Kultura Styl życia

Czy Monika Kuszyńska awansuje do finału tegorocznej Eurowizji?

Czy Monika Kuszyńska awansuje do finału tegorocznej Eurowizji?

W maju Konkurs Piosenki Eurowizji będzie świętował 60. urodziny. Choć nie brakuje opinii, iż od kilku lat przypomina on festiwal kiczu, wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród widzów na całym świecie.

Występ na Eurowizji stanowi doskonałą okazję do zaprezentowania swojej twórczości szerszej publiczności.  Za sprawą konkursu wielu artystów zrobiło zawrotną karierę, choć nie zdobyło Grand Prix.  Utwory zaprezentowane podczas Eurowizji często puszczane są przez rozgłośnie radiowe, a artyści podpisują kontrakt z wytwórnią płytową na międzynarodowe tournee.

Występ na Eurowizji gwarancją międzynarodowego sukcesu?

W polskich rozgłośniach radiowych wciąż można usłyszeć przeboje takie jak „Satellite” Leny (Grand Prix Eurowizji 2010), „Euphoria” Loreen (Grand Prix 2012), „Is It Right” grupy Elaiza (Eurowizja 2014). Największą zaletą tego konkursu jest jego różnorodność.  Podczas konkursu można usłyszeć zarówno ostre, rockowe piosenki, vide zespół Lordi (Grand Prix w 2006), jak i utwory folkowe w stylu Alexandra Rybaka, zwycięzcy z 2009 roku.

Utwór Edyty Górniak doceniony przez Europę

Polska zadebiutowała na Eurowizji w 1994 roku, to właśnie 21 lat temu odniosła swój największy sukces. Utwór „To nie ja” w wykonaniu Edyty Górniak otarł się o zwycięstwo, ostatecznie zajmując drugie miejsce.  Piosenka została zaśpiewana w języku polskim, słowa napisał Jacek Cygan. Po 1994 roku Polska wielokrotnie z różnym skutkiem startowała w konkursie.  Do 2003 roku kraj, którego reprezentant zajął jedno z ostatnich miejsc w finale, pauzował w kolejnym konkursie.  W związku z tym, iż nie wszystkie utwory Polaków zostały docenione przez Europejczyków, nasz kraj często  jedynie śledził przebieg konkursu, nie mogąc wystawić własnej piosenki. Rewolucja nastąpiła w 2004 roku, kiedy to wprowadzono półfinał.

Czy  Monika Kuszyńska awansuje do finału tegorocznej Eurowizji?

Półfinały wyrównują szanse?

W latach 2004 – 2007  z czwartkowego półfinału do finału awansowało 10 najlepszych wykonawców. Gwarantowany występ w sobotnim koncercie miało 14 krajów, które w poprzednim roku zajęły najwyższe miejsca. To rozwiązanie szybko jednak spotkało się z krytyką. Jego przeciwnicy podkreślali, iż kraje rywalizujące w półfinale mają większą szansę na to, aby sięgnąć po Grand Prix, ponieważ widzowie zdążyli osłuchać się z ich propozycjami. W celu „wyrównania” szans w 2008 roku wprowadzono dwa półfinały: wtorkowy i czwartkowy. Zapewniony udział w sobotnim finale mieli tylko ci artyści, którzy zostali wystawieni przez kraje „Wielkiej Czwórki”, czyli Niemcy, Hiszpania, Wielka Brytania i Francja oraz zwycięzca ubiegłorocznej Eurowizji.  Przywileje dla państw zachodniej Europy tłumaczono tym, iż ponoszą one największe koszty organizacji konkursu.  W 2011 roku do rywalizacji powróciły Włochy i „Wielka Czwórka” rozrosła się do „Wielkiej Piątki”.

