Psychologia

Stres kobiety dojrzałej

Stres może być zarówno pozytywny, jak i negatywny, choć nam raczej kojarzy się z czymś nieprzyjemnym. Radosne zdenerwowanie i oczekiwanie na coś miłego może być przyjemne, ale nikt nie lubi czuć się źle.

Stres może być zarówno pozytywny, jak i negatywny, choć nam raczej kojarzy się z czymś nieprzyjemnym. Radosne zdenerwowanie i oczekiwanie na coś miłego może być przyjemne, ale nikt nie lubi czuć się źle.

Czas działania stresorów

Stresor to inaczej czynnik, który powoduje stres. Może być nim zarówno nagły, nieprzyjemny dźwięk, jak i na przykład śmierć kogoś bliskiego, albo wizyta dawno nie widzianej, ukochanej osoby. Niektórzy są bardziej podatni na stres, niż inni, więc więcej wydarzeń będzie dla nich okazją do zdenerwowania.

Pozytywny stres niesie ze sobą radość, oczekiwanie, oszołomienie. Wbrew pozorom wygrana na loterii wiąże się z bardzo dużym obciążeniem układu nerwowego. Jest to stres w miarę niegroźny – siła pozytywnych stresorów szybko znika, łatwo przyzwyczajamy się do radości i przestajemy ją odczuwać.

Inaczej jest w przypadku negatywnych stresorów – ich działanie jest bolesne, a skutki odczuwamy długo po tym, jak przestaną działać. Złe wspomnienia ranią bardziej, niż dobre cieszą.

Mówi się również o sytuacjach stresowych, czyli takim okresie życia, kiedy negatywne stresory działają dzień po dniu – na przykład w pracy, czy po przeżyciu czegoś wyjątkowo bolesnego

Stres negatywny może być krótki lub długi. Ten pierwszy mija praktycznie zaraz po zniknięciu złego stresora, czujemy wtedy ulgę, nasze napięcie opada, a organizm zaczyna się regenerować po wysiłku związanym ze stresem.

Gorzej jest w przypadku długotrwałego stresu – nasze ciało jest w ciągłej gotowości i nie ma czasu odpocząć, nabrać nowych sił. Z takim stresem trzeba walczyć, gdyż jest on bardzo dużym obciążeniem dla organizmu i może prowadzić do wielu ciężkich chorób nie tylko duszy, ale i ciała.

Stres męski, stres kobiecy

Mężczyźni wybierają milczenie i zamknięcie się w sobie. Przekuwają go na agresję, więc mężczyzna zestresowany jest bardziej wybuchowy, skłonny do przemocy. Z kolei kobiety stresują się bardziej otwarcie, przeżywają go całą sobą, chcą o nim opowiadać.

Dla panów najlepszym sposobem radzenia sobie ze stresem jest aktywność fizyczna, która zamienia agresję na wolę walki, a następnie na radość z własnych osiągnięć. Mogą się też chcieć wyciszyć, oddając się swojemu hobby.

Kobiety z kolei wybierają sposoby szybkie i dające natychmiastowy efekt. Kupują sobie drobiazgi lub elementy garderoby, jedzą czekoladę lub wywołują kłótnię. Ponieważ często sytuacja stresowa wynika ze zmian hormonalnych (na przykład w określonych dniach cyklu miesięcznego), niekoniecznie mają ochotę się poruszać.

Niestety, większość działań podejmowanych przez panie w konsekwencji prowadzi do większego stresu, gdyż często czują wyrzuty sumienia po zjedzeniu góry słodyczy czy kolejnym zakupie.

Stosują wtedy racjonalizację (buty były po przecenie, zacznę się odchudzać od jutra).

Kobiecy stres również przekuwany jest na agresję. Jednak tu mechanizm nie działa tak, jak u panów: panie wybierają bardziej podstępną broń, czyli emocje i słowa.

Obgadanie nielubianej koleżanki, „odegranie” się na kimś postronnym – to główne narzędzia radzenia sobie ze stresem.

Dlaczego tak się dzieje?

Kobietom przez wieki nie wolno było stosować przemocy fizycznej, a osoby aktywne były potępiane przez społeczeństwo. Stąd intrygi, manipulacje emocjami i przysłowiowa babska wredność. Przecież nie można uderzyć drugiej kobiety, choć tak chętnie byśmy ją za ten rudy łeb…

Rzadko zdarza się, że stres jest dla kobiet motywujący – raczej wolą się wycofać, szukają oparcia w innych. Muszą swój stres „przegadać”, wyrzucić z siebie.

Mężczyźni tego nie robią, oni wolą poszukać rozwiązania. Z kolei paniom wystarczy, jak sobie przez parę dni pomstują na dany stan rzeczy. Gorzej, jeśli tego nie robią – nadmiar emocji przekształca się w smutek i bezradność, a to w konsekwencji prowadzi do nerwic i depresji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *