superksiężyc

Na koniec roku natura zaserwuje nam kolejne magiczne zjawisko, którym jest superksiężyc. Już w ten weekend będzie można podziwiać na niebie wyjątkową pełnię księżyca. Gdzie i kiedy najlepiej ją oglądać?

Superksiężyc – co to takiego?

Superksiężyc to nic innego jak wyjątkowa, bowiem najjaśniejsza pełnia księżyca w roku. Co roku, księżyc raz świeci najjaśniej spośród wszystkich dni danego roku. W roku 2016, superksiężyc można było obserwować w listopadzie. Tym razem najjaśniejszą pełnię zobaczymy w grudniu. Do pełni dochodzi w momencie, kiedy Ziemia, Księżyc i Słońce znajdą się na jednej linii prostej. Wówczas obserwowany przez nasz księżyc wydawać będzie się większy i jaśniejszy. Takie zjawisko to wielka gratka dla miłośników ciał niebieskich i ich obserwacji. Również pasjonaci fotografii będą mogli uchwycić piękny obrazek w grudniowy wieczór.

Gdzie i kiedy będzie można zobaczyć superksiężyc?

Najjaśniejsza pełnia 2017 przypada na grudzień. Już w pierwszy weekend grudnia będzie można zaobserwować na niebie to wyjątkowe zjawisko. Księżyc będzie można dostrzec wieczorem – 3 grudnia. Najlepiej wybrać się wtedy za miasto, by światła miejskie nie zakłóciły tego pięknego i nadzwyczajnego widoku. księżycSpecjaliści od obserwacji nieba nie zalecają oglądania superksiężyca przez teleskopy, gdyż tego typu sprzęt nie oddaje całego efektu tego zjawiska. Zalecamy więc zaopatrzyć się w ciepłe kurtki i wybrać na nocny spacer za miasto. To z pewnością będzie wyjątkowo piękny, grudniowy wieczór. Najlepszy widok zapowiadany jest na godz. ok 16:48. Nie musimy więc czekać do późnych godzin nocnych, by dostrzec jasny blask księżyca.

Zapewne tak jasnego księżyca nie widziało jeszcze wiele osób. Będziecie szukać na niebie superksiężyca?

Katarzyna Antos

11 KOMENTARZE

 1. O tak, to mógłby być rzeczywiście piękny spacer. Może uda się wyjść choć na chwilę i poobserwować?

 2. Kilka razy w życiu zaobserwowałam taki piękny księżyc, to magiczny widok. W ten weekend będę także wyglądała tego zjawiska ale jest tak niebo zachmurzone, że nikłe są nadzieje na to, że uda się cokolwiek zobaczyć na niebie. Jeśli niebo się przejaśni to wybiorę się na spacer aby lepiej widzieć go.

 3. W moim życiu widziałam już taki księżyc nie jeden raz. Zwłaszcza na wsi dobrze go widać jak nie ma ulicznych lamp. Wtedy jest tak jasno jakby ktoś lampkami świecił. Nawet przy lesie nie jest strasznie. Ale dziś nie będzie go widać, jest mgła.

 4. Mój mężczyzna ma na tym punkcie bzika 🙂 Mógłby godzinami na ten temat rozmawiać. Swego czasu często obserwował niebo przez teleskop. Czasami woła mnie na balkon i pokazuje gwiazdy lub księżyc. Opowiada o tym jacy mali jesteśmy we wszechświecie…

 5. O kurcze, zapomniałam o nim i nawet nie zerknęłam przez weekend na niebo 🙂
  A było ładnie widać gdzieś?

  • U mnie nie, bo niebo było bardzo zachmurzone i do tego smog, biedny księżyc się nie przebił ze swoim blaskiem 🙁

   • No właśnie u mnie też powietrze było (i jest) mocno zanieczyszczone, więc nie wiem, czy nawet gdybym próbowała, to czy by się udało

   • U mnie też niebo było pochmurne i całą noc sypał śnieg. Za to rano miałam ładne widoki, bo w końcu zrobiło się biało 🙂

 6. Ja nie widziałam, za to chyba dziś jest pełnia, dziecko nie moze spać, kot szaleje, w sypialni niemal widno 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