Źródła zdjęć:

Zdjęcie Moniki Kuszyńskiej – Slawek, tytuł zdjęcia Monika Kuszyńska w Opolu, 2 czerwca 2012, licencja CC BY-SA 2.0
Zdjęcie Edyty Górniak – Daniel Kruczyński, tytuł Edyta Górniak, licencja CC BY-SA 2.0
Zdjęcie Cleo – Albin Olsson, tytuł  Donatan & Cleo during a Meet & Greet at the Eurovision Song Contest 2014, licencja CC BY-SA 3.0

Sukces Isis Gee oraz Donatana i Cleo

Od czasu wprowadzenia półfinałów Polska awansowała do sobotniego koncertu zaledwie dwa razy.  W 2008 roku stało się to za sprawą Isis Gee, jednak jej ballada w finale nie spotkała się z zainteresowaniem Europy i w rezultacie z dorobkiem 10 punktów uplasowała się na 24. miejscu.  Po serii porażek w latach 2009-2011, kiedy to z półfinału nie udało się wyjść zarówno Lidii Kopani, jak i Marcinowi Mrozińskiemu czy gwieździe programu „Jaka to melodia” Magdalenie Tul, TVP zrezygnowała z udziału w konkursie. Przerwa nie trwała jednak długo, na eurowizyjną scenę powróciliśmy rok temu z utworem „My Słowianie” i od razu odnieśliśmy sukces.  Wprawdzie hit Donatana i Cleo nie zdobył Grand Prix, ale finałową rywalizację zajął na 14.  miejscu.  Warto jednak zaznaczyć, że gdyby głosowali jedynie telewidzowie,  piosenka „My Słowianie” uplasowałaby się na 5. miejscu.

Czy  Monika Kuszyńska awansuje do finału tegorocznej Eurowizji?

Monika Kuszyńska reprezentantką Polski na jubileuszowym Konkursie Piosenki Eurowizji

Po sukcesie Donatana i Cleo TVP postanowiła pozostać przy wewnętrznym wyborze reprezentanta. Choć ostateczna decyzja została podjęta kilka miesięcy temu, na jej ogłoszenie przyszło nam poczekać do 9 marca. Kilka dni temu dowiedzieliśmy się, iż Monika Kuszyńska, była wokalistka zespołu Varius Manx, w maju będzie broniła naszych barw narodowych w stolicy Austrii.  „In the Name of Love” budzi sporo kontrowersji wśród polskich fanów Eurowizji. Najczęściej pojawia się zarzut, iż polska kompozycja, choć piękna, przejdzie niezauważona. Wśród tegorocznych kompozycji prym wiodą ballady. Inni z kolei w „In The Name of Love” dostrzegają ogromny potencjał i uważają, iż emocje przekazywane w tej piosence stanowią jej znak rozpoznawczy.

Czy Monice Kuszyńskiej uda się awansować do finału Konkursu Piosenki Eurowizji? Odpowiedź na to pytanie poznamy po zakończeniu czwartkowego półfinału zaplanowanego na 21 maja.

Źródła zdjęć:

Zdjęcie Moniki Kuszyńskiej – Slawek, tytuł zdjęcia Monika Kuszyńska w Opolu, 2 czerwca 2012, licencja CC BY-SA 2.0
Zdjęcie Edyty Górniak – Daniel Kruczyński, tytuł Edyta Górniak, licencja CC BY-SA 2.0
Zdjęcie Cleo – Albin Olsson, tytuł  Donatan & Cleo during a Meet & Greet at the Eurovision Song Contest 2014, licencja CC BY-SA 3.0

Irmina

Komentarze (6)

drobina

6 lat temu

Upss! Znalazł się mój wpis – zapomniałam, że umieściłam go pod artylułem o drugim półfinale.

drobina

6 lat temu

Awansowała! Super! Życzę Pani Monice powodzenia w finale!

…a gdzie się podział mój post, w którym życzyłam Pani Monice awansu do finału?

dulcynea

6 lat temu

Trzymam kciuki za Panią Monikę:)
Powodzenia w finale;)

Tess

6 lat temu

Życzę pani Monice wszystkiego najlepszego, także powodzenia na tegorocznym konkursie Eurowizji.

sirena46

6 lat temu

Patrząc na zeszłoroczny Konkurs Eurowizji myślę, że nie zawsze wygrywają dobre utwory. Piosenki,które są melodyjne, łatwo wpadają w ucho i chce ich się słuchać nie zawsze wygrywają. Zobaczymy jak będzie w tym roku. Życzę powodzenia pani Monice i trzymam kciuki za naszą reprezentantkę 🙂

Mindi

6 lat temu

Monika Kuszyńska to wspaniała kobieta i piosenkarka. Trzymam kciuki za jej powodzenie 🙂 🙂

Zostaw komentarz