Nierówne szanse kobiet i mężczyzn
Zdjęcie autorstwa Christina Morillo z Pexels

Choć oficjalnie kobiety i mężczyźni mają takie same prawa, to w rzeczywistości panie muszą się bardziej postarać, aby osiągnąć sukces zawodowy.  Z czego to wynika? Jak w praktyce wyglądają nierówne szanse kobiet i mężczyzn? Jak kobiety próbują zyskać szacunek?

Spis treści:

  1. Sukces zawodowy kobiety to ciężka praca
  2. Nierówne szanse kobiet i mężczyzn. Zdanie kobiety mniej ważne
  3. Jak kobiety próbują zyskać szacunek? Wprowadzanie dyscypliny w pracy
  4. Kobiecy garnitur dodający kobiecie mocy

Sukces zawodowy kobiety to ciężka praca

Kobieta musi pracować dużo ciężej, aby uzyskać podobną pozycję zawodową co mężczyzna. Przy awansie dużo bardziej pod uwagę bierze się osiągnięcia panów. Ponadto na ich korzyść przemawia również fakt, iż nie zajdą w ciążą i nie pójdą na urlop macierzyński. Choć oficjalnie się tego nie mówi, kobiety postrzega się jako bardziej chwiejne emocjonalnie, a przez to niezdolne do zarządzania firmą, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych. Tymczasem, jak pokazują różnego rodzaju badania, to mężczyźni częściej ulegają emocjom w pracy. Potrafią się na kogoś zezłościć i dać temu upust. Panie, nawet jeśli czują się emocjonalnie wyczerpane, starają się zachować profesjonalizm i daleką posuniętą powściągliwość. Sukces zawodowy kobiety nie jest zjawiskiem niespotykanym, musimy sobie jednak uświadomić, iż zawsze został okupiony ciężką pracą. Jeśli panie chcą uzyskać awans, muszą się starać co najmniej dwa razy bardziej niż ich koledzy.

Nierówne szanse kobiet i mężczyzn. Zdanie kobiety mniej ważne

Choć w firmach zatrudnia się zazwyczaj zarówno kobiety, jak i mężczyzn, to głównie zdanie tych drugich traktuje się poważnie. Podczas spotkań i dyskusji związanych z rozwojem przedsiębiorstwa częściej pod uwagę bierze się opinie panów niż ich koleżanek. Kobiety zwykło postrzegać się jako bardziej zachowawcze i przez to mniej innowacyjne. Tymczasem najlepiej rozwijają się te przedsiębiorstwa, które czerpią z doświadczeń obu płci. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni są w stanie wnieść do zespołu cenną wiedzę i doświadczenie. Połączenie sił daje efekt synergii. W rezultacie firma nieustannie się rozwija, jednak nie robi tego ryzykownie, ponieważ zachowane zostają zasady bezpieczeństwa i zdrowy rozsądek.

Jak kobiety próbują zyskać szacunek? Wprowadzanie dyscypliny w pracy

Nierzadko zdarza się, iż kobiety na kierowniczych stanowiskach nie są traktowane poważnie przez swoich kolegów z pracy. Nikt nie liczy się z ich zdaniem. Niektórzy wręcz nie wykonują poleceń swojej szefowej. Takie jawne akty lekceważenia nierzadko zmuszają kobiety do wprowadzenia dyscypliny w pracy. Niektórzy mówią potem, że pod rządami szefa było im lepiej, bo szefowa jest dużo bardziej wymagająca. Prawdopodobnie żelazna dyscyplina nie musiałaby zostać wdrożona, gdyby szefowa mogła liczyć na większy szacunek ze strony podwładnych.

Kobiecy garnitur dodający kobiecie mocy

Jak kobiety próbują zyskać szacunek? Niektóre robią to poprzez ubiór i stylizację. Nie od dziś wiadomo, że jak cię widzą, tak cię piszą. Psycholodzy są zgodni, idąc na rozmowę kwalifikacyjną, czy starając się o awans w pracy, możemy zaprzepaścić swoje szanse poprzez niewłaściwy strój. Możemy je też zwiększyć, decydując się na profesjonalny ubiór. Kobiecy garnitur dodaje paniom mocy i sprawia, że są one poważniej postrzegane przez kontrahentów i współpracowników.