Kiedy z wiekiem skóra traci jędrność i elastyczność oznacza to, że włókna kolagenowe w skórze uległy osłabieniu. Jednym ze sposobów ich odbudowy jest zabieg z wykorzystaniem preparatu Sculptra z kwasem L-polimlekowym.

Lifting bez skalpela

Operacyjny lifting twarzy to zabieg, na który zdecydują się tylko najbardziej zdeterminowani i najodważniejsi. Większość z nas, mając do wyboru operację lub zabieg kosmetyczny, wybierze zabieg, z którym nie wiąże się aż taka ingerencja. Sculptra to rozwiązanie dla wszystkich, którzy obawiają się skalpela, znieczulenia i ciężkiego okresu rekonwalescencji.

Sculptra to preparat składający się z kwasu L-polimlekowego. Nie jest on zwykłym wypełniaczem, który natychmiast da upragniony efekt wygładzonych zmarszczek, ale będzie jednak tylko „kamuflażem”, pod którym zmarszczki na jakiś czas się ukryją. Kwas L-polimlekowy działa od środka i stymuluje tkanki do produkcji własnego kolagenu. Dzięki temu skóra sama ujędrnia się i wygładza. Preparat Sculptra daje bardzo naturalny efekt, nadaje się do korekcji delikatnych ale i głębokich zmarszczek. Na końcowy efekt trzeba poczekać kilka tygodni (około 6), ponieważ tyle czasu potrzebują tkanki, żeby odbudować utracone włókna kolagenowe. Jest to jednak zabieg, którego efekty utrzymują się nadzwyczaj długo. Badania kliniczne wykazały, że efekty kuracji preparatem utrzymują się nawet ponad 2 lata!

Preparat stosowany jest w całościowych kuracjach przeciwzmarszczkowych, kiedy pacjentowi zależy na poprawie ogólnego wyglądu twarzy. Ponieważ podaje się go stosunkowo głęboko pod skórę, ma on szerszy zasięg działania. Sculptra nie będzie zatem dobrym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują punktowej kuracji odmładzającej.

Opis zabiegu

Ze względu na konieczność wykonania głębokiej iniekcji, preparat podaje się po wcześniejszym znieczuleniu. Wykonuje się je najczęściej około godzinę przed samym zabiegiem za pomocą specjalnego żelu / kremu znieczulającego. Sculptrę podaje się bardzo cienkimi igłami – w zależności od ilości wkłuć, trwa to do pół godziny. Konieczne jest wykonanie masażu po zabiegu, co zapewni równomierne rozmieszczenie preparatu. Bezpośrednio po zabiegu mogą wystąpić zaczerwienienia w miejscach wkłucia, niewielki obrzęk lub wybroczyny. Objawy te będą ustępowały w kolejnych dniach po zabiegu. Żeby nie utworzyły się pod skórą grudki, konieczne jest wykonywanie krótkich, lekkich masaży kilka razy dziennie przez 2 tygodnie.

Na pierwsze efekty trzeba poczekać nawet 2 miesiące. Nie powinno to jednak nikogo zniechęcać – efekty zabiegu są bardzo trwałe. Owal twarzy zostaje wygładzony i wypełniony, zmarszczki powoli znikają zaś skóra staje się bardziej elastyczna i młodsza. Chociaż najczęściej wykorzystuje się preparat do wypełnienia zmarszczek twarzy i dekoltu, nie ma żadnych przeciwwskazań do zastosowania go w innych partiach ciała – np. na poddanym liposukcji brzuchu czy wewnętrznej powierzchni ramion.

Magdalena Walma