zadbane-dlonie

Przyjęło się, że każda zadbana kobieta powinna mieć starannie wypielęgnowane dłonie oraz paznokcie. Możemy łatwiej to osiągnąć dzięki stosowaniu lakierów i wzmacnianych preparatów do paznokci zawierających formaldehyd. Problem stanowić może jedynie fakt że składnik ten uważany jest przez niektórych za szkodliwych dla naszej skóry oraz zdrowia. W dzisiejszym artykule napiszemy dlaczego.

Formaldehyd to substancja powszechnie występująca w kosmetykach, zaczynając od szamponów, przez żele pod prysznic, balsamy do ciała na  lakierach i odzywkach do paznokci do paznokci kończąc.

Formaldehyd… co to jest?

Formaldehyd inaczej nazywany aldehydem mrówkowym jest doskonałym utwardzaczem, działa konserwująco, a ponadto odkażająco i ściągająco. Niestety jest to silnie trujący gaz drażniący drogi oddechowe oraz skórę. Stosunkowo duże jego stężenie znajduje się w lakierach oraz odżywkach do paznokci, jego najważniejszym zadaniem jest utwardzenie płytki naszego paznokcia, przyspieszenie jego wzrostu oraz konserwacja produktu. Podczas malowania przez nas paznokci może wywoływać u nas  pieczenie oczu oraz powodować wysypkę na dłoniach. Specjaliści ostrzegają, że długotrwałe stosowanie odżywek do paznokci zawierających tą substancje może doprowadzić do poważnego i trwałego podrażnienia skóry oraz alergii. Formaldehyd ponadto może powodować przyspieszenie starzenia się skóry oraz zmniejszenie jej elastyczności i nawilżenia.

Działanie kancerogenne

W Polsce substancja ta może być wykorzystywana tylko w części produktów, takich jak utwardzacz do paznokci (2% zawartości)  lub płyn do jamy ustnej (0,1% zawartości). W sytuacji, gdy stężenie formaldehydu przekracza 0,05% to na etykiecie produktu musi znaleźć się informacja „zawiera formaldehyd”. Według prawa chemicznego aldehyd mrówkowy sklasyfikowany została jako substancja o kancerogennym działaniu trzeciej kategorii.

Według. Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, aldehyd mrówkowy to  „substancja toksyczna lub szkodliwa, żrąca lub drażniąca (w zależności od stężenia). Ograniczone dowody działania rakotwórczego. W stężeniach powyżej 25% działa toksycznie przez drogi oddechowe, w kontakcie ze skórą i po połknięciu. Powoduje oparzenia. Może powodować uczulenie w kontakcie ze skórą”.

zadbana-kobietaJeśli chcemy zostać świadomymi konsumentkami musimy czytać składy produktów, które planujemy zakupić lub kupować lakiery inne kosmetyki ze sprawdzonych źródeł. Na szczęście większość produktów sprzedawanych w Polsce posiada wszelkie potrzebne atesty bezpieczeństwa. Bardziej ryzykujemy w sytuacjach, gdy podczas zagranicznych i egzotycznych wyjazdów kupujemy wyroby innego pochodzenia o nieznanych dla nas właściwościach.

Opinie na temat tego, czy możemy korzystać z produktów zawierających formaldehyd są sprzeczne. Niektórzy twierdzą że jest to zupełnie bezpieczne, gdyż nie zaobserwowali żadnych skutków ubocznych po stosowaniu kosmetyków zawierających aldehyd mrówkowy. Inni sądzą, że utwardzacze do paznokci działają destrukcyjnie na dłonie i płytkę paznokcia. Tylko do nas należy decyzja, czy będziemy korzystać z preparatów zawierających tą substancję, warto jednak żebyśmy wiedziały w jaki sposób może ona wpływać na nasz organizm.