„Wolę gromadkę dzieci niż bmw za oknem.” „Czasami muszę się tłumaczyć z tego, że mam dzieci.”„Wielodzietni – to nie znaczy, że nie mają prawa do normalności.” To zdania wypowiadane przez ludzi, którzy mają więcej niż jedno czy dwoje dzieci. Wskazują na to, iż są ludźmi szczęśliwymi i zasługującymi na szacunek, którego niestety często brakuje.

Rodzina wielodzietna a polskie prawo

Rodzina wielodzietna jest rodziną z wyższą liczbą dzieci niż przeciętna. Według polskiego prawa rodzina wielodzietna, to rodzina posiadająca minimum troje dzieci. Rodziny te mają pewne przywileje. Państwo w swojej polityce społecznej i gospodarczej uwzględnia dobro rodziny (Art. 71 Konstytucji RP : Rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej i społecznej, zwłaszcza wielodzietne i niepełne, mają prawo do szczególnej pomocy ze strony władz publicznych). Należy jednak podkreślić, iż większa liczba dzieci przynosi społeczeństwu korzyść, bowiem pozwala podtrzymać system ubezpieczeń społecznych.

Rodzina wielodzietna – przeżytek czy dużo szczęścia?

W obecnych czasach coraz rzadziej można spotkać rodziny wielodzietne. Dziś standardem jest rodzina z jednym dzieckiem bądź z dwójką dzieci. Rodziny wielodzietne bardzo często traktowane są jako patologiczne i biedne. Owszem, w wielu przypadkach więcej dzieci mają osoby słabo wykształcone i biedniejsze, ale nie przekłada się to na dobre wychowanie i nie można nazywać tego patologią. Jest wiele porządnych, choć biednych rodzin, dla których takie stwierdzenia są krzywdzące.

Wiele par chciałoby mieć liczną gromadkę, jednak powstrzymuje ich ekonomia. Badacze wykazali, iż wychowanie jednego dziecka (do 18-tego roku życia) kosztuje około 190 tys. zł, a dwójki – około 320 tysięcy. Są to ogromne kwoty, przez które wiele osób rezygnuje z dzieci.
Rodziny wielodzietne mają inny komfort życia niż rodziny z jednym dzieckiem. Polskie warunki (oczywiście nie we wszystkich przypadkach) są takie, iż więcej dzieci równoznaczne jest z obniżeniem standardu życiowego. Jednak przecież pieniądze nie świadczą o tym, czy ktoś jest dobrym czy złym człowiekiem…