Uroda

Skóra nadwrażliwa – jak powinna wyglądać jej pielęgnacja?

Skóra nadwrażliwa

Chelsea shapouri z Unsplash

Kiedyś mówiliśmy, że mamy cerę suchą, tłustą, normalną lub mieszaną, po czym dobieraliśmy pielęgnację do jej wyjątkowych potrzeb. Dziś co trzecia osoba boryka się z problemami, jakie generuje skóra wrażliwa. Jej pielęgnacja nastręcza ogromnych trudności. Szacuje się, że skóra nadwrażliwa stanowi przypadłość sporej części populacji. Jest ona szczególną odmianą cery wrażliwej. Jak powinna wyglądać jej pielęgnacja?

Spis treści:

  1. Czym charakteryzuje się skóra nadwrażliwa?
  2. Cera nadwrażliwa często towarzyszy chorobom dermatologicznym
  3. Przyczyny nadwrażliwości skóry
  4. Oczyszczanie skóry nadwrażliwej
  5. Kosmetyki dla skóry nadwrażliwej
  6. Kosmetyki mineralne idealne dla cery nadwrażliwej
  7. Peeling dla cery wrażliwej – jak stworzyć odpowiedni?
  8. Kosmetyki łagodzące podrażnienia
  9. Sposoby na skórę nadwrażliwą – kwasy omega-3

Czym charakteryzuje się skóra nadwrażliwa?

Skóra nadwrażliwa bardzo mocno reaguje na czynniki zewnętrzne. Często nawet trudno wskazać, co spowodowało jej pieczenie, zaczerwienienie, świąd, ściągnięcie czy uczucie suchości. Znalezienie przyczyny nastręcza poważnych trudności. Skóra nadwrażliwa nie lubi zakładania sukienki przez głowę, pocierania ręcznikiem czy zbyt energicznego mycia twarzy. Bardzo szybko się czerwieni, a nierzadko wręcz boli.

Cera nadwrażliwa często towarzyszy chorobom dermatologicznym

Cera nadwrażliwa często idzie w parze z innymi dolegliwościami dermatologicznymi, co utrudnia jeszcze bardziej wypracowanie modelu codziennej pielęgnacji. Do najczęściej spotykanych chorób, które jej towarzyszą, zaliczamy: atopowe zapalenie skóry, łuszczycę, trądzik i trądzik różowaty.  Szczególnie przy trądziku ciężko dobrać  kosmetyki tak, aby z jednej strony normalizowały pracę gruczołów łojowych, a z drugiej łagodziły podrażnienia.

Przyczyny nadwrażliwości skóry

Naukowcy od lat zastanawiają się, skąd bierze się skóra nadwrażliwa. Najczęściej spotykana teoria głosi, iż ma ona podłoże genetyczne. Jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, przy czym nie zawsze daje się tak samo we znaki. Dużo zależy od środowiska, w jakim żyjemy. Im wyższy poziom zanieczyszczenia, częściej nad miastem gości smog, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia objawów nadwrażliwości skóry. Tej nie służą także źle dobrane kosmetyki. Skóra nadwrażliwa nie przepada za mocno rozbudowaną pielęgnacją, która bazuje na szeregu substancji aktywnych. Zwłaszcza składniki czynne w kremach przeciwzmarszczkowych mogą powodować silne podrażnienie.

Oczyszczanie skóry nadwrażliwej

Cera nadwrażliwa powinna być delikatnie oczyszczana za pomocą letniej wody i łagodnej pianki myjącej. Pamiętajmy o tym, że gorąca woda ją podrażnia. Zimna też może wywoływać dyskomfort. Natomiast żele do mycia twarzy oparte na silnych detergentach, w tym SLS i SLES, mogą nasilać wysuszenie i uczucie ściągnięcia. Na szczęście na rynku można znaleźć łagodne pianki myjące. Warto zwrócić uwagę na ich skład. Im ten jest prostszy, tym wykazuje mniejsze działanie potencjalnie drażniące.

Kosmetyki dla skóry nadwrażliwej

Skóra nadwrażliwa lubi kosmetyki bezzapachowe, które nie zawierają sztucznych barwników. Jeśli bazują tylko na kilku niezbędnych składnikach, to cera może przyjąć je przychylnie. Pamiętajmy o tym, aby unikać produktów przesyconych substancjami czynnymi oraz tymi, których właściwości fizykochemiczne zostały udoskonalone poprzez dodatek zbędnych związków chemicznych. Czasem lepiej mieć do czynienia z bardziej toporną emulsją, która nie podrażnia, aniżeli szybko wchłaniającą, po której swędzi cała twarz.

Kosmetyki mineralne idealne dla cery nadwrażliwej

Czy cera nadwrażliwa musi oznaczać rezygnację z makijażu? Na szczęście każda z nas może wykonać make up, który podkreśli jej mocne strony i zakamufluje niedoskonałości cery. Idealne rozwiązanie w przypadku skóry nadwrażliwej stanowią kosmetyki mineralne w proszku. Zawierają one wyłącznie substancje mineralne pochodzące z ziemi, przez co wykazują niskie działanie alergizujące. Kosmetyki mineralne opracowano z myślą o tuszowaniu niedoskonałości cery po zabiegach medycyny estetycznej, gdy ta była niezwykle wrażliwa na podrażnienia.

Peeling dla cery wrażliwej – jak stworzyć odpowiedni?

Peeling do skóry wrażliwej nie powinien bazować na kwasach, gdyż te mogą podrażniać skórę, ani na gruboziarnistych scrubach. Najlepiej sprawdza się proste rozwiązania. Kup nasiona truskawki i połącz je z łagodną pianką myjącą. Uzyskasz delikatny peeling, który nie powinien cię podrażniać i wywoływać dyskomfortu.

Kosmetyki łagodzące podrażnienia

Kosmetyki łagodzące podrażnienia stanowią bazę pielęgnacji skóry wrażliwej. Dobrze, aby zawierały alantoinę, pantenol czy sok z aloesu. Wspomniane składniki wykazują silne działanie łagodzące.

Sposoby na skórę nadwrażliwą – kwasy omega-3

Odpowiednia dieta przynosi ulgę przy skórze nadwrażliwej. Ważne, aby zaspokajała ona zapotrzebowanie organizmu na wszystkie niezbędne substancje odżywcze. Tym, co odpowiada za odpowiednie funkcjonowanie cery, są m.in. kwasy omega-3. Bardzo często zapominamy, iż łagodzą one stany zapalne i tym samym przynoszą wyraźne ukojenie. Niedobór kwasów omega-3 może skutkować nadwrażliwością cery i jej zwiększoną przepuszczalnością, przez co substancje potencjalnie drażniące przenikają do jej wnętrza. Te dobroczynne składniki wpływają też pozytywnie na pracę serca i układu nerwowego. Kwasy omega-3 zawierają tłuste ryby morskie, ale też nasiona słonecznika, pestki dyni, orzechy i oleje roślinne tłoczone na zimno. Warto włączyć je do swojej codziennej diety.

skincare, cosmetics, skin, skin sensitive

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *