Kobiety dojrzałe, w wieku 40+, odwiedzają gabinet ginekologiczny tylko w ostateczności, kiedy często jest już za późno na skuteczne leczenie! Pomimo akcji promujących badania cytologiczne, kobiety wciąż mają problem ze zdefiniowaniem, czym jest cytologia lub mylą ją z badaniem krwi.

Bardzo często nowotwór jawi im się jako choroba, o której lepiej nie wiedzieć lub lepiej go nie ruszać. Brak wiedzy na temat przyczyn powstawania raka szyjki macicy oraz metod diagnostyki uzasadniają przekonaniami o nieuchronności losu ludzkiego – widocznie tak musiało być, to mi było pisane.

Edukacja i nowoczesna diagnostyka

Przyszłość zapobiegania raka szyjki macicy, obok rozwijanych wciąż metod diagnostyki i leczenia, leży głównie w trzech obszarach: upowszechnienia darmowych szczepień przeciwko HPV, rozwinięcia programu badań cytologicznych oraz edukacji na temat raka szyjki macicy.

Już najmłodsze kobiety powinny wiedzieć, jakie są czynniki ryzyka zachorowania na RSM, jak ważna w profilaktyce jest cytologia i że walka z chorobą nie jest kwestią losu.

Rak szyjki macicy wykryty we wczesnym stadium lub w fazie przednowotworowej jest całkowicie wyleczalny, dzięki nowoczesnym metodom chirurgii nieinwazyjnej i dokładnej diagnostyce.