Kuchnia O jedzeniu

Borówki amerykańskie – właściwości prozdrowotne

W lipcu na straganach pojawiły się borówki amerykańskie. Te smaczne owoce wykazują szereg właściwości prozdrowotnych, toteż warto odwiedzić pobliskie targowisko.

W lipcu na straganach pojawiły się borówki amerykańskie. Te smaczne owoce wykazują szereg właściwości prozdrowotnych, toteż warto odwiedzić pobliskie targowisko.

Borówka amerykańska należy do rodziny wrzosowatych. Przywędrowała do Europy z Ameryki Północnej. Istnieje kilka odmian tych smacznych owoców. Dwa tygodnie temu na bazarach pojawiły się borówki Weymouth. Owoce charakteryzują się średnią wielkością. Choć są smaczne, w testach organoleptycznych wypadają gorzej niż odmiana Sunrise.

Bogate źródło antyoksydantów

Borówki korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Stanowią bogate źródło antyoksydantów, czyli substancji zwalczających wolne rodniki, które przyspieszają procesy starzenia. Niektóre bioflawonoidy wykazują aktywność przeciwbakteryjną i przeciwwirusową. Oznacza to, iż wzmacniają układ immunologiczny i zapobiegają infekcjom.

Nowotwory – profilaktyka

Antocyjany zalicza się do flawonoidów. Te związki chemiczne składają się z części cukrowej i niecukrowej (aglikonów). Ta druga odpowiada za barwę kwiatów i owoców. Bogate źródło antocyjanów stanowią maliny, porzeczki, bakłażany, czerwona kapusta, jeżyny i borówki. Z przeprowadzonych badań naukowych wynika, iż te specyficzne barwniki zmniejszają ryzyko rozwoju chorób nowotworowych.

Borówki źródłem „dobrego” cholesterolu

Wbrew pozorom cholesterol nie jest naszym wrogiem. Ten związek, zaliczany do steroidów, wchodzi w skład błony komórek zwierzęcych i tym samym decyduje o jej właściwościach. Udowodniono, iż uczestniczy on w syntezie kwasów żółciowych i hormonów steroidowych takich jak kortyzon, aldosteron, hormon folikulotropowy czy luteinizujący. Cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

W ustroju występuje on w postaci kompleksów białkowo-lipidowych. Miażdżyca rozwija się wówczas, gdy frakcja LDL (lipoproteiny o niskiej gęstości) przeważa nad HDL (lipoproteiny o dużej gęstości). Borówki odgrywają niezwykle istotną rolę w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych, ponieważ dostarczają fitoestrogenów, które obniżają stężenie „złego” cholesterolu (LDL). Jednocześnie owoce stanowią bogate źródło lipoprotein o dużej gęstości.

Choroba Alzheimera – profilaktyka

Wiele osób obawia się chorób neurodegeneracyjnych, które ograniczają możliwości poznawcze i uzależniają nas od innych. Niestety, naukowcy wciąż nie opracowali leku na Alzheimera. Na szczęście można zapobiec procesom starzenia się mózgu. Borówki stanowią bogactwo witamin i minerałów, wpływających korzystnie na centralną część układu nerwowego kręgowców. Udowodniono, iż zawierają: cynk, potas, mangan, selen oraz witaminy z grupy B, A, C, E, które zmniejszają ryzyko rozwoju chorób neurodegeneracyjnych.

Borówki – bogate źródło błonnika

Po kuzynki jagód mogą sięgać osoby, które pragną zrzucić zbędne kilogramy. Borówki stanowią bogate źródło błonnika. Włókna pokarmowe poprawiają perystaltykę jelit. Osoby, które często się wypróżniają, rzadziej skarżą się na problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała.

Infekcje dróg moczowych – profilaktyka

Kobiety, które cierpią z powodu nawracających infekcji dróg moczowych, powinny włączyć do diety borówki. Te smaczne owoce wypłukują bakterie, które przedostały się do naszego organizmu, tym samym zapobiegają zakażeniom pęcherza moczowego.

Nie bez powodu Unia Europejska zdecydowała się na kampanię społeczną, zachęcająca do spożycia owoców i warzyw. Rośliny stanowią bogate źródło substancji o właściwościach prozdrowotnych. Spożywając borówki, zmniejszamy ryzyko wystąpienia miażdżycy, choroby Alzheimera, nowotworu i infekcji dróg moczowych.

Komentarze (7)

Emilly27k

8 lat temu

Borówki są pyszne , zdrowe 🙂 Polecam.

sirena46

8 lat temu

Ja też uwielbiam borówki są pyszne i jakie zdrowe:)
Mogłabym je jeść codziennie, kojarzą mi się z jagodami leśnymi 🙂

pati25

8 lat temu

Borówki też należą do moich ulubionych owoców.Szkoda,że nie mam działeczki i nie mogę ich uprawiać.Super,że mają takie prozdrowotne właściwości

drobina

8 lat temu

Też uwielbiam amerykańskie boróweczki. Mam je na swojej działce – niestety, tylko dwa krzaczki. Kiedyś miałam pięć. Jeden mi ktoś podprowadził, a dwa zmarniały – chyba przesadziłam z nawożeniem. Przy uprawie borówek bardzo waże jest odpowiednie podłoże. Teraz już wiem jak o to zadbać i planuję odnowić moje poletko. Tymczasem te które zostały, mają sporo owoców – wkrótce dojrzeją. Już leci mi ślinka!

Danusiate

8 lat temu

Ja też marzę o całym polu takich borówek, bo szaleję za nimi 🙂 Fajnie, że są takie zdrowe, bo pyszne i zdrowe to rzadkie połączenie 🙂

eve

8 lat temu

ja nawet probowalam uprawiac je na dzialce ,niestety ,ktos przyszedl i wykopal krzaczki,ale u mojego znajomego drzewko borowkowe rosnie i zawsze mam w lecie uzywanie

filodendron 2

8 lat temu

Uwielbiam borówki amerykańskie, chciałabym mieć pole z takimi borówkami ,nareszcie mogłabym się najeść nimi do syta 🙂

Zostaw komentarz