący tryb życia rozregulowują także cały organizm i zaburzają przebieg wielu procesów, np. przyswajania wapnia, spalania tłuszczów czy przemian węglowodanowych.

Hemoroidy

Poważną i bardzo nieprzyjemną konsekwencją codziennego, wielogodzinnego siedzenia są hemoroidy, czyli nadmiernie rozszerzone żyły w kanale odbytu. Bardzo bolą, pieką i krwawią.

Dokuczliwe zaparcia

Kolejnym nieprzyjemnym problemem są zaparcia. które wynikają z osłabienia mięśni jamy brzusznej. Problemy związane z oddawaniem stolca czynią większe szkody w organizmie niż mogłoby się wydawać. Z powodu przewlekłych zaparć, kiedy to resztki jedzenia zalegają w jelitach, w organizmie tworzą się substancje toksyczne, które niekorzystnie wpływają na jelita. W konsekwencji powstają stany zapalne.

Żylaki

Siedzący tryb życia sprzyja powstawaniu żylaków. Kiedy nie ruszamy się, mięśnie naszych nóg nie pracują, a wtedy dochodzi do unieruchomienia tzw. pompy mięśniowo-zaworowej, która tłoczy krew ku górze. W rezultacie ta zalega w żyłach, napiera na ich ścianki i osłabia je.

Najlepszym sposobem na uniknięcie wyżej opisanych dolegliwości jest ruch. Po pierwsze, kiedy już człowiek przyzwyczai się do sportu, to z niego nie zrezygnuje, choć początki są oczywiście trudne. A po drugie, wiele z tych osób spędzą po kilka godzin przed komputerem lub telewizorem, więc czas na sport i aktywność ruchową mają.

Sabina Sosnowska

Komentarze (2)

Emilly27k

6 lat temu

Najczęściej występ[uje on w obecnych czasach ze względu na prace siedzące. Uważam,że wiele prac można wykonać w pozycji stojącej będącej korzystniejszej dla naszego zdrowia:)

eve

6 lat temu

oj tak,siedzacy tryb zycia szkodliwy jest i dla kregoslupa i dla figury

Zostaw komentarz