Szacunek dla samej siebie
Andrea Piacquadio z Pexels

Czy wiesz, że szacunek dla samej siebie jest czymś, o czym często zapominamy? Nierzadko tak bardzo dbamy o to, aby nikogo nie urazić, że krzywdzimy siebie. Zwłaszcza empatyczne kobiety mają problem z odmawianiem różnych przysług. Nie ma przy tym znaczenia, że ktoś zachowuje się wobec nas nie fair. Zostałyśmy wychowane do bycia posłuszną i pomocną. Zawsze mówiono nam, że cioci będzie przykro, jeśli jej nie odwiedzimy lub nie pocałujemy. W ten sposób wykorzeniono z nas przebłyski asertywności i uczyniono podatnymi na manipulację. Jak okazywać szacunek samej sobie?

Spis treści:

  1. Jak szanować swój wolny czas?
  2. Godna płaca za wykonywaną pracę
  3. Stawianie granic i reagowanie na ich przekraczanie
  4. Szacunek dla samej siebie – asertywność
  5. Jak uniezależnić poczucie własnej wartości od opinii innych?
  6. Zerwij toksyczne znajomości!
  7. Szacunek dla ciała i jego akceptacja
  8. Wierność wyznawanym wartościom a zdrowie psychiczne

Jak szanować swój wolny czas?

Szacunek dla samej siebie warto rozpocząć od zmiany podejścia do własnego czasu. Często pozwalamy innym, aby to oni nim zarządzali według swoich potrzeb. Zamiast odpocząć po pracy, pozwalamy przyjaciółce przywieźć dziecko, którym później musimy się zajmować, kiedy ona korzysta z usług fryzjera. Także nasi przełożeni w pracy lubią wykorzystywać nasz czas wolny. Jest sobota, nie powinnaś martwić się zawodowymi sprawami, tymczasem twój szef postanowił do ciebie zadzwonić. Nawet jeśli chodzi o drobiazg, przerywa ci wypoczynek.

Godna płaca za wykonywaną pracę

Twoja praca ma znaczenie. Nieważne, czy obsługujesz ludzi w sklepie, czy piszesz programy komputerowe, wnosisz ważny element do życia społecznego. Powinnaś zatem uzyskać godną płacę. Jeśli czujesz, że zarabiasz za mało, to prawdopodobnie tak jest. Wiele z nas nie potrafi rozmawiać o pieniądzach, przez co nie umawia się na spotkanie ws. podwyżki. Pora to zmienić. Szacunek dla samej siebie wymaga, aby nikt nie płacił ci marnych groszy za ogrom twojej pracy. Nie powinnaś martwić się, z czego opłacisz rachunki, lecz zastanawiać, jaką przyjemność sprawisz sobie w weekend. Aby zmienić sytuację, trzeba upomnieć się o swoje. Początkowo ludzie będą zdziwieni, niewykluczone, że ci odmówią. Dadzą jednak w ten sposób impuls do zmiany. Skoro szef nie chce zaspokoić twoich oczekiwań finansowych, zawsze możesz poszukać zatrudnienia gdzie indziej lub założyć własną działalność gospodarczą.

Stawianie granic i reagowanie na ich przekraczanie

Nieważne, czy ktoś narusza twoją przestrzeń osobistą, czy krzyczy ci wulgarne hasła pod oknem, powinnaś pokazać, że nie zgadzasz się na przekraczanie swoich granic. Wiele z nas ma problemy z asertywnością. Boimy się wyrazić swoje zdanie. Nie jesteśmy pewne, jak na nasz opór zareagują inni.  Jednocześnie boimy się kogoś urazić, może wcale nie chciał nas dotknąć, tylko stanął zbyt blisko nas. Unikając reakcji, tak naprawdę pozwalamy innym na to, aby nas krzywdzili w ten czy inny sposób. Owszem, wiele osób robi to nieświadomie, więc tym bardziej warto ich o tym poinformować.

Szacunek dla samej siebie – asertywność

Pamiętaj, że twoje potrzeby mają znaczenie. Nie umieszczaj ich na samym końcu. Bardzo często najpierw dbamy o to, aby nasze dzieci i mąż byli najedzeni, po czym dopiero sobie nakładamy obiad. Czujesz, że burczy ci w brzuchu? Niech każdy obsłuży się sam. Ty zasługujesz na to, aby nie odwlekać posiłku, tylko skonsumować go od razu po przygotowaniu.

Jak uniezależnić poczucie własnej wartości od opinii innych?

Szacunek dla samej siebie to również zrozumienie, że poczucie własnej wartości należy kształtować samodzielnie. Nie powinnaś go uzależniać od ocen innych, które nierzadko są szkodliwe i wpływają destrukcyjnie na nasze życie. Wiele kobiet wychodzi z domu rodzinnego z niskim poczuciem własnej wartości. Nikt im nigdy nie powiedział żadnego komplementu, przez co łakną uwagi mężczyzn. Gdy jakiś zwróci uwagę na ich urodę, czują się wniebowzięte. Nie zwracają przy tym uwagi na to, że mężczyzna należy do zaburzonych i należy przed nim uciekać. Toksyczne związki to przypadłość kobiet, które nie czuły się w domu wystarczająco kochane i nie zostały wyposażone przez rodziców w zdrowe poczucie własnej wartości.

Zerwij toksyczne znajomości!

Toksyczne znajomości potrafią odbierać nam radość życia. Jeśli wiesz, że koleżanka znowu będzie uprawiać agitację wyborczą, naśmiewać się z osób myślących inaczej czy mniejszości, to odpuść sobie tę znajomość. Bez sensu jest umawiać się z kimś na obiad, aby męczyć się w jego towarzystwie. Taka koleżanka nie zapewni ci mile spędzonego popołudnia. Niestety wiele z nas pielęgnuje takie znajomości, bo wypada, może się kiedyś przydadzą, nie mam zbyt wielu znajomych… Szacunek dla samej siebie wymaga, by otaczać się ludźmi życzliwymi, z których bije dobra energia.

Szacunek dla ciała i jego akceptacja

Szacunek dla ciała to coś, o czym często zapominamy, katując się kolejną dietą cud, zbyt intensywnie ćwicząc na siłowni czy powiększając biust w gabinecie specjalisty. Czasem warto się zatrzymać i docenić nawet to, czego w sobie nie lubimy. Zawsze narzekasz na swoje szerokie ramiona, wolałabyś być drobniejsza w barkach. Niemniej twoje ręce są sprawne, możesz normalnie funkcjonować, uprawiać sport. Nie każdemu się tak dobrze powiodło. Twoja koleżanka miała drobne ramiona od urodzenia, jednak pewnego dnia trafiła na wózek inwalidzki, a później zmarła. Cierpiała bowiem na zanik mięśni.

Wierność wyznawanym wartościom a zdrowie psychiczne

Szacunek dla samej siebie to również wierność wyznawanym wartościom. Czasem kusi nas dobrze płatna praca, ale jednocześnie wzbudza w nas opory moralne. Np. wiemy, że sprzedawany produkt jest marnej jakości, a nasza praca sprowadzałaby się do oszukiwania starszych osób, że dana rzecz uśmierzy ich dolegliwości.  Jeśli uważasz, że coś jest nie fair, źle czułabyś się, wykonując daną pracę, to po prostu rozejrzyj się za inną.  Za sprzeniewierzenie się wyznawanym wartościom często płacimy depresją.

Magdalena Kukurowska