Kobiece dolegliwości Zdrowie

Rak szyjki macicy – perspektywy i nadzieje

Chociaż medycyna idzie naprzód, mamy nowoczesne programy profilaktyczne, wciąż niemal tyle samo Polek choruje i umiera na raka szyjki macicy. Dlaczego tak się dzieje? Jakie są nadzieje na przyszłość dla kobiet chorujących na raka szyjki macicy?

Chociaż medycyna idzie naprzód, mamy nowoczesne programy profilaktyczne, wciąż niemal tyle samo Polek choruje i umiera na raka szyjki macicy. Dlaczego tak się dzieje? Jakie są nadzieje na przyszłość dla kobiet chorujących na raka szyjki macicy?

Kilka faktów o RSM

Rak szyjki macicy (w skrócie RSM) jest drugim pod względem zachorowalności, a trzecim pod względem umieralności nowotworem złośliwym na świecie. Wśród kobiet RSM jest drugą przyczyną zgonów z powodu chorób onkologicznych.

To jednocześnie jeden z niewielu nowotworów, o którym wiemy tak dużo i potrafimy mu dość skutecznie przeciwdziałać dzięki profilaktyce i wczesnej diagnostyce. Dlaczego więc wciąż tak wiele kobiet umiera z powodu raka szyjki macicy?

Przyczyna tkwi nie w braku metod wykrywania i leczenia raka, lecz w samych pacjentkach, które zbyt późno zgłaszają się do lekarza, mimo ogólnodostępnych i bezpłatnych badań.

Zatrważające statystyki

Z badań przeprowadzonych przez Instytut Filozofii i Socjologii PAN na zlecenie Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet w 2010 roku wynika, że bardzo wiele Polek nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń płynących z braku kontroli własnego zdrowia. Choć to zatrważające, niewiele kobiet chodzi na stałe wizyty do ginekologa poza okresem ciąży.

Kobiety dojrzałe, w wieku 40+, odwiedzają gabinet ginekologiczny tylko w ostateczności, kiedy często jest już za późno na skuteczne leczenie! Pomimo akcji promujących badania cytologiczne, kobiety wciąż mają problem ze zdefiniowaniem, czym jest cytologia lub mylą ją z badaniem krwi.

Bardzo często nowotwór jawi im się jako choroba, o której lepiej nie wiedzieć lub lepiej go nie ruszać. Brak wiedzy na temat przyczyn powstawania raka szyjki macicy oraz metod diagnostyki uzasadniają przekonaniami o nieuchronności losu ludzkiego – widocznie tak musiało być, to mi było pisane.

Edukacja i nowoczesna diagnostyka

Przyszłość zapobiegania raka szyjki macicy, obok rozwijanych wciąż metod diagnostyki i leczenia, leży głównie w trzech obszarach: upowszechnienia darmowych szczepień przeciwko HPV, rozwinięcia programu badań cytologicznych oraz edukacji na temat raka szyjki macicy.

Już najmłodsze kobiety powinny wiedzieć, jakie są czynniki ryzyka zachorowania na RSM, jak ważna w profilaktyce jest cytologia i że walka z chorobą nie jest kwestią losu.

Rak szyjki macicy wykryty we wczesnym stadium lub w fazie przednowotworowej jest całkowicie wyleczalny, dzięki nowoczesnym metodom chirurgii nieinwazyjnej i dokładnej diagnostyce.

Świat bez RSM – czy to możliwe?

Głównym winowajcą rozwoju raka szyjki macicy jest wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV, przenoszony drogą płciową. Istnieje duża szansa znacznego obniżenia zachorowalności na RSM dzięki upowszechnieniu się szczepionek przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego.

Największe rezultaty przyniesie objęcie obowiązkowym szczepieniem młode dziewczynki, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia seksualnego. Wówczas szczepionki mogą nie tylko zahamować rozwój choroby, ale również nie dopuszczą do kolejnych zarażeń partnerów seksualnych i w ten sposób przerwą łańcuch epidemiologiczny wirusa HPV.

Miejmy nadzieję, że już za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat będziemy obserwować znaczny spadek zachorowań na raka szyjki macicy, a Polki będą znacznie bardziej wyedukowane i świadome.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *