Bieganie jest najpowszechniejszą formą dbania o swoje ciało oraz umysł, które przynosi wiele korzyści. Jednakże należy wiedzieć w jaki sposób oraz gdzie uprawiać jogging, żeby nie zaszkodzić swoim stawom.

Technika oraz świadomość możliwości własnego organizmu należą do obowiązkowej wiedzy, jaką powinni posiadać wszyscy biegacze – zarówno ci początkujący, jak i ci bardziej zaawansowani. Pomoże to uniknąć nieproszonej kontuzji oraz dostarczy więcej przyjemność wynikającej z ruchu na świeżym powietrzu.

Jak zacząć?

Pierwszym krokiem powinien być zakup właściwego obuwia. Pomogą nam w tym doradcy w sklepach sportowych. Jeśli nigdy wcześniej nie biegaliśmy, zasięgnijmy informacji znajdujących się na stronach internetowych zrzeszających pasjonatów biegania. Prowadzą oni specjalne poradniki, w których dokładnie opisują zawiłości związane z odpowiednią techniką biegania oraz rozgrzewką. Artykuły zawierają kolorowe zdjęcia oraz filmiki, na których dokładnie możemy przyjrzeć się wykonywanym elementom. W razie wątpliwości możemy udać się po pomoc do trenera personalnego, który będzie towarzyszył nam w treningu oraz na bieżąco korygował błędy. Trener personalny jest również świetnym motywatorem oraz mentorem, który z pewnością pomoże nam wytrwać w naszych postanowieniach.

Gdzie?

Należy bezwzględnie unikać biegania po ulicach i chodnikach. Nawierzchnia taka nie służy naszym stawom skokowym oraz kolanom. Powodować może również dolegliwości związane z naderwaniem ścięgna Achillesa. Wybierajmy drogi gruntowe, których pod dostatkiem w parkach i na obrzeżach miast. Świeże powietrze oraz obecność zieleni dookoła nas sprawią, że trening będzie prawdziwą ucztą dla zmysłów. Jeśli nie mamy możliwości dotarcia poza rejon miasta, doskonałym wyborem będzie trening na bieżni tartanowej.

Jakie zalety?

Niewątpliwą zaletą jest łatwy dostęp do bieżni tartanowych. W swojej ofercie mają je chwilę obecną prawie wszystkie boiska szkolne oraz tzw. „orliki”. Są one ogólnodostępne a korzystanie z nich jest najczęściej nieodpłatne. Wystarczy przyjść i… trenować.
Podczas biegania na takiej bieżni zdecydowanie łatwiej nam określić przebyty dystans oraz mierzyć postępy. Treningi, najczęściej interwałowe – przynoszą ogromne korzyści w stosunkowo krótkim okresie czasu. Nawierzchnia tartanowa ogranicza znacznie ryzyko kontuzji, a w razie upadku – minimalizuje jego skutki.

Natalia Herzog