Zespół wrażliwej skóry
Karolina Grabowska z Pexels

Czy wiesz, że wrażliwa skóra reaguje bardzo silnie na czynniki zewnętrzne, które większości osób nie szkodzą? Wiatr, mróz, upał, szorstki materiał czy substancja aktywne w kosmetykach potrafią jej bardzo zaszkodzić. Także pocieranie twarzy za pomocą wacika, które ma miejsce w trakcie demakijażu, może przyczynić się do zaczerwienienia i podrażnienia skóry. Zespół wrażliwej skóry sprawia, że sięgając po nowe kosmetyki, musimy zachować daleko posuniętą ostrożność. Zwłaszcza produkty przeciwzmarszczkowe, które zostały naszpikowane substancjami aktywnymi, bardzo mocno uczulają i podrażniają. Jak sobie radzić, cierpiąc na tę przypadłość?

Spis treści:

  1. Przewlekły stres a zespół skóry wrażliwej
  2. Skóra wrażliwa, czyli jaka?
  3. Pielęgnacja skóry wrażliwej i problemy z nią związane
  4. Dieta przy zespole skóry wrażliwej
  5. Uszkodzona bariera hydrolipidowa a stan zapalny skóry
  6. Wysoka wrażliwość przetwarzania sensorycznego a podrażnienia skóry
  7. Pielęgnacja przy zespole skóry wrażliwej – jak ją dobrać?
  8. Dlaczego warto postawić na filtry mineralne?
  9. Woda termalna i hydrolat – kosmetyki do zadań specjalnych

Przewlekły stres a zespół skóry wrażliwej

Szacuje się, że zespół skóry wrażliwej dotyka od 15 do 20% kobiet. Pokrywa się to z ilością osób o wysokiej wrażliwości sensorycznej. Okazuje się, że oba zjawiska dość mocno się ze sobą łączą. Wysoka wrażliwość sensoryczna sprawia, że czujemy mocniej, bardziej też przejmujemy się różnymi sprawami i dogłębnie je analizujemy. W rezultacie towarzyszy nam silny stres, który indukuje stany zapalne w organizmie, co skutkuje m.in. zaczerwienieniem twarzy i ciała.

Skóra wrażliwa, czyli jaka?

Osoby, u których zdiagnozowano zespół skóry wrażliwej, często łączy kilka cech cery. Ta wykazuje dużą tendencję do przesuszeń, ponadto charakteryzuje się płytkim unaczynieniem i jasną karnację. W rezultacie osoby, u których występuje ta właściwość, muszą bardzo używać na środki czystości, w tym żele pod prysznic, szampony, mydła, proszki do prania i płyny do płukania. Konieczne staje się także zabezpieczenie skóry kremem z filtrem przeciwsłonecznym.

Pielęgnacja skóry wrażliwej i problemy z nią związane

Pielęgnacja twarzy i ciała stanowi nie lada wyzwanie w przypadku skóry wrażliwej. Tej szkodzi bardzo wiele składników, w tym substancji aktywnych wykorzystywanych w kremach przeciwzmarszczkowych. Każda z nas pragnie spowolnić proces starzenia się, dlatego skwapliwie po nie sięga. Niestety po użyciu produktów anti aging może pojawić się pieczenie i szczypanie. Taka reakcja jest często spotykana podczas kontaktu z retinolem, witaminą C, kwasami złuszczającymi, sztucznymi barwnikami, konserwantami czy substancjami zapachowymi. Również zbyt szorstki wacik kosmetyczny może podrażniać skórę wrażliwą. Mogłoby się wydawać, że optymalne rozwiązanie stanowią kosmetyki hipoalergiczne. Niestety, te także potrafią zaszkodzić skórze wrażliwej.

Dieta przy zespole skóry wrażliwej

Przy zespole skóry wrażliwej niezwykle istotna jest dieta. Ta wymaga starannej weryfikacji. Niektóre składniki działają bowiem silnie drażniąco, co odbija się także negatywnie na stanie cery. Zaliczamy do nich: ostre przyprawy, mocną kawę i czerwone wino. Skóra staje się ultra wrażliwa tuż przed menstruacją, na co zapewne wpływają hormony płciowe.

