Kobieta na rynku pracy Styl życia

Lęk przed porażką, lęk przed sukcesem

Czy lęk przed porażką może paraliżować? A czy strach przed osiągnięciem sukcesu może powodować, iż zaniechamy jakichkolwiek działań? Okazuje się, iż wiele osób nie żyje w pełni i nie wykorzystuje swoich zdolności właśnie z powodu strachu przed porażką bądź przed sukcesem.

Czy lęk przed porażką może paraliżować? A czy strach przed osiągnięciem sukcesu może powodować, iż zaniechamy jakichkolwiek działań? Okazuje się, iż wiele osób nie żyje w pełni i nie wykorzystuje swoich zdolności właśnie z powodu strachu przed porażką bądź przed sukcesem.

Lęk przed porażką

Strach przed niepowodzeniem i porażką odnosi się do wielu obszarów życia – pracy zawodowej, rozwoju osobistego, stosunków międzyludzkich. Najczęściej ludzie odczuwają strach wtedy, kiedy nie wykazują odpowiednich zdolności, czują się słabi bądź niepewni swojej wiedzy w danej dziedzinie. Bardzo ważne znaczenie ma także to, w jaki sposób myśli dana osoba,jaka jest jej odporność psychiczna na kolejne wyzwania. Lęk ten jest jedną z głównych przyczyn prokrastynacji, czyli zwlekania z jakimiś działaniami i odkładania wszystkiego „na później”.

Lęk przed porażką u kobiet

Porażki bardzo często obawiają się kobiety, które próbują swoich sił i chcą wiele osiągnąć w dziedzinach, w których przez wiele lat dominowali mężczyźni. Taka kobieta stoi przed trudnym zadaniem, bowiem jest oceniana i czasami potępiana zarówno przez mężczyzn, jak i przez tradycyjnie patrzące na świat kobiety. Na szczęście, takie przekonania odchodzą do lamusa, wprawdzie powoli, ale konsekwentnie.

Tego typu lęk utrudnia kobietom zdobywanie pracy, sprawia, że stają się zbyt drobiazgowe na swoich stanowiskach, trzymają się sztywno przepisów: boją się popełniać błędy. Boją się podejmować nowych wyzwań – na przykład zakładania własnych firm, wprowadzania innowacyjnych pomysłów, dyskutowania z szefem.

Lęk przed sukcesem

Człowiek jest tak skonstruowany, że pragnie odnosić sukcesy i różnego rodzaju korzyści. Chce po prostu, aby jego wysiłek został odpowiednio nagrodzony. Czasami jednak lęk przed sukcesem paraliżuje tak bardzo, że może spowodować wiele nieprzyjemnych skutków.

Lęk przed sukcesem to pewnego rodzaju oczekiwanie, że osiągnięcie tegoż sukcesu przyniesie więcej negatywnych skutków i przykrości, niż jego brak. Lęk przed sukcesem to nie to samo co pragnienie porażki i klęski czy potrzeba spokoju. Polega on na przeżywaniu bardzo skrajnych odczuć, od chęci osiągnięcia spektakularnego sukcesu po strach przed jakimkolwiek działaniem.

Oznaki lęku przed sukcesem

 • poczucie winy – ja osiągnęłam sukces, a moi przyjaciele nie
 • brak rozmów o swoich sukcesach
 • unikanie i odkładanie na później projektów, które mogą przynieść sukces
 • brak wewnętrznego przekonania, że się zasługuje na sukces
 • brak wiary w to, że po osiągnięciu sukcesu utrzyma się ten sam poziom
 • lęk przed znacznymi zmianami w życiu

Przyczyny lęku przed sukcesem

 • Obawa przed tym, co może przynieść sukces – zazdrość innych, samotność, zawiść, prośby i kłótnie o pieniądze, nowe wyzwania itp.
 • Strach przed popełnieniem błędu, a właściwie przed skutkami tego błędu.
 • Strach przed większą odpowiedzialnością.
 • Strach przed krytyką i oceną.
 • Obawa przed pogorszeniem relacji z rodziną i/lub przyjaciółmi.
 • Obawa przed złością na samego siebie za zwlekanie i odkładanie na później tego, co przyniosło sukces.

Kobiety, które borykają się z takimi problemami, mogą szukać pomocy u psychologów, ale czasami wystarczy szczera rozmowa z zaufaną osobą. Warto też poczytać literaturę na ten temat (na przykład Hans Morschitzky „Lęk przed porażką”). W dobrych książkach znajdują się sprawdzone porady, w jaki sposób pokonać lęki i strach przed przyszłością – i osiągnąć sukces zawodowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *