mdłości w ciąży

Mdłości są jedną z najczęściej występujących dolegliwości ciążowych. Według szacunkowych danych dotyczą aż 70% kobiet we wczesnej ciąży i w wielu przypadkach stanowią jeden z jej pierwszych objawów. Chociaż mdłości powinny ustąpić do końca pierwszego trymestru, są uciążliwe, dlatego warto znać kilka sposobów na ich złagodzenie.

U poszczególnych kobiet przebieg ciąży tydzień po tygodniu może wyglądać inaczej. Niektóre przyszłe mamy mają intensywne mdłości, inne nie odczuwają ich niemal wcale. Dobra wiadomość jest taka, że mdłości nie są groźne dla dziecka i nie świadczą o żadnych powikłaniach.

Jakie są przyczyny mdłości ciążowych?

Mdłości mogą doskwierać ciężarnym rano, wkrótce po wstaniu z łóżka, jednak to mit, że występują tylko o tej porze. Niestety, mogą pojawić się również później, w pracy lub podczas innych aktywności. Ich przyczyny nie są do końca jasne, jednak specjaliści przypuszczają, że głównym powodem jest produkcja ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej, zwanej hormonem ciążowym. Organizm zaczyna produkować gonadotropinę wkrótce po zapłodnieniu. To właśnie ten hormon jest wykrywany w moczu przez testy ciążowe. Oprócz tego we wczesnej ciąży wzrasta poziom estrogenów, które również mogą się przyczynić do wystąpienia mdłości. Do tego dochodzą stres, zmęczenie i osłabienie, a u niektórych kobiet problem może być bardziej intensywny z powodu wrażliwego żołądka.

Przebieg ciąży tydzień po tygodniu a mdłości

Typowym etapem, na którym pojawiają się mdłości, jest 4.-8. tydzień. Ustępują natomiast zazwyczaj w okolicach 13.-14. tygodnia, jednak reguła ta nie obowiązuje wszystkich, bo niektóre ciężarne mogą odczuwać mdłości wcześniej, inne borykają się z nimi nawet po pierwszym trymestrze.

Jak zapobiegać mdłościom?

Istnieje wiele sposobów, które możesz wypróbować w trakcie ciąży, aby ograniczyć ryzyko występowania mdłości. Skorzystaj z poniższych wskazówek:

  • unikaj pokarmów i zapachów, które wywołują u ciebie złe samopoczucie,
  • na stoliczku nocnym przygotuj na rano opakowanie krakersów i zjedz kilka, zanim wstaniesz z łóżka (wstawanie z pustym żołądkiem sprzyja mdłościom),
  • unikaj objadania się, lepiej jedz częste, ale małe posiłki,
  • nie pij wody lub innych napojów do posiłków, za to nawadniaj się między posiłkami,
  • postaraj się często przebywać na świeżym powietrzu i regularnie wietrz pomieszczenia w domu,
  • jeśli masz mdłości, przygotuj sobie herbatkę z imbirem,
  • porozmawiaj ze swoim lekarzem na temat suplementacji witaminy B6, która ma udowodnione działanie ograniczające mdłości,
  • skonsultuj z lekarzem przyjmowanie preparatów witaminowo-mineralnych dla kobiet w ciąży, czasami za mdłości odpowiadają zbyt wysokie dawki żelaza.

Jeśli domowe sposoby zapobiegania mdłościom nie pomagają, lekarz może przepisać ci lek dedykowany dla kobiet ciężarnych, który je ograniczy. Pamiętaj, że chociaż przebieg ciąży tydzień po tygodniu często wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, nie musisz się z nimi borykać. Jeżeli zastosujesz się do powyższych wskazówek lub sięgniesz po zalecony przez lekarza środek, mdłości nie będą już psuły ci samopoczucia.

Piśmiennictwo:

1. Nausea During Pregnancy. http://americanpregnancy.org/pregnancy-health/nausea-during-pregnancy/. Data dostępu: 6.11.2018.

2. Morning sickness: Causes, concerns, treatments. https://www.babycenter.com/morning-sickness. Data dostępu: 6.11.2018.

Materiał partnerski