Jak stać się dawcą?
Są dwa rodzaje dawców: żyjący i pośmiertni. Od dawcy pobiera się komórki, narządy bądź tkanki. Żyjący dawcy swoje narządy do przeszczepu oddają najczęściej dla osób z rodziny, choć to nie reguła. W innym przypadku potrzebna jest zgoda sądu rejonowego. Zwykle transplantowane są szpik kostny, krew, płaty wątroby i nerki.
Jeśli chodzi o dawców pośmiertnych to ich narządy wykorzystywane są najczęściej w celach leczniczych, do prowadzenia badań naukowych i dydaktycznych oraz w celach diagnostycznych. Istotny jest fakt, że pobranie można przeprowadzić, tylko gdy osoba ta w trakcie swojego życia nie wyraziła sprzeciwu w sprawie przeszczepów (poprzez sprzeciw, ustny, pisemny lub rejestrację w centralnym rejestrze sprzeciwów).
Statystyki na temat przeszczepów. Jak długo się czeka?
W Polsce liczba dawców na milion mieszkańców wynosi ok. 14,7 osób. Dla porównania liczba ta dla Hiszpanii wynosi 34,6, we Francji – 21 oraz w Wielkiej Brytanii – 13,8.
Na przeszczep się czeka zgodnie z kolejką, której nie można pominąć. Z oceny polskiego systemu transplantologii w latach 2007 – 2010, jaką przeprowadziła Najwyższa Izba Kontroli wynika, że ilość przeszczepów, wciąż jest za mała w stosunku do zapotrzebowania. Przykładowo na przeszczep nerki trzeba czekać od momentu zakwalifikowania średnio dziewięć do dwanaście miesięcy, a czasem okres ten wydłuża się nawet do trzech lat. Na wątrobę trzeba poczekać od czterech do sześciu miesięcy.