Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) w 2007 roku podało do informacji publicznej wyniki swoich badań na temat opinii na temat przeszczepianiu narządów w Polsce. W badaniu tym stwierdzono m.in., że:

  • Polskie społeczeństwo generalnie (90%) uważa, że idea transplantacji narządów jest słuszna.
  • Zdecydowana większość Polaków (78%) deklaruje gotowość do oddania swoich narządów po śmierci. Nieco mniej badanych (69%) przyznaje, że byliby skłonni wypełnić tzw. oświadczenie woli, w którym wyraziliby zgodę na ofiarowanie swoich organów po śmierci.
  • Wybór systemu prawnego, który powinien regulować pobieranie narządów, wyraźnie dzieli społeczeństwo; najbardziej liczna grupa (45%) uważa, iż narządy powinny być pobierane tylko od osób, które wyraziły na to zgodę za życia, nieco mniej zaś (39%) opowiada się za modelem zgody domniemanej, opartym na braku sprzeciwu za życia.
  • Trzy piąte Polaków (60%) nie wie, jakie prawo dotyczące pobierania narządów obowiązuje w kraju. Co czwarty (24%) błędnie wskazuje, że jest to zasada wymagająca czynnego wyrażenia zgody, a tylko co szósty (16%) odpowiada poprawnie, że jest to zasada zgody domniemanej.

(Dane statystyczne zostały zacytowane z badań przeprowadzonych przez CBOS.)