superksiężyc

Na koniec roku natura zaserwuje nam kolejne magiczne zjawisko, którym jest superksiężyc. Już w ten weekend będzie można podziwiać na niebie wyjątkową pełnię księżyca. Gdzie i kiedy najlepiej ją oglądać?

Superksiężyc – co to takiego?

Superksiężyc to nic innego jak wyjątkowa, bowiem najjaśniejsza pełnia księżyca w roku. Co roku, księżyc raz świeci najjaśniej spośród wszystkich dni danego roku. W roku 2016, superksiężyc można było obserwować w listopadzie. Tym razem najjaśniejszą pełnię zobaczymy w grudniu. Do pełni dochodzi w momencie, kiedy Ziemia, Księżyc i Słońce znajdą się na jednej linii prostej. Wówczas obserwowany przez nasz księżyc wydawać będzie się większy i jaśniejszy. Takie zjawisko to wielka gratka dla miłośników ciał niebieskich i ich obserwacji. Również pasjonaci fotografii będą mogli uchwycić piękny obrazek w grudniowy wieczór.

Gdzie i kiedy będzie można zobaczyć superksiężyc?

Najjaśniejsza pełnia 2017 przypada na grudzień. Już w pierwszy weekend grudnia będzie można zaobserwować na niebie to wyjątkowe zjawisko. Księżyc będzie można dostrzec wieczorem – 3 grudnia. Najlepiej wybrać się wtedy za miasto, by światła miejskie nie zakłóciły tego pięknego i nadzwyczajnego widoku. księżycSpecjaliści od obserwacji nieba nie zalecają oglądania superksiężyca przez teleskopy, gdyż tego typu sprzęt nie oddaje całego efektu tego zjawiska. Zalecamy więc zaopatrzyć się w ciepłe kurtki i wybrać na nocny spacer za miasto. To z pewnością będzie wyjątkowo piękny, grudniowy wieczór. Najlepszy widok zapowiadany jest na godz. ok 16:48. Nie musimy więc czekać do późnych godzin nocnych, by dostrzec jasny blask księżyca.

Zapewne tak jasnego księżyca nie widziało jeszcze wiele osób. Będziecie szukać na niebie superksiężyca?

Katarzyna Antos