Uszkodzona bariera hydrolipidowa a stan zapalny skóry

U osób ze skórą wrażliwą obserwuje się uszkodzenia w naturalnej barierze hydrolipidowej, przez co ucieka z niej wilgoć, a cera staje się podatna na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych. W głąb skóry właściwej dużo łatwiej mogą wniknąć sztuczne barwniki, konserwanty czy pyły zanieczyszczające powietrze. Te z kolei mogą uruchomić reakcje obronne, czego efektem jest stan zapalny.  Uszkodzenia w naturalnej barierze hydrolipidowej obserwuje się przy zaburzeniach mikrobiomu. Skórę każdego z nas zamieszkują różne mikroorganizmy. Ważne, aby przeważały dobre bakterie i grzyby, które wytwarzają wiele cennych substancji i chronią nas przed namnażaniem potencjalnych patogenów.

Wysoka wrażliwość przetwarzania sensorycznego a podrażnienia skóry

Jak wcześniej wspominaliśmy, wysoka wrażliwość sensoryczna znacznie większa ryzyko wystąpienia zespołu skóry wrażliwej.  Jest ona uwarunkowana genetycznie. Osoby wysoko wrażliwe dużo intensywniej reagują na bodźce, co skutkuje u nich uwalnianiem hormonów stresu, te z kolei zwiększają produkcję histaminy, która uczestniczy w reakcjach zapalnych. Wysoka wrażliwość sensoryczna przejawia się m.in. tym, że źle reagujemy na hałas, silne zapachy, intensywne smaki czy szorstkie tkaniny.

Pielęgnacja przy zespole skóry wrażliwej – jak ją dobrać?

Przy zespole skóry wrażliwej kluczową rolę odgrywa odpowiednio dobrana pielęgnacja. Kosmetyki, po które sięgamy, powinny mieć prosty skład wolny od alergenów. Dobrze, aby znalazły się w nim substancje łagodzące podrażnienia, do których zaliczamy m.in. alantoinę, pantenol i niacynamid. W związku z tym, iż przy zespole skóry wrażliwej obserwuje się silny stan zapalny i stres oksydacyjny, musimy dostarczać z zewnątrz przeciwutleniacze. Działanie antyoksydacyjne wykazują witaminy A, C i E.  Na zaczerwienienia skóry pomaga arnika górska i kasztanowiec. Jednocześnie konieczna jest odbudowa naturalnej bariery hydrolipidowej. Ceramidy, cholesterol, skwalen i emolienty pozwalają odtworzyć płaszcz hydrolipidowy, w związku z tym to właśnie ich należy poszukiwać w kremach czy balsamach do ciała. Skóra wrażliwa bardzo negatywnie reaguje na silne substancje myjące. Oczyszczanie twarzy i ciała powinno przebiegać przy wykorzystaniu łagodnych substancji myjących, vide pianka do ciała, olejek myjący czy syndet.

Dlaczego warto postawić na filtry mineralne?

Ochrona przeciwsłoneczna to podstawa, zwłaszcza gdy zmagamy się z zespołem skóry wrażliwej. W związku z tym, iż filtry chemiczne zamieniają energię słoneczną na cieplną i mogą dodatkowo nasilać podrażnienie skóry, należy stawiać na filtry fizyczne. Do filtrów mineralnych, które odbijają promienie UV niczym lustro, zaliczamy tlenek cynku i dwutlenek tytanu.

Woda termalna i hydrolat – kosmetyki do zadań specjalnych

Ulgę skórze wrażliwej przyniesie też woda termalna i hydrolat różany. Można nimi spryskać twarz, po czym po chwili zetrzeć nadmiar chusteczką. Jest to ważne, aby nie pozostawiać ich do naturalnego wyschnięcia, gdyż wówczas wyciągniemy wodę z głębszych warstw skóry, przez co ta stanie się przesuszona. Zarówno woda termalna, jak i hydrolat różany zawierają sporo minerałów, których nasza skóra potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania.